بزرگترین کارگاه سازسازی ایران، تعطیل!

نوشته شده توسط persianartmusic. ارسال در مقالات

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بزرگترین کارگاه سازسازی ایران، تعطیل!

Dalahou01_small

واحد مرکزی خبر، مهر: می گویند موسیقی سنتی ایران منسوخ شده است!

بزرگترین کارخانه ساز ایران علیرغم دستور رییس جمهور درحال تعطیل شدن است.

علیرغم وجود مجوزهای لازم و قانونی، بزرگترین کارخانه ساز ایران به دلیل نبود تسهیلات لازم، درحال تعطیل شدن است. شاید از این جهت که برخی می گویند با وجود موسیقی پاپ موسیقی سنتی منسوخ شده است و بویژه با توجه به واردات ساز چینی نیازی به تولید ساز نیست!

کارگاه ساز سازی دالاهو

علیرضا دوامی سازنده سازو مدیرعامل کارخانه سازسازی دالاهو، در مورد ویژگی های این کارخانه که در حال حاضر به عنوان بزرگترین کارخانه سازسازی ایران محسوب می شود، گفت: سال هفتاد و شش مجوز احداث این کارخانه را از وزارت ارشاد دریافت کردم. در سال هفتاد و هشت در کارخانه آغاز به کار کردم و آن موقع شرایط اجتماعی را مناسب احداث این فضا دیدم. تا پایان سال هفتاد و نه قسمت عمده کارخانه را ساختیم و توانستیم برای چهل نفر اشتغال زایی کنیم. به مدت یک سال تولید آزمایشی ساز داشتیم. تا پایان سال هشتاد به این نتیجه رسیدیم که می توانیم در این زمینه فعالیت گسترده ای داشته باشیم. این کارخانه در دو بخش تولید سازهای موسیقی سنتی و موسیقی کلاسیک فعالیت می کند. سالن آن پنج هزار متر است و دوازده هزار متر زمین دارد .اما در سال هشتاد و دو با مشکلات فراوانی روبرو شدیم و علیرغم اینکه طبق قانون اولویت با بررسی طرح های نیمه تمام است، اما متاسفانه تسهیلات لازم به ما پرداخت نمی شد. من هم مجوز وزارت ارشاد، هم وزارت تعاون را داشتم، اما متاسفانه علیرغم همه این مسائل برای پرداخت تسهیلات، بانک که تنها می تواند در زمینه اعداد و ارقام نظر بدهد و باید تابع دستور عمل کند، به بررسی طرح اصلی احداث کارخانه پرداخت. حتی آقای مسجد جامعی برای افتتاح کارخانه تشریف آوردند و بعد از آن متاسفانه شاهد این اتفاقات بودیم. برای من بسیار اعجاب انگیز بود که چطور می شود در زمانی که هیچ چیز، نه دولت و نه قوانین تغییر کرده اند، توجیه اقتصادی یک کارخانه از اعتبار ساقط شود. آن هم به این دلیل واهی که ساز چینی وارد می شود. در حالی که سازی که ما تولید می کنیم نصف قیمت سازهای چینی هم برای مصرف کننده ایرانی در نمی آید. از طرفی اشتغال زایی که ما در کارخانه دالاهو ایجاد کرده بودیم، بسیار قابل توجه بود. مدیرعامل کارخانه دالاهو گفت: با توجه به این مشکلات، من نامه ای به آقای خاتمی نوشتم و از ایشان خواستم که راسا موضوع را پی گیری کنند. ایشان هم طی نامه ای رسمی، از نهادهای مربوطه مساعدت لازم را خواستار شدند. اما بازهم هیچکسی کار ما را راه نینداخت و ما به مشکلات مالی با بانک برخوردیم. با اینکه آقای خاتمی روی آن نامه دستور داده بود. هرچند من معتقدم که دستور به تنهایی نمی توانست کافی باشد و باید با تخلفات قانونی پی گیری های لازم انجام می شد. وی در پایان گفت: در حال حاضر دالاهو از اسفند ماه هشتاد و دو به دلیل نبود امکانات مالی و تخصیص اعتبارات لازم، تعطیل شده است. توجیه آنها هم این است که موسیقی سنتی ایران درحال منسوخ شدن است و نیازی به تولید انبوه ندارد. حتی اگر این گفته نادرست، درست هم باشد، باید بگویم که کارخانه ما بخش موسیقی کلاسیک هم دارد و ما تولید کننده انبوه ویولن و گیتار هستیم. آیا واردات سازهای چینی که به ضرر تولیدات داخلی تمام شوند، به سود هنرمند ایرانی و حتی دولت و بانک ایران است؟ به نظرنمی رسد که توجیه مناسبی باشد.

جهت اطلاع: شایان ذکر است که تمامی نامه ها، مدارک و مستندات ذکر شده در این مصاحبه توسط خبرنگار مهر رویت شد و تعدادی از آنها در خبرگزاری موجود است.

بیست و یکم دی ماه هشتاد و سه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    ساز مورد علاقه خود را انتخاب کنید

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟

    آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟ برای اجرای یک دستگاه یا آواز، نخست باید به فواصل آن توجه کرد، که اگر مطابق با فواصل موجود در سازهای غیر ایرانی (سازهای با فواصل نیم پرده ای) باشند، می شود این دستگاه ها یا آوازها را با این سازها اجرا کرد. مثل دستگاه ماهور. ولی نکته ای مهم وجود دارد و آن اینکه دستگاه ها و آوازهای موسیقی ایرانی، هر کدام از گوشه هایی تشکیل شده اند که ممکن است مطابق با گوشه های ابتدایی دستگاه نباشند. مثلا در دستگاه ماهور، گوشه "دلکش" در ماهور آمده ولی از نظر فواصل مطابق دستگاه "شور" است، پس با اینکه در ماهور آمده ولی علامت های تغییر دهنده آن مانند دستگاه شور است. حال اگر ما بخواهیم ماهور را با سازی مثل گیتار اجرا کنیم، وقتی به گوشه دلکش می رسیم، باید فواصل شور را اجرا کنیم که در حالت طبیعی امکان پذیر نیست. در گذشته و زمانی که سازهای غیر ایرانی وارد ایران شدند، چند راهکار برای اجرای دستگاه های ایرانی در نظر گرفته شد. (به غیر از سازهای زهی مثل ویولن که مشکلی از نظر فواصل نداشت). یک راه این بود که سازی مثل…

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131