درگذشت هموطنان عزیزمان در زلزله کرمانشاه را تسلیت می گوییم

سرگشاده به خانه موسیقی ایران

نوشته شده توسط persianartmusic. ارسال در مقالات

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سرگشاده به خانه موسیقی ایران

واحد مرکزی خبر، موسیقی هنری ایران:

رونوشت به خانه موسیقی ایران

(این نوشته در تاریخ هفدهم آبان هشتاد و سه، به صورت پست الکترونیک و فکس به خانه موسیقی ایران، خبرگزاری مهر و ایسنا ارسال شد)

اساتید موسیقی ایران در زمان گذشته زحمات بسیاری برای موسیقی ایران کشیدند، و لازم است ما نیز احترام به این بزرگان را فراموش نکنیم. در این نوشته کوتاه به نکته ای اشاره داریم که بسیار اهیمیت دارد. دیروز برنامه ای از شبکه چهار سیما پخش شد که به بناهای تاریخی اصفهان اشاره داشت. در یکی از این بناها، به مقبره اساتید هنر اصفهان پرداخته شد که زمانی آثاری بی بدیل خلق می کردند. در بخشی از یکی از این اماکن تاریخی به مقبره استاد نایب اسداله، یگانه نوازنده نی، اشاره شد که متاسفانه به دلیل جدول بندی و ساخت پیاده رو و باغچه در این مکان، مقبره در پیاده رو قرا گرفته و بر روی آن سنگفرش شده بود. همانند آنچه که هم اکنون در پیاده روهای شهرمان می بینیم. تنها نشانه آن رویش گیاه به صورت مستطیل در اطراف قبر بود که همانند یک قاب قبر را در برگرفته بود. که البته پس از زمان کوتاهی و بر اثر عبو و مرور آن نیز از بین خواهد رفت. نه نشانی و نه نوشته ای برای مشخص بودن آرامگاه استاد بزرگ نی ایران، وجود نداشت.

با توجه به اینکه این وضعیت به هیچ وجه برازنده استاد بزرگ موسیقی کشورمان نیست، از مسئولین محترم خانه موسیقی ایران خواهانیم به این مسئله رسیدگی کنند.

با سپاس از زحمات این عزیزان در خانه موسیقی ایران.

رضا کلانتری، مدیریت سایت موسیقی هنری ایران

هجدهم آبان هشتاد و سه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    ساز مورد علاقه خود را انتخاب کنید

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟

    آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟ برای اجرای یک دستگاه یا آواز، نخست باید به فواصل آن توجه کرد، که اگر مطابق با فواصل موجود در سازهای غیر ایرانی (سازهای با فواصل نیم پرده ای) باشند، می شود این دستگاه ها یا آوازها را با این سازها اجرا کرد. مثل دستگاه ماهور. ولی نکته ای مهم وجود دارد و آن اینکه دستگاه ها و آوازهای موسیقی ایرانی، هر کدام از گوشه هایی تشکیل شده اند که ممکن است مطابق با گوشه های ابتدایی دستگاه نباشند. مثلا در دستگاه ماهور، گوشه "دلکش" در ماهور آمده ولی از نظر فواصل مطابق دستگاه "شور" است، پس با اینکه در ماهور آمده ولی علامت های تغییر دهنده آن مانند دستگاه شور است. حال اگر ما بخواهیم ماهور را با سازی مثل گیتار اجرا کنیم، وقتی به گوشه دلکش می رسیم، باید فواصل شور را اجرا کنیم که در حالت طبیعی امکان پذیر نیست. در گذشته و زمانی که سازهای غیر ایرانی وارد ایران شدند، چند راهکار برای اجرای دستگاه های ایرانی در نظر گرفته شد. (به غیر از سازهای زهی مثل ویولن که مشکلی از نظر فواصل نداشت). یک راه این بود که سازی مثل…

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131