یادی از خواننده‌ی «دیگه نمی‌رم ولایت»

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1441

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یادی از خواننده‌ی «دیگه نمی‌رم ولایت»

واحد مرکزی خبر، ایسنا: سعید توکل که در دهه‌ی ۶۰ با «نجم‌الدین»، خواننده‌ و نوازنده‌ی تازه درگذشته‌ی بومی خراسان در برنامه «صبح جمعه با شما» همکاری داشته است، مطالبی را درباره‌ی شیوه کار وی و هم‌چنین شهرت او به دلیل اجرای ترانه «دیگه نمی‌رم ولایت» بیان کرد. سردبیر برنامه «جمعه ایرانی» درباره مرحوم نجم الدین یادآور شد: یکی - دوسال بعد از شروع همکاری با برنامه «صبح جمعه با شما» و در سال‌های ۶۶ - ۶۷ با مرحوم نجم‌الدین آشنا شدم. درآن زمان ایشان سال‌های سال بود که به عنوان خواننده محلی فعالیت می‌کرد.

وی با یادآوری این که مرحوم نجم‌الدین به عنوان خواننده و ترانه‌سرای، تصنیف «دیگه نمی‌رم ولایت» شناخته می‌شد، در این ارتباط گفت: از مهمترین ویژگی‌های کارهای ایشان پرداختن به مسایل روزمره زندگی در ترانه‌هایشان بود. بر این اساس او از ملودی‌های آشنا و محبوب مردم استفاده می‌کرد و موضوعات تربیتی و اجتماعی روز را در قالب این ملودی‌ها به مردم ارائه می‌داد. در حقیقت مرحوم نجم‌الدین از دیرباز به ساده‌ترین وجه این کار را انجام می‌داد. توکل یادآور شد: بارزترین کاری که ایشان ارایه کرد، تصنیف «دیگه نمی‌رم ولایت» بود. وقتی در رادیو نوار این اثر پخش شد بسیاری از کاست‌فروشان آن را از رادیو ضبط کردند و فروختند.

او درباره دلایل موفقیت این تصنیف به ایسنا گفت: مرحوم نجم‌الدین با ظرافت خاصی مسأله‌ای که همان موقع موضوع روز جامعه بود، یعنی بحث مهاجرت روستاییان به شهر را در ترانه «دیگر نمی‌رم ولایت» بیان کرده بود. این ترانه به حدی با استقبال مواجه شد دست به دست می‌گشت. بعد از ترانه «دیگه نمی‌رم ولایت»، مرحوم نجم‌الدین ترانه‌های دیگری هم برای طرح مسایل اجتماعی روز اجرا کرده بود. که به دلیل ریشه‌دار بودن این کارها مورد استقبال قرار می‌گرفت.

ششم آبان هشتاد و هشت