نی نوا، اثر حسین علیزاده توسط ارکستر ملی ایران اجرا می شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 982

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نی نوا، اثر حسین علیزاده توسط ارکستر ملی ایران اجرا می شود

موسیقی هنری ایران: ارکستر ملی بعد از دو سال تعطیلی با تمرینات خود در تالار وحدت قصد دارد در اولین اجرای خود آثاری از حسین علیزاده، حسین دهلوی و کامکار را اجرا کند.

به گزارش خبرنگار فارس، در نشست ارکستر ملی که با حضور شورای فنی ارکستر، متشکل از حسین علیزاده،‌ فردین خلعتبری، هوشنگ ظریف، محسن رجب‌پور مدیر اجرای ارکستر و علی ترابی سرپرست دفتر موسیقی ارشاد برگزار شد، ارکستر ملی ایران به رهبری «بردیا کیارس» تمریناتی را در تالار وحدت انجام دادند و سپس حسین علیزاده با قرار گرفتن در کنار رهبر ارکستر گفت: هم‌اکنون قصد داریم مسئولیتی را بر عهده بگیریم که انگیزه ما کمک و خدمت به فرهنگ است. چیزی که ما را خوشحال و عاشق نگه می‌دارد تکان خوردن دست رهبر ارکستر در حین اجراست چرا که با نواختن نوازنده‌ها ما صدای زندگی و عشق را می‌شنویم.

وی افزود: کار ما ترغیب کردن روزنامه‌ها نیست بلکه هدفمان خدمت به فرهنگ است تا در نهایت بتوانیم سرمان را با افتخار بلند کنیم و مدعی ارکستری شویم که در آن عشق جاری است.

خالق قطعه نینوا در ادامه افزود: شک نداشته باشید که تمام هنرمندان در سراسر کشور برای کارشان فداکاری می‌کنند و قطعا هر چقدر به شما دستمزد دهند به اندازه فعالیتتان نیست. آن چیزی که ما را خوشحال نگه می‌دارد سر پا ایستادن ارکستر ملی است.

این نوازنده تار ادامه داد: ما تشنه فرهنگ هستیم و هم‌اکنون ارکستری را می‌خواهیم پرورش دهیم که صدای زندگی دهد. چیزی که ما را امیدوار نگه داشته شعله عشق به هنر است و تا این عشق در ارکستر نباشد ارکستر کارمندی خواهیم داشت.

علیزاده در پایان صحبت‌های خود با ابراز خرسندی از تمرینات ارکستر نوپای ملی گفت: امیدوارم در فرصت کوتاهی به اهدافمان برسیم.

بعد از تمرینات ارکستر خلعتبری در جمع خبرنگاران گفت: هم‌اکنون ارکستر به واسطه تمرین قطعاتی خاص خالی از سازهای ایرانی است. اما با تمرین قطعات دیگر سازهای ایرانی و نیز برخی سازهای بادی و برنجی به ارکستر اضافه خواهند شد.

وی افزود: بنیه موسیقی در کشور به قدری لاغر است که همه همدیگر را ضعیف می‌خوانیم.

در ادامه این مراسم بردیا کیارس در خصوص رپرتوار تمرینی ارکستر ملی گفت:‌ هم‌اکنون قطعاتی چون بیژن و منیژه اثر حسین دهلوی، سلام و نینوای حسین علیزاده، نغمه خراسانی کامکار و یک قطعه جدید کردی از حسین علیزاده را تمرین می‌کنیم.

وی افزود: این چهارمین تمرین گروهی ارکستر است و با توجه به میانگین سنی اعضاء تمرینات به خوبی پیش رفته است.

رهبر ارکستر ملی با اشاره به سازبندی ارکستر گفت: سازها در هر قطعه اضافه و کم می‌شوند ولی در کل ترکیب همان ترکیب همیشگی ارکستر است.

کیارش در خاتمه خاطرنشان کرد: ارکستر ملی هفته‌ای سه جلسه تمرین دارد و قصد داریم این رپرتوار را اسفندماه و خارج از برنامه جشنواره موسیقی فجر به صحنه ببریم.

بیست و دوم دی هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131