ساز «بالابان» ثبت ملی می‌شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1061

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ساز «بالابان» ثبت ملی می‌شود

ساز «بالابان» ثبت ملی می‌شود
ساز «بالابان» ثبت ملی می‌شود

 

یک کارشناس میراث فرهنگی از ثبت ملی ساز «بالابان» در فهرست میراث ناملموس خبر داد و درباره کنسرت‌های بهاری‌اش نیز سخن گفت.

 

محمدصادق اسحاقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا‌، اظهار کرد: 19 اسفندماه آیین ملی نوروز در موزه‌ی ملی برگزار شد و من با همراهی گروه «ایل» قطعاتی محلی را با آوازهای بهاری که خودم آن‌ها را ساخته‌ام، اجرا کردیم.

 

او ادامه داد: اعضای گروه «ایل» را صادق چراغی (بالابان)،‌ مجید و مرتضی یگانه‌راد (کوبه‌ای)‌ و من (آواز) تشکیل می‌دهند که اتفاقا قرار است با تعداد نوازندگان بیشتری، همین قطعات بهاری را به‌ مناسبت بزرگداشت فردوسی در پاریس اجرا کنیم.

 

این خواننده بیان کرد: در این اجرا، قطعاتی با کلام و تصنیف‌هایی ساخته‌ی صادق چراغی اجرا می‌شوند و اشعاری بهاری از فردوسی، مولانا‌، شفیعی‌کدکنی‌ و چند قطعه‌ی فولکلور روی صحنه خواهد رفت. در این اجرا، ترکیب ما بزرگ‌تر خواهد شد و نوازندگان عود، سنتور‌، کمانچه‌ و سازهای کوبه‌ای هم کنار ما خواهند بود.

 

اسحاقی از برگزاری یک کنسرت در بناهای تاریخی تهران هم خبر داد و گفت: قرار است پس از تعطیلات نوروز، در تعدادی از مکان‌های تاریخی تهران مثل کاخ سعدآباد، کاخ نیاورا‌ن و باغ نگارستان‌ اجراهای بهاری داشته باشیم و با علاقه‌مندان این موسیقی دیدار کنیم.

 

این کارشناس میراث فرهنگی همچنین توضیح داد: در حال حاضر مشغول تشکیل پرونده‌ای برای ساز «بالابان» هستیم تا برای ثبت آن در فهرست آثار ملی اقدام کنیم. پس از تعطیلات نوروز نیز این موضوع مورد بررسی بیشتر قرار خواهد گرفت.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131