آهنگساز «درفش کاویانی» از صلح خواند

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1111

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آهنگساز «درفش کاویانی» از صلح خواند

آهنگساز «درفش کاویانی» از صلح خواند
آهنگساز «درفش کاویانی» از صلح خواند

 

فرید الهامی که به‌تازگی اثر جدیدش را با عنوان «درفش کاویانی» با صدای شهرام ناظری منتشر کرده، پروژه‌ای را نیز با عنوان «صلح» با صدای خودش تولید کرده است.

 

این آهنگساز در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس موسیقی ایسنا،‌ اظهار کرد: شاید مردم من را بیشتر در جایگاه آهنگساز بشناسند؛ اما در پروژه‌ی «صلح» علاوه بر آهنگسازی، خواننده‌ی اثر هم هستم. به هر حال در این 10 سالی که روی شاهنامه کار کرده‌ام، آواز را نزد استاد شهرام ناظری آموخته‌ام و اثر جدیدم را که نماهنگش از این طریق منتشر می‌شود، در جایگاه آهنگساز و خواننده تولید کرده‌ام.

 

این آهنگساز کُرد درباره‌ی جزییات این پروژه توضیح داد: همیشه با دیدن صحنه‌های جنگ در رسانه‌های مختلف، تحت تأثیر قرار می‌گرفتم، البته هر انسانی قلبش با دیدن این تصاویر به درد می‌آید. فجایعی که در جنگ‌های عراق، کوبانی‌، شنگال، سوریه ‌و ... رخ داد و با نشان دادن چهره‌ی کودکان مظلوم همراه بود، من را بر آن داشت تا کاری در این زمینه تولید کنم. برای همین پروژه‌ی «صلح» را کلید زدم. نماهنگی هم که با عنوان «ادراک جهانی» منتشر شده، در واقع مقدمه‌ای برای پروژ‌ه‌ی «صلح» است.

 

وی بیان کرد: یکی از تصاویری که تأثیر زیادی بر من داشت، عکسی از «آلان کردی» کودک غرق‌شده‌ی سوری بود. تصاویر کودکان شیمیایی، تهاجم جنگنده‌ها به بیمارستان‌ها و ... من را ملزم کردند که دست به تولید اثری در این زمینه بزنم. این نماهنگ با تصاویری از جنگ همراه است که شعر آن را یکی از دوستانم - میثم سُلگی - سروده که شاعر مجموعه کوروش بزرگ نیز ایشان است، موسیقی و آواز هم برعهده‌ی خودم بوده است. شاهین مهاجری هم که یکی از بهترین‌های حیطه‌ی موسیقی «میکروتنال» محسوب می‌شود، این اثر را برای ارکستر تنظیم کرده است. آیدین آریایی‌نژاد نیز تدوین کار را برعهده گرفت. همچنین آزاده ربانی کمک زیادی در تولید این اثر کرد.

 

او گفت: در این نماهنگ از جنگ صحبت می‌شود. جنگی بر سر نفت و جنگی که خودخواهی و زیاده‌خواهی آن را به‌وجود آورده است.

 

الهامی درباره‌ی پروژه‌ی «صلح» که قرار است به‌زودی منتشر شود، توضیح داد: این پروژه پنج بخش دارد؛ بخش اول آن به فقر و تضاد طبقاتی در دنیا می‌پردازد، بخش دوم درباره‌ی جنگ است و بخش سوم از آزادی می‌گوید. بخش چهارم نیز به دستبرد انسان به طبیعت و حقوق حیوانات اختصاص دارد. در نهایت، بخش پنجم به تبعیض نژادی سیاه و سفید و زن و مرد و .... می‌پردازد.

 

این هنرمند موسیقی درباره‌ی وضعیت تولید پروژه‌ی «صلح» نیز گفت: این کار در حال حاضر تمام شده و آماده است. فقط منتظر یک حامی مالی هستیم تا بتوانیم آلبوم منتشر کنیم و اجرای صحنه‌ای داشته باشیم.

 

این آهنگساز درباره‌ی همزمانی انتشار این نماهنگ با سال نو، اظهار کرد: از آنجا که این سال‌ها همواره سرخ از خون کودکان و مردمی است که قربانی قدرت‌طلبان و جنگ‌افروزان نفت‌خوار شده‌اند، همراه دوستم میثم سلگی تصمیم گرفتیم، این اثر را در آستانه‌ی نوروز عرضه کنیم تا در نوروز سبزمان، اشک سرخ آن‌ها را فراموش نکنیم.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131