فعالیت «ارکستر شهر» از خرداد‌ آغاز می‌شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1045

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فعالیت «ارکستر شهر» از خرداد‌ آغاز می‌شود

فعالیت «ارکستر شهر» از خرداد‌ آغاز می‌شود
فعالیت «ارکستر شهر» از خرداد‌ آغاز می‌شود

 

مدیر موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از آغاز فعالیت های «ارکستر شهر» در خرداد ماه سال جاری با هدف سازمان دهی سازها و فواصل موسیقی ایرانی خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، بابک ربوخه مدیر موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از آغاز به کار «ارکستر شهر» در خردادماه خبر داد و گفت: «ارکستر شهر» با سازمان‌دهی سازها و فواصل موسیقی ایرانی و نگاه وطنی خواهد بود و قرار است بعد از مدتی با اجرای کنسرت و فروش بلیت برای خود درآمدزایی کند. ما «ارکستر شهر» را با نگاهی جدید آغاز کرده‌ایم و از ابتدای راه آسیب‌شناسی اقدام‌های مشابهی که به دلیل‌های مختلف به بن‌بست رسیده‌اند بررسی کردیم و در این ارکستر به دنبال حرکتی ادامه‌دار هستیم.    

 

وی افزود: در سال‌های گذشته بسیار دیده‌ایم که یک گروه، ارکستری را تشکیل می‌دهد، آوازه آن‌همه جا می‌پیچد و درنهایت به هیچ نتیجه‌ای نمی‌رسد. ولی ما تا الان در خصوص «ارکستر شهر» برعکس عمل کرده‌ایم. یعنی پوسترهای آن را چاپ کرده‌ایم و همه مقدمات ارکستر را انجام داده‌ایم ولی هنوز تبلیغات را شروع نکرده‌ایم. البته طی این هفته فراخوان «ارکستر شهر» را به‌تمامی مراکزی که به نوعی با موسیقی در ارتباط هستند، دانشگاه‌ها، خانه‌های فرهنگ، مراکز موسیقی، وزارت ارشاد، حوزه هنری ارسال خواهیم کرد. با این فراخوان از تمام موسیقیدان‌های بین ۱۸ تا ۴۰ سال که تمایل به همکاری در «ارکستر شهر» دارند دعوت به عمل می‌آید.  

 

مدیر موسیقی سازمان فرهنگی هنری درباره محدودیت اعلام‌شده برای سن افراد گفت: انتخاب این بازه سنی برای مراجعه‌کنندگان به این دلیل است که افراد بالای ۴۰ سال ‌قطعاً تا الان یا استاد شده‌اند و یا در یک گروهی مشغول فعالیت هستند. اما معمولاً جوان‌های بین ۱۸ تا ۴۰ سال هم پرانرژی و هم پیگیرتر هستند. پس منطقی است که افراد این ارکستر بین این گروه سنی قرار بگیرند. بعد از گزینش و انتخاب افراد یک دوره آموزشی نیز داریم اما این دوره به معنای آموزش نوازندگی و اصول ابتدایی موسیقی نیست بلکه افراد نوازندگی در ارکستر و کار گروهی را نزد اسماعیل تهرانی آموزش می‌بینند و در حقیقت آموزش‌ها بر همنوازی، انضباط و اصول هماهنگی در یک ارکستر تاکید دارد.   

 

 ربوخه درباره انتخاب اسماعیل تهرانی به عنوان رهبر ارکستر گفت: با توجه به این که اسماعیل تهرانی از استادان قدیمی موسیقی ایرانی و از نوازندگان حرفه‌ای به شمار می‌رود فردی شایسته برای رهبری ارکستر شهر است. به هر ترتیب گروه ارکستر شهر با این نگاه سامان‌دهی و برنامه‌ریزی‌شده است که بتواند برای خود درآمدزایی کند. یعنی بعد از مدتی کنسرت اجرا کند و بسته به قطعاتی که برای اجرا تهیه کرده‌ از خواننده‌های حرفه‌ای دعوت کند. پیش‌بینی ما این است که با توجه به آغاز تبلیغات از ۱۸ فروردین در حدود ۶ ماه دیگر به صورت رسمی اولین کار ارکستر شهر آماده خواهد شد و امیدواریم این ارکستر تا قبل از سال آینده کنسرتی خوب و آبرومند در یکی از سالن‌ها اجرا کند و بلیت فروشی برای مردم داشته باشد.

 

وی با بیان اینکه فرهنگسرای اندیشه آماده کردن مکان تمرین، هماهنگی و پشتیبانی کار را برعهده‌گرفته است، افزود: دبیرخانه این ارکستر در ساختمان ستاد سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مستقر است و مراجعه‌کنندگان با مراجعه به دبیرخانه و پر کردن برگ ثبت‌نام و ارائه رزومه و نمونه‌ کار خود می‌توانند برای عضویت در «ارکستر شهر» ثبت نام کنند. این در حالی است که بعد از یک ماه طبق اصولی که در فراخوان اعلام‌شده کارها را بررسی و گزینش می‌کنیم که با این برنامه‌ریزی در ماه خرداد اولین چوب رهبری ارکستر شهر به حرکت در می‌آید و تمرین‌ها به شکل رسمی آغاز می‌شود.

 

مدیر امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری در پایان گفت: خیلی مهم است که بدانیم کجا هستیم و چه تصمیمی می‌گیریم. جامعه ایران باید یک ارکستر ایرانی داشته باشد. شهر تهران ارکستر اصل و نسب دار و کاملاً ایرانی نیاز دارد. «ارکستر شهر» با سازمان‌دهی سازهای ایرانی، فواصل موسیقی ایرانی و یک نگاه کاملاً وطنی خواهد بود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131