جشنواره «باغشی» در ترکمنستان برگزار شد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1318

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جشنواره «باغشی» در ترکمنستان برگزار شد

جشنواره «باغشی» در ترکمنستان برگزار شد
جشنواره «باغشی» در ترکمنستان برگزار شد

جشنواره «باغشی» ویژه خوانندگان و نوازندگان دوتار ملی ترکمنستان در استان «آخال» در 40 کیلومتری عشق‌آباد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، جشنواره «باغشی» خواننده و نوازندگان دوتار ملی ترکمن در استان آخال در 40 کیلومتری غرب عشق‌آباد برگزار شد.

در این جشنواره خوانندگان و نوازندگان دوتار از مناطق مختلف استان‏‌های پنجگانه ترکمنستان حضور یافته و بهترین کارهای خود را ارائه کردند.

باغشی لقبی است که به برخی از نوازندگان دوتار، آوازخوان، داستانگو، سراینده و سازندهٔ ساز (دوتار) در ترکمنستان داده می‌شود.

باغشی‌ها روایت گران فرهنگ شفاهی مناطق مختلف ترکمنستان هستند و از احترام و جایگاه ویژه‌ای برخوردارند.

این افراد معمولاً به بداهه‌گویی معروف بوده‌اند و توانایی نوازندگی و خوانندگی در مدت زمان طولانی را دارند.

از قدیم باغشی‌ها معمولاً در مجالس عروسی و شادی‌ها حضور داشته و برنامه های خاص خود را اجرا می کرده‌اند.

در روایت عامیانه لقب باغشی این‌گونه تعریف می‌شود: باغشی کسی است که خداوند به او موهبت و مقامی ویژه بخشیده‌ است؛ بنابراین یک باغشی افزون بر اینکه لازم است در نوازندگی چیره‌دست، در خوانندگی خوش‌صدا و در داستانگویی و شعرخوانی مسلط باشد، باید از نظر آگاهی و عرفان به مرحله‌ای برسد که شایسته عنوان باغشی شود.

ترکمنستان در سال 1991 میلادی به استقلال خود دست یافته و ارزشهای تاریخی، معنوی و مذهبی و سنتی خود را احیا کرد که احیا موسیقی سنتی و فولکلور و احیا مقام باغشی یکی از شاخص ترین آنها است، باغشی‌ها جز اصلی ترین افرادی هستند که بایستی در برنامه و جشن های فرهنگی و هنری ترکمنستان حضور داشته باشند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131