راهکار وزارت ارشاد برای مقابله با افزایش افسردگی در ایران

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 875

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

راهکار وزارت ارشاد برای مقابله با افزایش افسردگی در ایران

راهکار وزارت ارشاد برای مقابله با افزایش افسردگی در ایران
راهکار وزارت ارشاد برای مقابله با افزایش افسردگی در ایران

وزیر ارشاد با بیان اینکه متاسفانه آمار افسردگی در ایران رو به افزایش است و به همین دلیل یکی از نیازهای جامعه امروز ایجاد نشاط است، افزود: به همین دلیل وزارت ارشاد به برگزاری کنسرت‌ها و به ویژه موسیقی سنتی، تولید فیلم‌ها و برنامه‌های با محتوای طنز تاکید می کند؛ زیرا یکی از راهکارهای مقابله با افسردگی انجام فعالیت های فرهنگی و هنری است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مازندران، علی جنتی در آیین بهره‌برداری از گالری موزه دی دی ایزدشهر نور، اظهار کرد: تلاش دولت تدبیر و امید در این دوره گسترش فرهنگ اسلامی، نشر فضایل اخلاقی، گسترش رشته های مختلف هنر و توسعه فرهنگ قرآنی و اهل بیت(ع) است که با استفاده از همه امکانات موجود گام های موثری در این زمینه برداشته شده است.

وی عنوان کرد: 21 هزار کانون فرهنگی و هنری در مساجد سطح کشور وجود دارد که در زمینه توسعه فرهنگ دینی با استفاده از ابزارهای مختلف کتاب، رسانه‌های دیجیتال و امکانات سینمایی، این وظیفه بزرگ را انجام می دهند.

جنتی گفت: در کانون های فرهنگی و هنری مساجد سراسر کشور با همت ائمه جمعه و شخصیت های فرهنگی به مسائل اساسی دینی و فرهنگی جامعه پرداخته می شود که در این نهادها زیر نظر فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی گام های بسیار خوبی را برداشته اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: در سال 94 با توجه به همه مسائل و مشکلاتی که در حوزه آسیب های اجتماعی، فروپاشی خانواده ها و طلاق های گسترده وجود داشت در همه ایام سال در وزارت فرهنگ و ارشاد به بررسی این معضلات پرداختیم و راه‌حل‌هایی برای تحکیم خانواده در کشور اندیشیده شد که هفته آینده در شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می شود.

جنتی با بیان اینکه امسال گفتمان سازی و فرهنگ سازی در بحث اقتصاد مقاومتی در دستور کار شوراهای فرهنگی سراسر کشور قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: با توجه به نام گذاری امسال مقام معظم رهبری به سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، یکی از وظایف دستگاه های فرهنگی کشور فرهنگ سازی در راستای مباحث اقتصاد مقاومتی مانند تکیه بر تولید ملی، اصلاح الگوی مصرف و مقابله با اسراف کاری است.

وی با اشاره به اینکه در سال 94 اقدامات خوبی در حوزه فرهنگ و هنر صورت گرفت، اظهار کرد: در سال 94 بالغ بر 80 هزار عنوان کتاب در کشور به چاپ رسید که بخش عمده آن ها کتاب های چاپ اول است در حالی که در سال 92 بالغ بر 64 هزار عنوان کتاب در کشور به چاپ رسید و این نشان دهنده رشد چشمگیری در این زمینه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: دولت در تلاش است تا همه فعالیت های فرهنگی و هنری از توجیه اقتصادی برخوردار شود زیرا نیاز جامعه امروز بهره گیری از هنرهای متنوع در زمینه های آموزشی و اوقات فراغت است که قطعا باید علاوه بر ارزش هنری دارای ارزش اقتصادی نیز باشد و این موضوع در حوزه هنرهای تجسمی به صورت بارز و حالت رو به رشد مشهودتر است.

جنتی گفت: در سال های گذشته در دیدار و صحبت با سینماگران مختلف کشور به این نتیجه رسیدم که سینمای ایران ورشکسته است و صرفه اقتصادی ندارد اما در ایام نوروز امسال همه شاهد رونق سینماها بودند؛ به صورتی که در طول 13 روز تعطیلات نوروز اکثر سینماهای تهران به صورت شبانه روزی بودند و بدون وقفه فیلم اکران کردند و همچنین از سینماهای استان مازندران و دیگر استان ها استقبال خوبی صورت گرفت که این تحول بزرگی در اقتصاد سینمای کشور است.

وی با بیان اینکه متاسفانه آمار افسردگی در ایران رو به افزایش است و به همین دلیل یکی از نیازهای جامعه امروز ایجاد نشاط است، افزود: به همین دلیل وزارت ارشاد به برگزاری کنسرت ها و به ویژه موسیقی سنتی، تولید فیلم ها و برنامه های با محتوای طنز تاکید می کند زیرا یکی از راهکارهای مقابله با افسردگی انجام فعالیت های فرهنگی و هنری است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه هنر در ابعاد مختلف در شکل گیری و توسعه و اعتبار شهرهای کشور نقش بسزایی را ایفا می کند،خاطرنشان کرد: با ایجاد موزه گالری در ایزدشهر قطعا گردشگران بسیاری برای بازدید از این مجموعه و خرید آثار هنری خواهند آمد که این اقدام در جهت توسعه این منطقه تاثیرگذار است.

جنتی اظهار کرد: معتقدیم که امروزه باید اداره مجموعه های فرهنگی و هنری را بخش خصوصی انجام دهد زیرا بار مسئولیت دولت بسیار سنگین است و باید این تصدی گری ها را رها کند.

وی افزود: در همین راستا بسیاری از مجتمع های فرهنگی و هنری در سطح کشور بر اساس مصوبه دولت با قیمت های بسیار نازل در حال واگذاری به بخش خصوصی است که این اقدام به منظور جلوگیری از تغییر کاربری مجموعه های فرهنگی و هنری صورت گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ایجاد مجتمع های فرهنگی و هنری در سراسر کشور رو به گسترش است و این مکان ها خانه و میعادگاه هنرمندان است، افزود: فعالیت های فرهنگی و هنری از ماندگاری بالایی برخوردار است و بسیاری از آثار نقاشی، سفال گری و معماری از صدها و هزاران سال پیش تا کنون باقی ماندند.

وی با اشاره به اینکه سالانه میلیون ها نفر از علاقمندان به هنر از سراسر دنیا به موزه لوور فرانسه می روند و از آن بازدید می کنند، تاکید کرد: صدا و سیما و رسانه های محلی مازندران باید در جهت معرفی گالری موزه ایزدشهر و دیگر مجموعه های فرهنگی و هنری استان اهتمام بورزند تا مردم از وجود این مراکز مطلع شوند.

جنتی در پایان گفت: مازندران از شخصیت های برجسته فرهنگی و هنری و ظرفیت های طبیعی و گردشگری بسیاری برخوردار است که باید از این سرمایه ها و امتیازات به درستی بهره بگیرد تا به رونق فرهنگی و اقتصادی دست یابد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131