حوزه هنری و استاندار به کمک ارکستر کردستانی آمدند

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 837

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

حوزه هنری و استاندار به کمک ارکستر کردستانی آمدند

حوزه هنری و استاندار به کمک ارکستر کردستانی آمدند
حوزه هنری و استاندار به کمک ارکستر کردستانی آمدند

انتقاد از ارشاد

سرپرست ارکستر فیلارمونیک کردستان در تشریح تازه ترین فعالیت های این گروه با انتقاد از وزارت ارشاد، از حمایت های ویژه استاندار و حوزه هنری در استمرار فعالیت های ارکستر تشکر کرد.

مهدی احمدی سرپرست ارکستر فیلارمونیک کردستان در گفتگو با خبرنگار مهر تازه ترین فعالیت های این گروه را اینگونه تشریح کرد: بعد از استقبالی که از کنسرت ارکستر در جشنواره موسیقی فجر به عمل آمد تصمیم گرفتیم با برنامه ریزی منسجم تری برای برگزاری اجراهای زنده اقدام کنیم که بر این اساس مرداد و شهریور ماه امسال به احتمال زیاد در سنندج کنسرت هایی را برگزار می کنیم. ضمن اینکه این احتمال وجود دارد که در کردستان عراق نیز کنسرتی را برگزار می کنیم که در همین چند روز قطعیت آن مشخص خواهد شد.

وی ادامه داد: خوشبختانه از اجرای ارکستر فیلارمونیک کردستان در جشنواره موسیقی فجر سال گذشته استقبال بسیار خوبی صورت گرفت به طوری که کمتر کسی فکر می کرد  یک ارکستر از شهرستان بتواند به سهم خود برنامه ای تا این حد با کیفیت اجرا کند. ما در این کنسرت در دو بخش کردی و کلاسیک میزبان مخاطبان  بودیم که خوشبختانه تماشاگران در هر دو بخش از برنامه های ما استقبال کردند به طوری که مسئولان جشنواره به ما اعلام کردند «ای کاش برنامه شما را در تالار وحدت برگزار می کردیم».

سرپرست ارکستر فیلارمونیک کردستان با اشاره به برنامه های بعدی این مجموعه برای برگزاری کنسرت در تهران گفت: اجرای عمومی در تهران آن هم با چنین شرایط مالی که اغلب گروه های موسیقی شهرستان با آن رو به رو هستند مستلزم حضور یک اسپانسر قوی است که متاسفانه ما از آن بهره مند نیستیم. حضور بیش از ۸۷ عضو یک ارکستر در تهران پشتیبانی زیادی می خواهد که انجام آن بسیار سخت است به همین دلیل مجبوریم دست به عصا راه برویم. ما قبلا چند برنامه در تهران برگزار کردیم که خیلی جالب نبود و آنچنان ضربه مالی به ما زد که بیش از چهار سال طول کشید بتوانیم آن را جبران کنیم.

احمدی گفت: این تجربه تلخ با اینکه سختی های بسیار زیادی برای ما داشت اما مسیر جدیدی پیش رویمان باز کرد که نتیجه آن در جشنواره موسیقی فجر همانی شد که بسیاری از هنرمندان پیشکسوت عرصه موسیقی از جمله هوشنگ کامکار، نادر مشایخی، نصرالله ناصح پور، حمیدرضا اردلان  اجرای ما را تحسین کردند. حضور ارسلان کامکار به عنوان کنسرت مایستر اتفاق بسیار ارزشمندی بود که کمک قابل توجهی به معرفی ارکستر فیلارمونیک کردستان کرد.

مجتمع فجر را به کنکورهای آزمایشی می‌دهند ولی برای تمرین در اختیار ما نمی‌گذارند

این هنرمند درباره نحوه حمایت های دولتی از مجموعه ارکستر فیلارمونیک کردستان  توضیح داد: متاسفانه در اینجا نه تنها اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان حمایتی از ما نکرد بلکه در اختصاص محل تمرین نیز کمترین همکاری را با ما داشت و این همکاری نکردن به قدری بود که موجب شد من از هیات مدیره انجمن موسیقی استان نیز کناره گیری کنم. متاسفانه در زمانی که مجتمع فجر سنندج روزهای جمعه در اختیار برگزاری کنکورهای آزمایشی موسسات بود، ما مجبور بودیم در پارکینگ خانه هایمان تمرین کنیم که همین موجب آزار و اذیت همسایگان نیز می شد. شما این را در نظر بگیرید که تعدادی از اعضای ارکستر در شهرهای کرمانشاه، قروه، مریوان ساکن بودند و مجبور بودند برای تمرین این مسافت ها را طی کنند.

رهبر ارکستر فیلارمونیک کردستان در بخش دیگری از صحبت های خود بیان کرد: بالاخره در سال ۹۲ وقتی امین مرادی به عنوان مدیر حوزه هنری استان کردستان معرفی شد، به نوعی ما را احیا کرد و امکاناتی را در اختیار ما قرار داد که تا آن زمان به ما اختصاص پیدا نکرده بود. این مدیر که انصافا فعالیت های بسیار خوبی برای معرفی هنر ارزشمند در حوزه هنری انجام داده کارها را به سمتی هدایت کرد که سالن سینمای تحت مدیریت حوزه هنری استان را در اختیار ما قرار دادند و شما الان می توانید از این فضا به عنوان یک صحنه با کیفیت اجرای موسیقی نام ببرید. این در حالی است که استاندار کردستان نیز در این راه حمایت های خوبی کرده که اصلا انتظارش را نداشتیم.

احمدی در پایان تصریح کرد: فعلا که اداره ارشاد استان حمایت چندانی از ما نکرده و این حوزه هنری و استانداری است که دست گروه ما را گرفته و از ما حمایت هایی می کند که واقعا جای تقدیر دارد اما با تمام این احوال ما یک مجموعه دولتی نیستیم و همچنان مستقل به فعالیت هایمان ادامه می دهیم اما این نهایت بی تعهدی اخلاقی است که نگوییم حوزه هنری و استانداری همراه ما نبوده اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131