جاهد: فراق همسرم مرا به سعدی‌خوانی هدایت کرد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1175

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جاهد: فراق همسرم مرا به سعدی‌خوانی هدایت کرد

جاهد: فراق همسرم مرا به سعدی‌خوانی هدایت کرد
جاهد: فراق همسرم مرا به سعدی‌خوانی هدایت کرد

تدوین سه آلبوم

نوازنده و خواننده موسیقی ایرانی در تدارک تولید و انتشار تازه ترین پروژه موسیقایی خود با عنوان «سعدی خوانی» است که در قالب سه آلبوم برای علاقه مندان موسیقی ایرانی منتشر خواهد شد.

مسعود جاهد نوازنده نی، خواننده و همسر مرحوم شیدا جاهد خواننده در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تازه ترین فعالیت های موسیقایی خود بیان کرد: بعد از فوت همسرم خیلی تنها شدم و سعی کردم در خلوت خودم باشم تا اینکه بخواهم در میان مردم حضوری پیدا کنم، البته ماه عسل این خلوت گزیدگی زندگی با سعدی شیراز بود که من را با دنیای ظریف و حساسی از زندگی آشنا کرد. اشعار سعدی به قدری امیددهنده و زیباست که وقتی وارد فضای آثار این شاعر بزرگ شویم بیرون آمدن از آن کار بسیار دشواری است. سعدی بهترین همدم من در این روزهای سخت و دشواری بود که پس از مرگ همسرم تجربه کردم و حالا امیدوارم با تکیه بر این آشنایی بتوانم آثاری را تولید کنم.

وی افزود: طی ماه های اخیر پروژه مجموعه «سعدی خوانی» را آغاز کردم که برگرفته از اشعار سعدی است و بنده آنها را به صورت تصنیف و همخوانی کار کردم. در این فضای موسیقایی حسین رضایی نیا دف، مجید عاصفی سه تار، یگانه تولایی همخوان و بنده به عنوان نوازنده نی و خواننده حضور داریم. «قبله اهل دل» اولین آلبوم، «سر عشق» دومین آلبوم و «هوای دل» سومین آلبوم از مجموعه «سعدی خوانی» است که در ابتدا قرار بود به صورت یک جا منتشر شود اما با توجه به اینکه جمع آوری هر سه آلبوم کار بسیار مشکلی است هر یک از این آثار به صورت جداگانه منتشر می شود.

این نوازنده درباره ویژگی‌های مجموعه «سعدی خوانی» گفت: چیدمان تصنیف های مجموعه نیز به این ترتیب است که ما از ماهور شروع کرده و بعد از ارائه آثاری در دستگاه های اصفهان و شور کار را با بیات ترک به پایان می بریم. به هر ترتیب من تصور می کنم این مجموعه یکی از متفاوت ترین آثار موسیقایی مرتبط با سعدی است که فضای موسیقی کشور تا به حال کمتر با آن روبه رو بوده است. ما در این اثر تلاش کردیم با افکار بدیع یک نوع آوازخوانی مرکب را استفاده کنیم که این بار به جای آواز از تصنیف استفاده شده است.

جاهد در پایان تصریح کرد: این مجموعه از آن دسته آثاری است که من به سراغ آن نرفتم بلکه به صورت کاملا حسی به من الهام شده یعنی در زمانی تصمیم به انتشار این آثار گرفتم که همسرم تازه از دنیا رفته بود و من در شرایطی بودم که اصلا شرایط عادی و معمولی نبود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131