پرده‌خوانی همراه با مرشد احدی+ فیلم

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1086

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پرده‌خوانی همراه با مرشد احدی+ فیلم

پرده‌خوانی همراه با مرشد احدی+ فیلم
پرده‌خوانی همراه با مرشد احدی+ فیلم

در معرفی «پرده‌خوانی» می‌گویند که این هنری ترکیبی از شعر، موسیقی، آواز، نقاشی و تصاویر است. در عین حال، نوعی قصه‌خوانی و روایت‌خوانی نیز به‌شمار می‌آید و در آن از مصنوعات ادبی و هنری بهره گرفته می‌شود.

به گزارش ایسنا، راویان داستان پرده‌ها را مرشد ‌می‌نامند؛ او معمولا با اشاره کردن به تصاویر پرده، با چوب دستی‌ای به نام «مِطْرق» تصویرها را با صدایی رسا و آهنگین، بازخوانی می‌کند. پرده‌خوان از پرده به دو روش تزیینی و طوماری استفاده می‌کند؛ در روش تزیینی، پرده فقط برای جلب توجه تماشاگران آویخته می‌شود و داستان براساس آن نقل نمی‌شود، اما در روش طوماری، داستان بر مبنای نقش‌های پرده و گاه گشودن تدریجی آن روایت می‌شود.

جنس پارچه‌ای که روی آن نقاشی شده عمدتا از متقال، کرباس، کتان و چلوار است که عموما بین سه تا چهار متر طول و عرض دارند. پرده‌ها انباشته از تصاویر بسیاری هستند و مجالس داستان و چهره‌های زیادی در آن‌ها وجود دارد. این قصه‌ها موضوعات حماسی و مذهبی متفاوتی را شامل می‌شوند، از میان داستان‌های مذهبی پرده‌خوانی‌ها می‌توان به حادثه مختار، بارگاه یزید، کرامات و معجزات انبیا و قدیسین و حتی داستان‌هایی که جنبه عامیانه دارند مانند داستان جوانمرد قصاب یا دختر نصرانی و ضامن آهو اشاره کرد.

خبرنگار ایسنا با حضور در خانه مرشد احدی - پرده‌خوان پیشکسوت - با او گفت‌وگوی تصویری انجام داد. احدی در این گفت‌وگو به سابقه فعالیتش در هنر پرده‌خوانی و تعزیه‌خوانی اشاره می‌کند و از حال‌وهوای خود هنگام پرده‌خوانی سخن می‌گوید. او همچنین در این فیلم به اجرای قطعاتی در مدح حضرت علی (ع) می‌پردازد.

ایسنا / نسترن تابع‌جماعت، علی سلطان‌محمدی

http://cdn.isna.ir/d/2016/07/10/0/57316425.mp4

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131