فعالیت‌های برون مرزی ارکسترهای دولتی گسترش می‌یابد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1211

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فعالیت‌های برون مرزی ارکسترهای دولتی گسترش می‌یابد

فعالیت‌های برون مرزی ارکسترهای دولتی گسترش می‌یابد
فعالیت‌های برون مرزی ارکسترهای دولتی گسترش می‌یابد

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ادامه اجرای برنامه ها و فعالیت های مشترک ارکسترهای دولتی با مجموعه های بین المللی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه اجرای مشترک ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر جوانان جهان توضیح داد: در سال گذشته موضوع انجام پروژه مشترک بین نوازندگان ایرانی و ارکستر جوانان جهان از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا و رایزن فرهنگی  سفارت به دفتر موسیقی ارجاع شد و پس از آن دفتر موسیقی طی برگزاری چندین جلسه کارشناسی به منظور بررسی ابعاد و مختصات این پروژه، موضوع را برای اجرا به بنیاد رودکی اعلام کرد. در این میان مکاتبات متعددی در سطح کارشناسی بین طرفین انجام شد که در نتیجه ۱۲ نفر از اعضای ارکسترهای ملی و سمفونیک جهت حضور در کارگاه های تخصصی و مستر کلاس به کشور ایتالیا سفر کردند.

وی افزود: متعاقب این حضور، ارکستر جوانان جهان متشکل از نوازندگان ۱۰ کشور جهان نیز برای شرکت در کارگروه های آموزشی- تخصصی و در نهایت اجرا با رهبران ایرانی و رهبر ایتالیایی طی روزهای ۲۰، ۲۱و ۲۲ مرداد ماه به ایران سفر کرده اند.

طالبی درباره سطح کیفی برنامه ها توضیح داد: قاعدتا هرچه سطح فنی و تخصصی نوازندگان ارکستر به ویژه جوانانی که در ارکسترها مشغول فعالیت هستند بالاتر باشد، سطح کیفی ارکستر نیز بهبود پیدا می‌کند و به دنبال آن ارکسترها اجراهای با کیفیت‌تری نسبت به گذشته خواهند داشت و این موضوع هم در نهایت می تواند در رقابت های بین المللی نیز اثرگذار باشد. به هر حال آنچه برای ما اهمیت دارد استمرار فعالیت ها و مشارکت های بین المللی در سطوح عالی است.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: طبق برنامه ریزی هایی که در این زمینه انجام گرفته قرار شده با نظارت دفتر موسیقی بین مراکز تخصصی دانشگاهی موسیقی در ایران و مراکز تخصصی موسیقی در ایتالیا و ارکستر جوانان جهان برنامه ای بلندمدت با تا کید بر جنبه های آموزشی، طراحی و اجرا شود. قاعدتا اگر از این نوع همکاری و فعالیت مشترک بتوانیم به الگوی مناسب در موسیقی کشور دست یابیم، می توان از این نمونه موفق در رابطه با سایر کشورها بهره برداری کنیم.

کنسرت مشترک ارکسترسمفونیک تهران و ارکستر جوانان جهان روزهای ۲۰، ۲۱ و ۲۲ مرداد ماه در تالار وحدت تهران میزبان علاقه مندان موسیقی خواهند بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131