نقش موسیقایی رادمنش در دوران ترور/ سامی یوسف ثمره یک پدر خوب است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1128

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نقش موسیقایی رادمنش در دوران ترور/ سامی یوسف ثمره یک پدر خوب است

نقش موسیقایی رادمنش در دوران ترور/ سامی یوسف ثمره یک پدر خوب است
نقش موسیقایی رادمنش در دوران ترور/ سامی یوسف ثمره یک پدر خوب است

مراسم بزرگداشت بابک رادمنش آهنگساز پیشکسوت موسیقی کشورمان دوشنبه ۱۵ آذرماه با حضور تعدادی از هنرمندان و علاقه مندان در فرهنگسرای شفق تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم بزرگداشت استاد بابک رادمنش آهنگساز پیشکسوت موسیقی کشورمان دوشنبه ۱۵ آذرماه با حضور هنرمندانی چون حسین خواجه امیری (ایرج)، محمد گلریز، محمد اصفهانی، بهروز صفاریان، محمدعلی قدمی، پدرام کشتکار، جمشید نجفی، علی چراغی، رشید وطن دوست، نادر گلچین، رضا ناجی، بیوک میرزایی، عبدالجبار کاکایی، میرزمانی و دیگر هنرمندان و دوستداران عرصه موسیقی شامگاه ۱۵ آذرماه در فرهنگسرای شفق برگزار شد.

محمد گلریز خواننده موسیقی انقلابی کشورمان در ابتدای این برنامه بیان کرد: خوشحالم که بعد از سال‌های سال برای تجلیل از هنرمند گرانقدر کشورمان که حق زیادی به گردن موسیقی ما دارد، گرد هم آمدیم. به هر صورت اوایل انقلاب که جو ترور و وحشت از جانب عوامل بازمانده طاغوت انجام می شد، بابک رادمنش از جمله هنرمندانی بود که جسارت می‌کرد و آهنگ‌های مختلف می‌ساخت. او باعث شد که راه موسیقی حماسی ما رشد بیشتری کند.

 وی ادامه داد: یکی دیگر از ویژگی های شخصیتی بابک رادمنش این بود که وی حتماً باید شخصیت کسی را که می‌خواهد آهنگ بخواند، ببیند و متناسب با او آهنگ بسازد که به نظر من همین موضوع باعث ماندگاری آثار آهنگسازی است که با رادمنش همکاری داشته است. او از جمله هنرمندانی است که در عرصه بین المللی هم حق به سزایی دارد کما اینکه فرزند گرامی او سامی یوسف خدمات بسیار از در حوزه موسیقی ارزشی انجام داده است، موسیقی که به اعتقاد من در حق آن اجحاف شده است.  بسیاری از متدینین بودند که قبل از انقلاب موسیقی گوش نمی‌دادند اما بعد از انقلاب با موسیقی‌های ارزشی به سمت موسیقی آمدند. من گاهی آهنگ‌هایی را که می‌شنوم از اینکه سرمایه عظیم ایرانی این‌گونه در حال از دست رفتن است، متأثر می‌شوم. بنابراین  باید به این موسیقی ایرانی پرداخت تا راه موسیقی برایمان در جهان باز شود.

 بهروز صفاریان آهنگساز با سابقه موسیقی پاپ نیز در بخش دیگری از این مراسم بزرگداشت بیان کرد: بابک رادمنش از جمله هنرمندانی است که با گذشت سال ها از فعالیت های وی در عرصه موسیقی اما همچنان آثار ارزشمندی دارد. وی در جنبه های مختلف موسیقی به ایفای نقش پرداخته که از پس هر کدام به خوبی برآمده است. سامی یوسف فرزند او نیز از افتخاراتی است که شاهد ایفای نقش او در سطوح بین المللی هستیم. رادمنش هنرمندی است که توانایی بسیار زیادی در عرصه هنر دارد اما امیدوارم روزی برسد که هنر موسیقی را به عنوان هنر اول به گوش تمام جهان برسانیم.

ابوالفضل صادقی‌نژاد مسئول واحد نظارت و ارزشیابی دفتر موسیقی وزارت ارشاد نیز در این برنامه گفت: از اینکه امشب در جمع بزرگان موسیقی حضور دارم، بسیار خرسندم. آشنایی من با رادمنش یا همان فیروز برنجان به سال ۵۰ باز می گردد. آن زمان خیلی سخت بود که انسانی هنرمند و مطرح باشد، اما پاک و سالم زندگی کند.  اما وی  یکی از تأثیرگذارترین شاعران و آهنگسازان بعد از انقلاب بود که  به اعتقاد من بر آمده از زندگی سالم، پاک و ریشه درست داشتن است و ثمره‌اش هم سامی یوسف می‌شود. البته بخش اعظمی از آن هم بر می‌گردد به همسر خوب ایشان که توانست یک مرد موفق این‌چنین بسازد.

اجرای قطعه موسیقایی به آهنگسازی بابک راد منش و خوانندگی رشید وطن دوست، اجرای قطعه «سلاح را برگیرید» به خوانندگی محمد علی قدمی، اجرای قطعه «خلبانان» به خوانندگی جمشید نجفی از جمله بخش های دیگر مراسم بزرگداشت بابک رادمنش بود. این در حالی است که در بخش پایانی برنامه پیام تقدیر رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در حضور هنرمندان پیشکسوت به رادمنش ابلاغ شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131