بزرگداشت دو تن از حافظان مکتب آوازی در فرهنگسرای نیاوران

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in موسیقی سنتی بازدید: 1234

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بزرگداشت دو تن از حافظان مکتب آوازی در فرهنگسرای نیاوران

بزرگداشت دو تن از حافظان مکتب آوازی در فرهنگسرای نیاوران
بزرگداشت دو تن از حافظان مکتب آوازی در فرهنگسرای نیاوران

آیین بزرگداشت اساتید مرحوم احمد ابراهیمی و حسین عمومی، عصر پنج شنبه ۷ مرداد ماه ساعت ۱۸:۳۰با حضور هنرمندان و اساتید موسیقی در تالار خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در بزرگداشت این دو هنرمند عرصه موسیقی که با همکاری بنیاد آفرینش های هنری نیاوران برگزار خواهد شد، فاضل جمشیدی، میرعلی نقی، محمود بختیاری و تنی چند از هنرمندان این عرصه درخصوص فعالیت هنری این دو استاد آواز ایران در بخش های مختلف سخنرانی خواهند کرد. از دیگر بخش های این مراسم اجرای موسیقی گروه فاخته به سرپرستی و تنظیم رضا موسوی زاده، خواهد بود.

احمد ابراهیمی متولد 1305 از اساتید آواز ایران بود. اکثر اعضای خانواده ابراهیمی دستی در موسیقی داشتند و همین امر سبب شد تا او هم با تشویق خانواده به سراغ موسیقی و یادگیری این هنر برود. در سال ۱۳۲۷ با توجه به صدای خوشی که داشت با اساتید بزرگ موسیقی ایران نظیر ابوالحسن صبا، مرتضی محجوبی، حسین تهرانی، غلامحسین بنان، ادیب خوانساری آشنا شد و از محضر این بزرگان موسیقی ایران بهره‌مند گردید. وی اولین برنامه رادیویی خود را با محمود ذوالفنون در رادیو تهران اجرا کرد که با تشویق و استقبال مخاطبان روبرو شد. درسال ۱۳۳۳ به ارکستر مرتضی‌خان محجوبی راه یافت و شکوفایی هنری وی از همین زمان آغاز شد. همکاری او تا سال ۱۳۳۵ با این ارکستر ادامه داشت.احمد ابراهیمی استاد آواز ایرانی تیر ماه ۱۳۹۲ در سن ۸۷ سالگی در بیمارستان فرمانیه تهران درگذشت.

دکترحسین عمومی استاد آواز نیز ردیف دان برجسته، قاضی دادگستری با تحصیلات دکترای حقوق، در سال ۱۳۰۶ شهر اصفهان متولد شد. موسیقی در خاندان او موروثی بوده ، آواز را ابتدا نزد پدر و سپس در مکتب استادان: تاج اصفهانی و ادیب خوانساری تکمیل نمود. بیان او در معرفی سبک‌ها خصوصا" مکتب آوازی اصفهان (سبک اساتیدی چون حسین خضوعی ملقب به ساعت ساز، سید رحیم و...) بسیار شیوا بود. وی در سال ۱۳۸5 درگذشت.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131