اخلاق‌مداری مهم‌ترین هدف ما است/ تجلیل از پیشکسوت عکاسی

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in موسیقی سنتی بازدید: 709

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اخلاق‌مداری مهم‌ترین هدف ما است/ تجلیل از پیشکسوت عکاسی

اخلاق‌مداری مهم‌ترین هدف ما است/ تجلیل از پیشکسوت عکاسی
اخلاق‌مداری مهم‌ترین هدف ما است/ تجلیل از پیشکسوت عکاسی

سومین دوره جشنواره و جایزه موسیقی «همایون خرم» با حضور تعدادی از هنرمندان، اجرای چند برنامه موسیقایی و تقدیر از یک عکاس پیشکسوت موسیقی آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم افتتاحیه سومین جشنواره و جایزه موسیقایی همایون خرم (نوای خرم ۳) پنجشنبه شب چهاردهم مرداد ماه با حضور تعدادی از هنرمندان، اجرای چند برنامه موسیقایی و تقدیر از یک عکاس پیشکسوت موسیقی در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزار شد.

تقدیر از محمد دولو عکاس پیشکسوت موسیقی به پاس سال ها تلاش در عرصه عکاسی موسیقی یکی از بخش های آیین افتتاحیه بود که با حضور بردیا صدرنوری دبیر جشنواره و مدیر موسسه  فرهنگی هنری «راد نو اندیش»، محسن سلیمانی مدیر فرهنگسرای ارسباران، رضا خرم فرزند زنده یاد همایون خرم و ناصر ایزدی مدیر بخش موسیقی موسسه «راد نو اندیش» انجام گرفت.

دولو حین اجرای این مراسم تقدیر گفت: نزدیک به ۶۰ سال است که به طور مستمر با هنرمندان فعال عرصه موسیقی در ارتباط هستم و این باعث افتخار من است که موفق به عکاسی بسیاری از هنرمندان و استادان این عرصه شدم. جالب اینکه خیلی از هنرمندانی که امروزه به عنوان استاد و مدرس موسیقی مشغول به فعالیت هستند، عزیزانی بودند که من در دوره کودکی، زمانی که در اردوهای مدرسه حضور پیدا می کردند، از آنها عکاسی می کردم و امشب باعث مباهات و افتخار من است که در میان این عزیزان حضور پیدا کرده ام.

رضا خرم فرزند زنده یاد همایون خرم نیز در بخش دیگری از مراسم پیامی را قرائت کرد که متن آن به شرح زیر است:

«بسیار شادمان و هزاران بار خداوند را شاکر هستیم که «نوای خرم» وارد سومین سال از وجودش شد. افزایش شوق و ذوق در کودکان و نوجوانان نسبت به موسیقی اصیل و غنی ایرانی، تلاش فراوان و همت و اراده محکم این عزیزان برای یادگیری ظرایف موسیقی اصیل ایرانی توام با تمرین و ممارست، ترویج بیش از پیش اخلاق مداری در میان این طیف، از مهم ترین اهداف و دستاوردهای این جشنواره تا کنون است. به هر ترتیب دست اندرکاران این رویداد در تلاشند تا تاکید کنند موسیقی اصیل ایرانی بسیار غنی است و اگر کاستی وجود دارد، نیازمند تلاش بیشتر اهالی موسیقی ایرانی است.

تودرخت خوب منظر همه میوه ای و لیکن        چه کنم به دست کوته که نمی رسد به سیبت

امیدواریم که در سایه تلاش با عشق و خلوص از این درخت ریشه دار و پرثمر بهره وافر گرفته شود. ما امشب گرد هم آمدیم تا سومین دوره جشنواره و جایزه همایون خرم «نوای خرم» را آغاز نماییم، از پوستر آن رونمایی کنیم و اجرای برگزیدگان گروهی دوره دوم و بخشی از ثمره جشنواره را شاهد باشیم.   از مجموعه نجیب و زحمتکش موسسه فرهنگی هنری رادنواندیش تشکر فراوان دارم. زیرا اجرای چنین برنامه هایی با این گستردگی مخاطب به وسعت ایران عزیز با این نظم توسط بخش خصوصی جز با عشق و دریادلی مقدور و ممکن نیست. ما همواره بر این باور بودیم که روح بزرگ پدر همواره نیروی حرکه اصلی این حرکت است. روح ایشان و تمام بزرگان از دست رفته موسیقی اصیل ایرانی شاد.»

رونمایی از پوستر سومین جشنواره و جایزه «نوای خرم» نیز بخش دیگری از مراسم افتتاحیه بود که در این بخش رضا خرم و محمد دولو پوستر جشنواره را رونمایی کردند.

اجرای چندین قطعه موسیقایی به آهنگسازی استاد همایون خرم در بخش های مختلف مراسم با هنرمندی هنرمندان کودک و نوجوان دوره های گذشته جشنواره و جایزه «نوای خرم» بخش عمده مراسم افتتاحیه را تشکیل می داد.

قطعه های «ساغرم شکست ای ساقی» با هنرمندی صدرا پیشدادی سنتور، دیبا پیشدادی پیانو، «غوغای ستارگان» با هنرمندی آرشاک انوری پیانو و آرشیدا انوری ویولن از شیراز، «راز دل» و «اشک من هویدا شد» با هنرمندی علی مثقالی همت آبادی ویلون، محمد مثقالی همت آبادی تمبک از قم، «باز آمدی» و «راز دل» توسط گروه «ضرباهنگ» به سرپرستی و نوازندگی پیانو سپاس صدرنوری و هنرمندی آسمان صدرنوری نوازنده تنبک، همخوان، یکتا سادت احمدی زاده، شبنم بهرامی اصل نوازندگان ویولن سل، غزل روزبهانی نوازنده ویولن، امیرحسین سیف نوری نوازنده کمانچه، پریما صبوریان و فریماه خرمی همخوان از جمله آثاری بودند که در مراسم افتتاحیه برای حاضران در برنامه اجرا شد.

گروه «مهر نواز» به سرپرستی آرمان حیدریان از شهرچالوس با اجرای دو اثر «گمشده» و «بهار گلها» و گروه هنرمندان خردسال متشکل از سپهر زاهدی نیا، آرمین باقر کاسه گری، سیده زمانه هاشمی اشکا، سیده شادیا پورحجتی، صدف صیاد، غزل احمدی نوازندگان ویولن و پوریا محمدپور تمبک، ارکستر «گل ها» به سرپرستی پویا بنی اسدی از کرمان با اجرای «درمیان گل ها» و «شه زاده رویاها»،   گروه «ارکستر ترنم مهر» به سرپرستی زهرا کریمی از شهریاربا اجرای دو آهنگ «آنچه گذشت» و «پیک سحری» نیز از جمله گروه هایی بودند که در این مراسم به اجرای برنامه پرداختند.‌

میلاد کیایی، جهانشاه صارمی، پری ملکی، فاروق کسمایی، کوشا کرمی، مزدا انصاری از جمله هنرمندانی بودند که در مراسم افتتاحیه سومین دوره جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرم (نوای خرم ۳) حضور داشتند. عکس‌های خبر از المیرا بابایی است.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131