پژواک ˝باز عشق˝ در تالار وحدت شور آفرید

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in موسیقی سنتی بازدید: 730

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پژواک ˝باز عشق˝ در تالار وحدت شور آفرید

پژواک ˝باز عشق˝ در تالار وحدت شور آفرید
پژواک ˝باز عشق˝ در تالار وحدت شور آفرید

شب گذشته سیامک آقایی به همراه کامران منتظری در تالار وحدت روی صحنه رفت تا بار دیگر پس از وقفه‌ای یک ساله کنسرت "باز عشق" خود را اجرا کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ کمتر از یک سال قبل دست راست سیامک آقایی در سانحه‌ای دچار آسیب شد و اعصاب و تاندون‌های دستش آسیبی جدی دید که انتشار این خبر باعث نگرانی اهالی هنر و بسیاری از دوست‌داران او شد اما بعد از ماه‌ها معالجه سیامک آقایی بار دیگر نشان داد که هنوز هم می‌تواند روی صحنه به قدرت و کیفیت سابق نوازندگی کند.

سیامک آقایی در ابتدای این کنسرت با یادی از این روزهای سخت، از دکتر جاویانی، فوق تخصص و جراح اعصاب محیطی، که جراحی دست او را انجام داد، تشکر کرد.

کنسرت "باز عشق" با قطعه "پیشواز" در دستگاه شور آغاز شد. سیامک آقایی در بروشور این کنسرت درباره "پیشواز" آورده است: "به قطعه آوازی که قبل از پیش درآمد و یا قطعات آغازین موسیقی دستگاهی ایرانی، ساخته و اجرا می‌شود به پیشنهاد این جانب می‌توان پیشواز را اطلاق کرد. چگالی و اختصار در جملات، موتیف‌ها، ملدی و ضرباهنگ، وجه مشخصه پیشواز است."

برنامه با اجراى قطعه‌ای بداهه براساس یکی از ملودی‌های محلی ادامه یافت. در طول اجرای این قطعه، سیامک آقایی با تکرار مطلع این ملودی بختیاری با محتوای "تو بی‌تو ما بنشین وای بلال طبیب دردُم" و نیز بسط و گسترش آن بداهه خود را با تنبک کامران منتظری همراه کرد. سپس با ایجاد فضایی در درآمد شور با آواز خنیاگرانه خود بیتی از سعدی را در درآمد این دستگاه اجرا و با پس از بداهه‌پردازی‌هایی در گوشه‌های رهاوی، اوج، شهناز، قرچه و رضوی با فرود به ابوعطا چهار مضراب حجاز را اجرا کرد.

تصنیف "نسیم سحر"  از ساخته‌های علی اکبر شهنازی دیگر قطعه شب گذشته بود که سیامک آقایی با تنظیم و برداشت شخصی خودش از این قطعه آن را اجرا کرد.

سیامک آقایی در بخش دیگری از اجرای خود به بداهه‌نوازى در کرد بیات پرداخت و با اجراى قطعه "باز عشق" و "فریاد بی‌صدا" کار خود را ادامه دارد. او در "فریاد بی‌صدا" با سبک آوازی خودش تلاش کرد تا فضایی شبیه به محتوای کلی قطعه ایجاد کند.

آخرین بخش این برنامه اجرای تصنیف "جان من فدای خاک تو " بود. در این تصنیف نیز آقایی با زمزمه‌های خود، هر از گاهی تنها جمله "جان من فدای تو" را به عنوان ترجیع‌بند تکرار ‌کرد.

کنسرت "باز عشق" یک سال پیش در شهرهای مختلف ایران مانند تبریز، همدان، یزد، مشهد، رشت، سمنان، خرم‌آباد، تربت حیدریه، بندرعباس، اصفهان و… اجرا شد و سیامک آقایی قصد دارد امسال هم این برنامه را در شهرهای دیگری روی صحنه ببرد.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131