جشنواره ملی موسیقی مقاومت از سال آینده بین‌المللی می‌شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in جشنواره موسیقی بازدید: 1532

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جشنواره ملی موسیقی مقاومت از سال آینده بین‌المللی می‌شود

واحد مرکزی خبر، فارس: «سیدمحمد میرزمانی» از بین‌المللی شدن جشنواره ملی موسیقی مقاومت از سال آینده خبر داد. «سیدمحمد میرزمانی» دبیر اولین جشنواره موسیقی ملی موسیقی مقاومت گفت: در اولین صحبت‌هایمان با آقای ایمانی و خبری قصد داشتیم که بتوانیم در این جشنواره در بخش بین‌الملل هم فعال باشیم؛ چرا که در اقصی نقاط جهان کشورهایی هستند که با مهاجمین کشورشان مقابله ‌کرده‌اند و به نوعی فرهنگ مقاومت در بعضی از کشورها وجود دارد بر این اساس خیلی علاقمند بودیم که در نخستین جشنواره بخش بین‌المللی را هم راه‌اندازی کنیم.

وی ادامه داد: متأسفانه چون زمان کمی داشتیم و مجال آن نبود که به طور دقیق و جامع بتوانیم گروه‌ها و افراد فعال در این زمینه را شناسایی کنیم از این اتفاق در دوره اول صرف نظر کردیم اما ان‌شاء الله در دوره‌های آتی این بخش هم فعال خواهد شد و به نوعی جشنواره ملی موسیقی مقاومت بین‌المللی برگزار خواهد شد. این آهنگساز در ادامه با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره بیان داشت: از اهداف این جشنواره بزرگداشت و توجه به یکی از ارزش‌های جمهوری اسلامی یعنی دفاع در مقابل تهاجم دشمن است و پاسداشت و ارج نهادن به تلاش و فعالیت هنرمندانی که در این عرصه فعال بوده‌اند؛ چرا که آثار بسیار زیبا و ارزشمندی در این عرصه تولید شد و هدف اصلی یاد و بزرگداشت از مقام ارزشمند شهدا و رزمندگان اسلام است.

وی افزود: موسیقی همیشه در تاریخ پر شکوه ایران کنار ایران بوده و همیشه دین خودش را ادا کرده است و در دوران انقلاب اسلامی هم موسیقی در کنار ملت و در تثبیت جمهوری اسلامی نقش بسزایی داشت. در عرصه دفاع مقدس هم به زیبایی و باشکوه اتفاق افتاد؛ به طوری که بعضی از هنرمندان در جبهه‌ها حضور پیدا می‌کردند و آنجا با اجرای برنامه‌های جالب رزمندگان را از نظر روحی تقویت می‌کردند. این آهنگساز گفت: در پشت جبهه‌ ما شاهد بودیم آثار بسیار تأثیرگذار و ارزشمندی در این عرصه تولید و عرضه شد به خصوص در صدا و سیما که شاهد بودیم قطعات بسیار زیبایی اجرا و پخش می‌شد که در تهییج روحیه رزمندگان بسیار موثر بود. به همین دلیل ما به فکر برگزاری این جشنواره افتادیم. میرزمانی با اشاره به آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره بیان داشت: در بخش اجرای زنده ۶۸ گروه در قالب ۲۰۵ اثر اعلام آمادگی کرده‌اند.در بخش تولیدی هم تعداد کل آثاری که ارایه شده ۲۰۷ قطعه است که این قطعات شامل مقامی - محلی، ایرانی - سنتی، ارکسترال و ارکستر نظامی است که در بخش اجرای زنده در ژانر محلی - مقامی ۴۳ گروه با ۱۳۹ قطعه ، در بخش ایرانی - سنتی ۱۶ گروه در قالب ۳۵ قطعه ،در بخش ارکسترال ۷ گروه با ۲۱ قطعه و در بخش ارکستر نظامی ۴ گروه با ۱۰ قطعه اعلام آمادگی کردند.همچنین در بخش تولیدی در ژانر موسیقی محلی - مقامی ۳۵ قطعه، ایرانی - سنتی ۱۸ قطعه، ارکسترال ۱۵۴ قطعه ارایه شده است. دبیر نخستین جشنواره ملی موسیقی مقاومت با بیان اینکه داوری اولیه این جشنواره آغاز شده است، گفت: در مرحله اول هیات داوران متشکل از محمدرضا چراغعلی، هادی آزرم، شهریار فریوسفی ، مهدی شمس نیکنام ، مصطفی محدثی خراسانی و بیژن ارژن آثار را داوری و برگزیدگان به مرحله دوم معرفی می‌شوند. میرزمانی در خاتمه خاطر نشان کرد: این جشنواره ۲۴ تا ۲۶ مرداد در کرمانشاه برگزار خواهد شد اما از هم اکنون مرحله اول داوری را در بخش تولید آغاز کرده‌ایم .همچنین از اواسط مرداد گروه داوران اصلی مرحله دوم آثار تولیدی را بررسی می‌کنند و داوران اصلی برای بخش اجرا در سالن‌های اصلی اجراهای زنده را داوری می‌کنند.

پانزدهم  تیر ماه هشتاد و هشت

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131