تضعیف موسیقی داخلی با روح مقابله با تهاجم فرهنگی مغایر است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گوهای ویژه بازدید: 129

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تضعیف موسیقی داخلی با روح مقابله با تهاجم فرهنگی مغایر است

تضعیف موسیقی داخلی با روح مقابله با تهاجم فرهنگی مغایر است

تضعیف موسیقی داخلی با روح مقابله با تهاجم فرهنگی مغایر است
تضعیف موسیقی داخلی با روح مقابله با تهاجم فرهنگی مغایر است

تبریز – خواننده تبریزی گفت: تخریب و تضعیف موسیقی داخلی موجب گرایش بیش از پیش مخاطب به تولیدات نامناسب غیربومی می شود که این امر درتعارض با اصول مبارزه با تهاجم فرهنگی است.

به گزارش خبرنگار مهر، رحیم شهریاری یکشنبه در جمع خبرنگاران تبریز اظهار داشت: بهتر است در برخورد با تولیدات موسیقیایی بومی و داخلی با این نگاه وارد شویم که تلاش و زحمات صورت گرفته در این حوزه برای مقابله با تهاجم فرهنگی بوده و حضور فعالان و برگزاری کنسرت های موسیقی در شهرهای کوچک بر اساس یک عرق ملی و در راستای تقویت این مهم صورت می گیرد و این نکته نیز باید مورد توجه باشد که تخریب و تضعیف موسیقی داخلی موجب گرایش بیش از پیش مخاطب به تولیدات نامناسب غیربومی خواهد شد که این امر در تعارض با اصول مبارزه با تهاجم فرهنگی است.

وی با تاکید بر رعایت و احترام به خطوط قرمز پذیرفته شده کشور از سوی مخاطبان و برگزار کنندگان رویدادهای موسیقیایی چون کنسرت ها تاکید کرد: در این میان باید اذعان کرد که فرهنگ موسیقیایی مردم آذربایجان بسیار بالاست و ما نیز به عنوان فعالان این عرصه تمام تلاش خود را برای ارتقای سطح این فرهنگ از طریق تولید آثار فاخر انجام خواهیم داد و برخورد بنده با برخی حاشیه سازان در کنسرت های اخیر نیز در همین راستا صورت گرفته است.

این خواننده تبریزی در ادامه برخی شیطنت ها در اجرای کنسرت ه را اقداماتی کانالیزه شده با هدف حذف برخی چهره های متعهد دانست و افزود: افرادی که خود را در عرصه موسیقی متعلق به ایران زمین و مردم این سرزمین می دانند، با سختی و دشواری های بسیار برای اعتلای آن تلاش می کنند و نباید با آمیختن این فضای هنری با مسائل غیرمرتبط، به این دست از هنرمندان واقعی موسیقی آسیب زد.

وی با اشاره به کاهش استقبال عمومی از کنسرت های آذری، بر لزوم آسیب شناسی این موضوع توسط اساتید و فعالان این حوزه تاکید و تصریح کرد: در همین راستا تلاش خواهیم کرد تا در برنامه ها و کنسرت های اینده علاوه بر ارائه آثار جدید و گلچینی از کارها و آلبوم های قبلی، توجه ویژه ای نیز به موسیقی محلی و فولکلور آذربایجان داشته باشیم تا علاوه بر جذب مخاطبان جوان، به نیازهای موسیقیایی اقشار سنتی نیز پاسخ دهیم.

 شهریاری خاطر نشان شد: قطار موسیقی همواره در حال حرکت است و با پیاده و سوار شدن رحیم شهریاری و امثال آن نیز از حرکت باز نخواهد ایستاد اما باید اذعان کنم که اگر روند بی توجهی و عدم حمایت مسئولان استانی بویژه در تبریز تداوم یابد، پرونده موسیقی آذری این استان در آینده نه چندان دوری بسته خواهد شد زیرا معدود خوانندگانی بدلیل شناخته شده در نتیجه تحمل دشواری های بی پایان این مسیر قادر به ادامه فعالیت های خود هستند اما خوانندگان جوان با موانع عدیده ای روبرو هستند که نیازمند حمایت و رفع آنها از سوی مسئولان است.

این چهره شناخته شده موسیقی آذری به تقلیل استاندارهای موسیقیایی در شبکه استانی سهند و رویکردهای غیرکارشناسانه در این خصوص نیز اشاره کرد و گفت: آروزی قلبی ام برگزاری کنسرت های چند ۱۰ روزه رایگان در جای جای استان های آذری زبان است که امیدوارم با همکاری نهادها و مسئولان مرتبط روزی این آرزو محقق شود و شاهد برگزاری یک جشنواره فرهنگی و موسیقیایی در شٱن مردم این خطه باشیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131