فُقها اگر قصد ورود به حوزه موسیقی را دارند باید نسبت به آن متخصص شوند

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گوهای ویژه بازدید: 158

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

فتنه بزرگی در مقابل اندیشه امام برپا شده

فتنه بزرگی در مقابل اندیشه امام برپا شده

فتنه بزرگی در مقابل اندیشه امام برپا شده
فتنه بزرگی در مقابل اندیشه امام برپا شده

زور، چماق و عوام‌‍فریبی در دست متحجران

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه نظر وزیرفرهنگ از این جهت که هر فرد باید اطلاعات همه‌جانبه نسبت به حوزه تخصصی خود داشته باشد منطقی است، گفت: فُقها اگر قصد ورود به حوزه موسیقی را دارند باید نسبت به آن متخصص شوند.

احمد مازنی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا؛ با اشاره به پیشنهاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر آشنایی موسیقیدان‌ها با احکام شرعی موسیقی و آشنایی علما با دستگاه‌های موسیقی، گفت: بخشی از جنبه‌های نظارتی بر موسیقی به نوع نگاه دین و فقه به این مقوله مربوط می‌شود اما اساسا فقیه موظف به شناسایی موضوع نیست و او فقط باید حکم صادر کند. در واقع بررسی موضوع برعهده کارشناسان است لذا فقیه تنها باید حکم دهد که موسیقی‌ مبتذل دارای چه مشخصاتی است و کارشناس موسیقی هم تشخیص می‌دهد که کدام موسیقی فاخر و کدام مبتذل است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حوزه‌های علمیه به‌دلیل ارتباط گسترده با مردم و انتظارات جامعه وارد ریز موضوعات شده و مشخصا تعیین می‌کنند که فلان کار حرام است یا خیر؛ اما به نظرم موارد موضوعی را باید به کارشناسان ذیربط سپرده شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم با بیان اینکه نظر وزیر فرهنگ از این جهت که هر فرد باید اطلاعات کافی و همه‌جانبه نسبت به حوزه تخصصی خود داشته باشد منطقی است، گفت: به‌عنوان مثال فعالان در عرصه موسیقی، تجارت، بانکداری و... باید غیر از داشتن اطلاعات نسبت به آن فن، احکام شرعی مرتبط را نیز بدانند، مثلا بدانند حد بانکداری یا تجارت به لحاظ شرعی کجاست؟ و موسیقیدانان نیز باید حدفاصل موسیقی حرام و موسیقی مورد تایید شرع را بدانند.

مازنی با تاکید براینکه فُقها نیز یا نباید در موضوعات تخصصی همچون موسیقی دخالت کنند یا اگر قصد ورود دارند باید حتما نسبت به آن متخصص شوند، تصریح کرد: تکلیف دین با موسیقی روشن است امام خمینی(ره) با نگاه ابتکاری به مسائل اجتماعی بر درنظر گرفتن عنصر زمان و مکان تاکید داشتند اما نگاه‌های متحجر و خرافی همچنان وجود دارد.

این نماینده ادامه داد: ملت ایران نگاه امام خمینی(ره) را پذیرفته و ایشان نیز مساله موسیقی، سینما و بسیاری مسائل دیگر را نیز حل کردند اما به نظرم پس از ارتحال حضرت امام(ره) گروهی با گرایش‌های تحجری در حوزه‌های علمیه، برخلاف نظرات امام(ره) و مقام معظم رهبری به‌دنبال احیای دیدگاه‌های متحجرانه رفتند.

مازنی با تاکید بر اینکه متحجران از سه عامل حمایت‌کننده با عناوین، قدرت زور و چماق، قدرت زر و تزویر و عوام‌‍فریبی نیز در  اختیار دارند، اضافه کرد: این اتفاق را باید فتنه بزرگی در مقابل اندیشه امام خمینی(ره) دانست چراکه عده‌ای خواسته یا ناخواسته به‌دنبال رشد اسلام متحجر و قرون وسطایی هستند البته امام این نوع اسلام را "اسلام آمریکایی" معنا کرده بودند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: اگر صاحب‌نظران مسائل اجتماعی فکری برای حل این معضلات نکنند و نخواهند به دیدگاه امام(ره) بازگردند، سبب بروز "داعش‌هایی از نوع شیعه" خواهد شد و متاسفانه این جریان مانند خوره به جان انقلاب و مردم افتاده‌اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131