پاسخ مرادخانی به پرسش‌هایی درباره مدیر جشنواره موسیقی

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گوهای ویژه بازدید: 131

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پاسخ مرادخانی به پرسش‌هایی درباره مدیر جشنواره موسیقی

پاسخ مرادخانی به پرسش‌هایی درباره مدیر جشنواره موسیقی

پاسخ مرادخانی به پرسش‌هایی درباره مدیر جشنواره موسیقی
پاسخ مرادخانی به پرسش‌هایی درباره مدیر جشنواره موسیقی

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ این پرسش‌ها که چرا رییس یا دبیر جشنواره آینده موسیقی فجر هنوز تعیین نشده‌اند و آیا قرار است جشنواره بدون حضور دبیر و با یک رییس اداره شود؟ گفت: جواب این پرسش‌ها به نتیجه جلسه شورای سیاستگذاری این رویداد بستگی دارد. امیدوارم شخص یا اشخاص منتخب بتوانند همه را زیر یک چتر جمع کنند.

به گزارش ایسنا، در سال‌های اخیر همزمان با پایان هر دوره از جشنواره موسیقی فجر، دبیر سال بعد حکم خود را از معاون وزیر می‌گرفت تا تیم اجرایی جشنواره‌ی سال بعد، بتواند کار خود را هرچه زودتر آغاز کنند.

حمیدرضا نوربخش - مدیر دوره قبل جشنواره موسیقی فجر - پیش از این گفته بود: در این سال‌ها، کار دبیر صرفا پرداختن به مسائل فنی بوده، اما همه‌ی امور را بخش اجرایی پوشش می‌داد، یعنی شخصی به اسم دبیر اجرایی همه‌ی کارها را یک‌تنه انجام می‌داد. اگر فقط یک مدیر داشته باشیم، صفر تا صد را برنامه‌ریزی و حوزه‌هایی را مشخص می‌کند. البته یک شورای سیاستگذاری داریم که رییس این شورا معاون امور هنری وزارت ارشاد است و رییس دفتر موسیقی هم قائم‌مقام او خواهد بود.

۲۷ مردادماه امسال، فرزاد طالبی، حسن ریاحی، محمد سریر، داود گنجه‌ای، هوشنگ کامکار، فریدون شهبازیان، حمیدرضا نوربخش، سیدمحمد میرزمانی، سیدحمیدرضا شاهنگیان و حسام‌الدین سراج در احکام جداگانه‌ای به عضویت شورای سیاستگذاری جشنواره موسیقی فجر درآمدند؛ اما دبیر یا رییس این رویداد هنوز مشخص نشده است.

در این‌باره، علی مرادخانی - معاون امور هنری وزارت ارشاد - در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که سال گذشته اتفاقات خوبی در جشنواره افتاد که باعث ایجاد تحرک شد، اظهار کرد: البته هر اتفاقی که رخ می‌دهد، حتی اگر کاری بدیع و اساسی باشد، امواج متفاوتی را ایجاد می‌کند. بنابراین جشنواره موسیقی فجر یکسری هماهنگی‌های کلی را لازم داشت. قرار شده دوستان یکسری گزارش‌هایی را که به‌نظر می‌رسد برای تصمیم‌گیری‌های جدید لازم باشد، در چند روز آینده بدهند.

او با یادآوری این‌که هفته دولت آغاز شده است، گفت: من در این روزها فرصتی ندارم. بنابراین پس از این هفته، جلسه شورای سیاستگذاری جشنواره موسیقی فجر تشکیل خواهد شد. در شورای سیاستگذاری بررسی می‌کنیم ببینیم دبیر یا مدیر مجموعه چه کارهای ضروری را باید انجام دهند. اگر دیدیم حضور هر دو لازم است، هر دو را انتخاب یا یک نفر را برای هر دو کار انتخاب می‌کنیم. در واقع، دبیر نظارت محتوایی و مدیر نظارت اجرایی دارد. اگر یک نفر بتواند نقش دبیر و مدیر را ایفا کند، بسیار عالی است، اما اگر این شرایط فراهم نبود، ایرادی ندارد.

مرادخانی ادامه داد: با وجود همه این قضایا، کارهای مربوط به جشنواره موسیقی در حال انجام است و همه‌چیز برای تعیین مدیر یا دبیر جشنواره متوقف نشده است. گاهی وقت‌ها آدم دوست دارد برخی چیزها بلافاصله پس از اتمام جشنواره اعلام شود، گاهی هم نه.

او با بیان این‌که ما برای صادر نکردن حکم مدیر یا دبیر بلافاصله پس از پایان جشنواره سی‌ویکم چند دلیل داشتیم، توضیح داد: سال گذشته، اتفاق مهمی رخ داد و هیچ کسی نتوانست به معنای محرز بگوید، این راه را ادامه دهیم یا راه‌های قبلی را. ما به این نتیجه رسیدیم اتفاقی که رخ می‌دهد یک جریان تحولی دارد و می‌تواند در آینده امکان خوبی را در حوزه موسیقی به ارمغان بیاورد. ممکن است عده‌ای نقد کنند و بگویند این‌طور نبوده است و عده‌ای برعکس آن را بگویند. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم این موضوع را در شورای سیاست‌گذاری نقد کنیم.

مرادخانی درباره انتشار اخباری مبنی بر مدیریت دوباره حمیدرضا نوربخش در جشنواره پیش‌رو، گفت: گمانه‌زنی‌ها همیشه هست و در این زمینه کار می‌شود. آقای نوربخش به نظر من، چهره خوبی برای بسیاری از کارهایی است که باید انجام شود؛ اما انتخاب مدیر یا دبیر منوط به نتیجه جلسه شورای سیاستگذاری است، اگر شورا به این نتیجه برسد که چه بهتر، زیرا آقای نوربخش تجربه‌هایی را در این زمینه دارد.

وی با بیان این‌که ممکن است من در انتخاب مدیر یا دبیر جشنواره علایقی داشته باشم، اما علایق خودم را دخالت نمی‌دهم، اضافه کرد: نظرات منتقدان برای من محترم است. ما باید کاری کنیم که بتوان همه را زیر یک چتر جمع کرد و کار را پیش برد. امیدوارم هر کسی این پست را می‌گیرد بتواند همه‌چیز را در کنار هم پیش ببرد، زیرا این یک وظیفه ملی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131