عبدالحسین مختاباد: كنسرت‌ها را ربط می‌دهند به مسائل سیاسی

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گوهای ویژه بازدید: 165

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عبدالحسین مختاباد: كنسرت‌ها را ربط می‌دهند به مسائل سیاسی

عبدالحسین مختاباد: كنسرت‌ها را ربط می‌دهند به مسائل سیاسی

عبدالحسین مختاباد: كنسرت‌ها را ربط می‌دهند به مسائل سیاسی
عبدالحسین مختاباد: كنسرت‌ها را ربط می‌دهند به مسائل سیاسی

اما عبدالحسین مختاباد، خواننده و عضو كمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران در واكنش به این شروط، خصوصا شرط سوم که ناظر به ضبط رسمی كنسرت توسط پلیس است به «شرق» می‌گوید: هیچ مورد خاصی ندارد؛ کسی که حسابش پاک است از محاسبه چه باک است. چه اشکالی دارد که پلیس هم بیاید و کنسرت‌ها را ضبط کند و آقای دولت‌آبادی، دادستان تهران هم تمام کنسرت‌ها را ببیند و بشنود، ما که مشکلی نداریم. وی می‌افزاید: اولا اینکه نمی‌دانم این چه مطلبی است که این روزها دارند کنسرت‌ها را ربط می‌دهند به مسائل سیاسی؛ درحالی‌که کنسرت موسیقی چندان حساسیتی همانند یک بازی فوتبال ندارد که در آن پس از پایان بازی طرفداران دو تیم بیرون می‌ریزند و صد یا 200 اتوبوس را به آتش می‌کشند و اگر واقعا می‌خواهند کاری بکنند درباره فوتبال بکنند؛ ازطرف‌دیگر مگر این هیاهو و خراب‌کاری هواداران فوتبال را باید فوتبالیست‌ها پاسخ‌گو باشند؛ بنابراین اگر هیاهویی هم در حاشیه کنسرت باشد مگر باید اهل موسیقی پاسخ‌گو باشند. درحالی‌که هواداران موسیقی چندان اهل شلوغی نیستند و اگر هم جوان باشند می‌آیند و دو ساعت تخلیه انرژی می‌کنند و با ملایمت به خانه‌هایشان برمی‌گردند.

مختاباد بر این باور است که موسیقی‌دان‌ها نباید پاسخ‌گوی اتفاقات پس از کنسرت باشند: «این نکته باید از سوی مسئولان امنیتی پیگیری شود و نباید این مسائل را برای موسیقی ملی و اسلامی که ما اهلش داریم برایش زحمت می‌کشیم، پیچیده کنند و با این بگومگوها مانع از پیشرفت آن بشوند. درحالی‌که امروز در کشورهای همسایه مانند ترکیه و دوبی به طور پیگیر برای موسیقی ملی‌شان دولت‌ها زحمت بسیار می‌کشند و حامی اهل موسیقی‌شان هستند».

به نظر مختاباد تاکنون در نزديك به 40 سالی که از انقلاب می‌گذرد حتی یک بار هم کنسرت موسیقی فاجعه‌بار و برهم‌زننده نظم عمومی نبوده است؛ ازطرف‌دیگر امکان دارد در برگزاری راهپیمایی‌ها جمعی با لباس‌های ناجور حضور پیدا کنند مگر در این حالت، پاسخ‌گوی این ناجوربودن لباس‌ها برگزارکنندگان هستند بنابراین در کنسرت هم لباس پوشیدن اشخاص هم بنا بر میل‌شان صورت می‌گیرد و نه برگزارکنندگان کنسرت موسیقی. درکل اهل موسیقی هم بنا بر خواست وزارت ارشاد کار کرده‌‌اند درحالی‌که عده‌ای با موسیقی در کل مخالف‌اند که ما به عقیده‌شان احترام می‌گذاریم و درواقع جمعی نیز با آن موافق هستند که اینها هم طبق قوانین رسمی کشور دارند موسیقی کار می‌کنند و اینها بنا بر ضرورت باید انجام بشود.وی در پایان تأکید کرد تاکنون اهالي موسیقی بنا بر مجوز و نظارت ارشاد کار کرده‌‌اند و مشکلی هم نبوده است؛ اینکه پلیس هم بخواهد نظارت بکند نیاز به داشتن کارشناس موسیقی است که در کنار ارشاد این کنسرت‌ها را ضبط کند و بخواهد اظهارنظر کند چون موسیقی تخصص است و در این رابطه ارشاد کارشناسانی دارد و در همه مراحل برگزاری کنسرت‌ها نظارت لازم را انجام می‌دهد. باید قوه قضائیه و دولت موسیقی را جدی بگیرند و نگذارند همه‌چیز پیچیده شود. در ضمن وزیر ارشاد، جناب جنتی، باید بتواند شجاعانه‌تر رفتار کند و بتواند پاسخ‌گوی باشد. به نظر این سیاسی‌کردن وضعیت موسیقی چندان به نفع موسیقی ملی ما نیست و اگر جلوی آن گرفته نشود، نمی‌توان به آینده این موسیقی امیدوار بود. اگر تاکنون انرژی زیادی صرف مبارزه با کالاهای قاچاق می‌کردند و جلوی آن را می‌گرفتند؛ اما اکنون به‌گونه‌ای با موسیقی برخورد می‌کنند که گویی اهل موسیقی به قاچاق کالا می‌پردازند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131