معماری «موسیقی مکان» و موسیقی «معماری زمان» است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گوهای ویژه بازدید: 152

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معماری «موسیقی مکان» و موسیقی «معماری زمان» است

معماری «موسیقی مکان» و موسیقی «معماری زمان» است

معماری «موسیقی مکان» و موسیقی «معماری زمان» است
معماری «موسیقی مکان» و موسیقی «معماری زمان» است

حسام‌الدین سراج با اعتقاد به این‌که معماری «موسیقی مکان» و موسیقی «معماری زمان» است، گفت: تفاوت هنرمندان در سده‌های مختلف در این است که پیشینیان بیشتر به بُعد ملکوتی هنر و هنرمندان کنونی به بُعد ملکی هنر توجه دارند.

به گزارش ایسنا، این خواننده آواز ایرانی اظهار کرد: در گیتی دو صورت ملکوتی و ملکی وجود دارد. در قدیم معماران براساس نسبت کار می‌کردند. به‌عنوان مثال معمار مسجد اصفهان آن را طوری بنا کرده که ارتفاع ۵۴ متری آن به چشم بیننده زیبا می‌آید، بنابراین از بعد ملکوتی استفاده کرده است.

او ادامه داد: ما در جهان دائما معجزه می‌بینیم و دلیل آن قرار گرفتن اعداد به زیباترین صورت در کنار هم است. عدد یک مبنا در کائنات است. مبنای دیگر، کلمه است که چون انسان را به‌صورت ناطق تعریف می‌کنند، از اهمیت زیادی برخوردار است.

سراج با بیان این‌که مراحل هنر به ترتیب صدور، توسعه، صورت، تجلی و دریافت است، اظهار کرد: مبنای زیبایی در همه هنرها این است که یک نقطه مشترک وجود دارد و همه به آن می‌رسند.

او گفت: معماری علاوه بر طول، عرض و ارتفاع، فرکانس‌های خاص خود را دارد. شما زمانی که در فضای معماری خاصی قرار می‌گیرید حس محیطی متفاوتی نسبت به مکان‌های دیگری دارید، به‌عنوان مثال حس محیطی مسجد شیخ لطف‌الله با فضای محیطی تخت جمشید و یک کافی‌شاپ متفاوت است.

سراج که در دانشگاه فردوسی مشهد و رویداد تداکس سخن می‌گفت، بیان کرد: خداوند متعال پدیده‌های مادی و معنوی را به نحوی به وجود آورده است که قوانین آن برای ما زیبا جلوه کنند. در هر قسمت از علم ریاضی که به جواب نمی‌رسیم، زیباترین جواب را در هندسه می‌یابیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131