دعوت به ارکستر سمفونیک آنتالیا/ جزئیات اجرا اعلام شد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گوهای ویژه بازدید: 157

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دعوت به ارکستر سمفونیک آنتالیا/ جزئیات اجرا اعلام شد

دعوت به ارکستر سمفونیک آنتالیا/ جزئیات اجرا اعلام شد

دعوت به ارکستر سمفونیک آنتالیا/ جزئیات اجرا اعلام شد
دعوت به ارکستر سمفونیک آنتالیا/ جزئیات اجرا اعلام شد

رهبر سابق ارکستر سمفونیک تهران با اعلام خبر دعوت ارکستر دولتی آنتالیا از وی برای رهبری این مجموعه در تالار «اسپاندوس»، جزئیات برنامه پیش‌رو را تشریح کرد.

علی رهبری مدیر هنری و رهبر سابق ارکستر سمفونیک تهران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تازه‌ترین فعالیت های بین المللی خود در عرصه موسیقی توضیح داد: پس از رهبری ارکستر فیلهارمونیک چک و ضبط پوئم سمفونیک «تختی» به آهنگسازی پوریا خادم و خوانندگی محمد معتمدی در پراگ به دعوت بنیاد فرهنگی هنری آنتالیا با ارکستر سمفونیک دولتی آنتالیا در تالار «اسپاندوس» برنامه‌ای را اجرا می کنم.

این رهبر ارکستر درباره رپرتوار اجرایی که قرار است همراه با ارکستر آنتالیا به صحنه ببرد، اظهار کرد: برنامه این هفته با یک اثر تازه از «نجات باشق مزلر» آهنگساز ترکیه‌ای آغاز می شود و سپس با همراهی «تاتیانا مازورنکو» نوازنده مشهور آلتو از آلمان که برنده سه مسابقه بین المللی جهانی ترتیس، مارکنویکرشن و یوری باشمت است کنسرتوی «هوف مایستر» را اجرا می کنیم. بعد از تنفس نیز قطعه واریاسیون های «انیگما» اثر ادوارد الگار اپوس ۳۶ را اجرا خواهیم کرد.

وی با اشاره به وضعیت ارکسترهای کشور ترکیه در مقایسه با مجموعه های ارکسترال ایرانی گفت: در کشور ترکیه بیش از ۲۰ ارکستر سمفونیک حرفه ای دولتی تمام وقت وجود دارد که تقریبا در سطح قابل قبولی هستند و توانسته اند برای کشورشان افتخارآفرینی کنند اما در ایران تنها یک ارکستر سمفونیک دولتی وجود دارد که آن هم به صورت تمام وقت فعالیت نمی کند و به نوعی پروژه ای در این عرصه آثاری را به مخاطبان ارائه می دهند.

رهبری با بیان اینکه حقوق نوازندگان در کشور ترکیه قابل مقایسه با دستمزد نوازندگان چند شغله ارکسترهای دولتی نیست، بیان کرد: ارکستر دولتی آنتالیا در حال حاضر یکی از بهترین ارکسترهای کشور ترکیه محسوب می شود که طی ماه های گذشته با بهره گیری از بهترین نوازندگان و هنرمندان جوان این کشور و البته دعوت از رهبران بین المللی فضایی خوبی را برای علاقه مندان موسیقی ایجاد کرده و من همانند فضایی که در ارکستر سمفونیک تهران داشتم از کار کردن با آنها لذت می برم.

رهبر سابق ارکستر سمفونیک تهران ادامه داد: یادم می آید حدود ۲۰ سال پیش به ارکستر سمفونیک استانبول دعوت شدم و از آن زمان بود که با توجه به شرایط ایده آل آنجا و احساس خوبی که داشتم قول دادم که به صورت مرتب در کشور ترکیه حضور داشته باشم و به عنوان رهبر ارکستر فعالیت های مشترکی را انجام دهم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر فرآیند نحوه حمایت های دولتی کشور ترکیه از فعالیت های موسیقایی به ویژه ارکسترها تصریح کرد: دولت ترکیه به صورت سنتی، قانونی و اجباری موظف به حمیات از موسیقیدان ها و آهنگسازان است که نمود چنین حمایتی را می توان از کیفیت آثار اجرا شده دریافت کرد. در ترکیه وضع قرارداد نوازندگان قرارداد کارمندی است نه مثل ایران که هر معاون هنری یا مدیرکلی با سلیقه خودش بتواند قراردادها را کنسل و یا تغییر بدهد. به نظر من چنین برنامه هایی را می توان در ایران هم پیاده کرد ولی نه با افرادی که به هیچ عنوان در این حرفه تجربه ای ندارند. من بر این باورم نوازنده های ایرانی هیچ چیزی از نوازندگان جهانی کم ندارند فقط مسئولان این حوزه نیز باید در سطح جهانی فکر کنند تا ارکسترهای ایرانی در وضعیت بین المللی قرار گیرد. کما اینکه برنامه سالانه ای که ما سال گذشته برای ارکستر سمفونیک تهران پیاده کرده بودیم بی شباهت با آنچه در مجموعه های معتبر بین المللی انجام می پذیرد، نبود.

رهبری با اشاره به برخی از اقدامات انجام گرفته طی زمان حضورش در ارکستر سمفونیک تهران گفت: طی همان مدتی که در ایران بودم آثار ۱۶ آهنگساز ایرانی را رهبری کردم که ۱۲ اثر از این مجموعه به صورت حرفه ای ضبط شد و قرار بود در بازارهای بین المللی نیز عرضه شود و اتفاقا وزارت ارشاد هم برای آن پول هزینه کرده بود اما این ماجرا نیز به بایگانی سپرده شد.

رهبر سابق ارکستر سمفونیک تهران در بخش پایانی صحبت های خود با انتقاد دوباره از شرایط فعلی مدیریت ارکسترهای دولتی در کشورمان بیان کرد: در اغلب کشورها، هدف گروه ها و سازمان هایی که با بودجه دولت یعنی وزارت فرهنگشان حمایت مالی می شوند به هیچ وجه حمایت از برنامه هایی برای سرگرمی مردم نیست بلکه وظیفه شان بالابردن فرهنگ مردم است اما متاسفانه در ایران اغلب فعالیت های موسیقیایی و سالن های مربوط به دولت از این بودجه برای سرگرمی استفاده می کنند در حالی که این وظیفه در اغلب کشورها به عهده موسسات خصوصی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131