اصراری به جهانی شدن موسیقی ایرانی ندارم

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گوهای ویژه بازدید: 118

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اصراری به جهانی شدن موسیقی ایرانی ندارم

اصراری به جهانی شدن موسیقی ایرانی ندارم

اصراری به جهانی شدن موسیقی ایرانی ندارم
اصراری به جهانی شدن موسیقی ایرانی ندارم

 

جوانان شهرستانی در آینده اتفاقات بی‌سابقه‌ای رقم می‌زنند

نادر مشایخی با حضور در برنامه «چشم شب روشن» به این نکته اشاره کرد که اصراری به جهانی شدن موسیقی ایرانی ندارد و معتقد است همین که در داخل کشور از موسیقی ایرانی لذت می‌بریم، کافی است.

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، برنامه «چشم شب روشن» به تهیه کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح علا، با حضور رضا مهدوی کارشناس موسیقی سه شنبه 14 دی میزبان نادر مشایخی آهنگساز و رهبر ارکستر بود.

مهدوی در بخشی از این گفتگو اظهار کرد: شما همین کاری را که با سالار عقیلی انجام دادید و او را به ارکستر مهمی آوردید، با چهره های جدید انجام می دهید و آموخته های خود را بی ریا در اختیار جوانان قرار می دهید. امکان دارد بگویید که در استان‌ها چه کاری انجام می‌دهید؟

مشایخی پاسخ داد: انگیزه بسیاری به دست آوردم و بیشتر این انگیزه متعلق به آن ها بود؛ چون وقتی به آنجا رفتم متوجه نیرو و همت با نظم و ترتیبی شدم و این باعث پیشروی بیشتر ما شد. این انگیزه ای شد که به شهرهای دیگر برویم و برای دومین بار به رشت می رویم و به شهرهای شیراز، اصفهان، یزد و کاشان نیز خواهیم رفت.

این آهنگساز ادامه داد: مسأله این نیست که موسیقی اجرا کنیم بلکه این یک رویداد شنیداری است که به ما یاد می دهد امکان شنیدن به شیوه دیگر وجود دارد. برایم کافی است چیزی به جوانان بدهیم که متوجه بشوند داشته های با ارزشی دارند و باید در مقابل آن آگاه باشند. هیچگاه نمی گویم چه کاری انجام بدهند یا نه؛ بلکه فقط در اختیار خودشان قرار می دهم و خودشان کار خودشان را بلدند و می بینیم که کارهای جدیدی انجام می دهند. شما خواهید دید که این بچه ها با ابزاری که همیشه در اختیار داشتند چه کار متفاوتی در رشت انجام می دهند.

جوانان شهرستانی تا 10 سال دیگر اتفاقات بی‌سابقه‌ای رقم می‌زنند

این رهبر ارکستر در پاسخ به اینکه اصلی ترین هدفش از معرفی جوانان چیست، عنوان کرد: معتقدم از لحاظ هنری سیر صعودی داریم و اگر تا 10 سال دیگر به همین شیوه پیش برویم به اتفاقات بی سابقه ای در ایران می رسیم؛ چون جوانان را در شهرستان می بینم.

وی ادامه داد: ما در علی آباد کتول یک پرفورمنس بدون هیچ امکاناتی اجرا کردیم و شما نمی دانید که جوانان چقدر عالی کار کردند. هرکس بگوید گوش جوانان ایرانی خوب کار نمی کند، اشتباه بزرگی مرتکب شده است. اتفاقا گوش جوانان خیلی خوب است و ریزپرده ها را به شیوه ای عالی اجرا می کنند.

مشایخی با اشاره به اینکه مکانیک تفکر ذهنی ما متفاوت از اروپایی هاست، اذعان کرد: اروپایی ها به صورت علی و معلولی فکر می کنند و به نوعی در این نوع دیدگاه آینده نگری نهفته است اما در ایران ما به شکل سرهم بندی فکر می کنیم که اصلا بد نیست؛ یعنی به جای اینکه نقشه بکشیم و اجرا کنیم؛ به صورت همزمان کار می کنیم. در قالی و گبه اگر نقشه و اجرا با هم باشد، ممکن است دچار اشتباه شویم و وقتی برای تصحیح نیست و زمانی که این اشتباه تکرار شود، جزوی از فرم فرش می شود که آن را منحصر به فرد می کند.

اصراری به جهانی شدن موسیقی ایرانی ندارم

وی در خصوص موسیقی ایرانی عنوان کرد: هیچ اصراری ندارم موسیقی ایرانی جهانی شود و احتیاجی ندارم و اصلا برایم مهم نیست که احساس یک آلمانی درباره آن چیست، چون خودمان در حال لذت بردن از آن هستیم و من زندگی را این طور می بینم.

این رهبر ارکستر درباره تجربیات رهبری ارکستر سمفونیک خود گفت: ارکستر بچه های با استعداد و مجربی داشت و مشکلات ارکستر ارتباطی به افراد ارکستر نداشت. ما رپرتواری آنجا اجرا کردیم که بعد از آن دیگر اجرا نشد. ما توانستیم در آلمان فرانک زاپا اجرا کنیم و این برای آلمانی ها عجیب بود که می توانیم تا این حد در موسیقی جلو باشیم.

«چشم شب روشن» به تهیه کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح علا شنبه تا چهارشنبه هر شب ساعت 23 از شبکه چهار سیما روی آنتن می رود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131