هنوز پولی از جشنواره موسیقی نگرفته‌ام

Posted in گفت و گوهای ویژه بازدید: 80

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

هنوز پولی از جشنواره موسیقی نگرفته‌ام

هنوز پولی از جشنواره موسیقی نگرفته‌ام

هنوز پولی از جشنواره موسیقی نگرفته‌ام
هنوز پولی از جشنواره موسیقی نگرفته‌ام

یک هنرمند موسیقی نواحی گفت: تا الان مبلغی برای حضور در جشنواره موسیقی فجر به من پرداخت نشده است، اما مسئول بخش موسیقی نواحی جشنواره گفته که مبلغی به حساب‌مان واریز خواهد شد، هرچند تاکنون از من شماره حساب هم نگرفته‌اند.

نصرت‌الله زرگر - هنرمند موسیقی نواحی - در گفت‌وگو با ایسنا، درباره سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر اظهار کرد: این برای اولین‌بار بود که هنرمندانی از چند گروه موسیقی متعلق به مناطق مختلف کنار هم در بخش «پنج اقلیم» نشستند و برنامه اجرا کردند. من نیز از این کار خوشم آمد و برایم جالب بود.

او ادامه داد: در جشنواره امسال برای نوازنده‌های بخش نواحی، زمان مشخصی تعیین نکرده بودند، به همین دلیل، یک نفر بیشتر اجرا می‌کرد و یکی کمتر. از سوی دیگر، ۱۰ دقیقه برای اجرای موسیقی کافی نیست، زیرا شرایطی برای نوازنده به‌وجود می‌آید که نمی‌تواند موسیقی را قطع کند؛ اما به عقیده من، برگزاری بخشی با عنوان «پنج اقلیم» خوب بود؛ همان‌طور که زمان کم برای اجرای موسیقی شیرین است، زمان زیاد اجرا هم آن را تلخ می‌کند.

این هنرمند با اعتقاد به این‌که کسی که می‌خواهد هنر خود را نشان دهد، در ۱۵ دقیقه هم می‌تواند این کار را انجام دهد، گفت: ما همیشه دوست داریم درباره اشعاری که می‌خوانیم، توضیح دهیم. من امسال در جشنواره موسیقی فجر از هر شعری، کمی اجرا کردم، یک شعر به زمان رومانیایی خواندم و ترجمه آن را به زبان ترکی و زرگری اجرا کردم.

او افزود: آقای بزرگ‌نیا - مسئول بخش موسیقی نواحی جشنواره - برای موسیقی نواحی زحمت زیادی کشیده است. اگر او و دیگر پژوهشگران موسیقی نبودند و ما را معرفی نمی‌کرد، چه کسی می‌دانست در یک نقطه محروم، موسیقی و زبان ما هم وجود دارد. همین که آن‌ها می‌گردند و ما را پیدا می‌کنند تا بتوانیم اجرا داشته باشیم و دیگران با ما آشنا شوند، جای شکرش باقی است و باید قدردان آن‌ها بود.

به گزارش ایسنا، زبان زرگری، یکی از شاخه‌های زبان هند و اروپایی در ایران است که در روستای قشلاق زرگر به آن زبان سخن می گویند. نصرت‌الله زرگر از ساکنان روستای قشلاق زرگرها از جمله کسانی است که برای نخستین‌بار به این زبان اشعاری سروده و اشعار چند شاعر ترک زبان از جمله تیلیم خان و ماذون قشقایی را به زبان زرگری ترجمه کرده است.

در سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر بخشی با عنوان «پنج اقلیم» برای حضور هنرمندان پیشکسوت موسیقی نواحی در نظر گرفته شد که هنرمندانی از گیلان، خراسان شمالی، بلوچستان، بندر ترکمن، آذربایجان و استان البرز به صحنه آمدند و هر کدام به مدت ۱۰ دقیقه موسیقی منطقه خود را اجرا کردند. همچنین از این هنرمندان به‌عنوان پیشکسوتان موسیقی نواحی تقدیر شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131