مهدی وجدانی: موسیقی فیلم حکم بازیگر نقش اصلی را دارد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in موسیقی فیلم بازدید: 1754

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مهدی وجدانی: موسیقی فیلم حکم بازیگر نقش اصلی را دارد

موسیقی هنری ایران: آهنگساز و رهبر ارکستر «نوای صلح» اعتقاد دارد موسیقی فیلم یا تئاتر حکم بازیگر نقش اصلی را دارد و باید حس واقعی را به مخاطب القا کند.

مهدی وجدانی به خبرآنلاین گفت: «متاسفانه در ایران موسیقی فیلم هنوز جایگاه واقعی خود را نیافته و تهیه‌کننده‌های فیلم درآخرین لحظه به فکر موسیقی فیلم می‌افتند و می‌خواهند آهنگساز درنهایت ایجاز مالی برایشان موسیقی فاخر و تاثیرگذاری بسازد.»

به گفته وی موسیقی فیلم یا تئاتر حکم بازیگر نقش اصلی را دارد و باید توجه ویژه‌ای نسبت به آن شود چرا که باید حس واقعی فیلم را به مخاطب القا کند.

این آهنگساز با انتقاد از نگاه تهیه کننده‌های سینمای ایران به موسیقی فیلم تصریح کرد: «در ایران تهیه‌کننده‌ها فقط به موسیقی فیلم به عنوان مکمل حس لحظاتی که بازیگران و عوامل فیلم نتوانسته‌اند، از عهده فضا برآیند، نگاه می‌کنند و از آهنگساز می‌خواهند خلاء‌های سایر عوامل را پر کند و به نوعی فقط از موسیقی می‌خواهند اتفاقات لحظه‌ای داستان را کامل کند.»

وجدانی یکی دیگر از مشکلات موسیقی فیلم‌های ایرانی را استفاده از خواننده در تیتراژ پایانی فیلم دانست و گفت: «در سینمای جهان کمتر شاهد این هستیم که برای فیلمی از صدای خواننده استفاده شود، اما در سینمای ایران سال‌هاست مد شده از صدای خواننده برای موسیقی پایانی فیلم استفاده کنند.»

او افزود: «در سال‌های گذشته صدای برخی از خواننده‌‌ها مد شده و اگر تنها چند دقیقه روی فیلم‌هایی که در یک سال ساخته می‌شوند، دقیق شویم می‌بینیم تنها چند اسم هستند که پیوسته تکرار می‌شوند.»

این آهنگساز برخورد این چنینی با موسیقی فیلم را بی‌احترامی به شعور مخاطب عنوان کرد و گفت: «تهیه کننده نباید تنها با یک اسم و صدای او مردم را به سینما بکشاند.»

با این حال وجدانی درباره موسیقی تئاتر و نگاه کارگردان‌های تئاتر نسبت به موسیقی نگاهی مثبت دارد.

او در‌این‌باره توضیح داد: «با اینکه تئاتر در ایران همواره از سینما از نظر بودجه بسیار فقیرتر است، اما کارگردان‌های تئاتر به موسیقی نگاه بهتری دارند و برخی گروه‌های موسیقی همواره یک آهنگساز را در گروه خود دارند و با این شیوه سعی دارند حس نمایش را با موسیقی به مخاطب القا کنند و در لحظه آخر به فکر موسیقی کار نمی‌افتند.»

نوزدهم مهر هشتاد و نه

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131