نود ساله‌ای که رودکی را به وجد آورد/ درخشش ایلامی‌ها در تهران

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in موسیقی محلی بازدید: 1734

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نود ساله‌ای که رودکی را به وجد آورد/ درخشش ایلامی‌ها در تهران

نود ساله‌ای که رودکی را به وجد آورد/ درخشش ایلامی‌ها در تهران
نود ساله‌ای که رودکی را به وجد آورد/ درخشش ایلامی‌ها در تهران

اجراهای سومین فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» با اجرای موسیقی هنرمندان لری، لکی و لکی ایلامی در تالار رودکی تهران همراه بود.

به گزارش خبرنگار مهر، بخش اجراهای سومین فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» شنبه شب ۲۶ تیر ماه با اجرای موسیقی هنرمندان لری، لکی و لکی ایلامی در تالار رودکی تهران به پایان رسید.

در بخش اول برنامه که از ساعت ۱۸ تا ۲۰  میزبان مخاطبان علاقمند موسیقی نواحی بود، «شاهنامه خوانی» با روایت عباس یاراحمدی و ابوالقاسم دهقان، «نظامی خوانی و فلک ناز» با هنرمندی عباس یاراحمدی و محمد باجلاوند کمانچه، «تک نوازی و دو نوازی کمانچه و تمبک با محوریت ترانه های لری» به هنرمندی محمد شکارچی کمانچه، محمد یاراحمدی تمبک، محمد باجلاوند کمانچه، میلاد باجلاوند تمبک، «رپرتوار توشمال (لوطی) سرنا، کرنا و دهل» با هنرمندی عزیز بساق سرنا، محمد بساق دهل، همت علی رضایی سرنا، شکرعلی رضایی دهل، «رپرتوار هوره، موره و موگه» به هنرمندی مراد حسن زاده مقدم خواننده و محمد شیران وند همخوان برای تماشاگران اجرا شد.

در این بخش حضور استاد عزیز بساق هنرمند ۹۰ ساله که با شیوه ای ماهرانه و پرانرژی سرنا نوازی کرد، به فضای برنامه حال و هوای متفاوتی داد. این در حالی است که هوره خوانی و موره خوانی نیز بیشتر از اجراهای دیگر در این بخش مورد توجه قرار گرفت.

در بخش دوم برنامه روز سوم هم که از ساعت ۲۱ تا ۲۳ با اجرای موسیقی لکی ایلام در تالار رودکی برگزار شد، مخاطبان شاهد هنرنمایی «دوزَلِه ایلام» به هنرمندی علیدوست فلاحتی دوزله، «رپرتوار لوطی» با هنرمندی مرادعلی نجات پور سرنا، ولی شاولی سرنا، علی اکبر احمدی نژاد دهل، «هوره گرونی» با هنرمندی عزالدین کرامت هوره خوان، «بلور(قرنی)، دوزله، سرنا و آواز» با هنرمندی علی احمد کولی وند، «کمانچه و آواز (ترانه های ترکی)» با هنرمندی نوروزعلی شکری کمانچه، فیروز تتری آواز و محمد حسین سپهوند آواز بودند. این در حالی است که تسلط ماهرانه بیشتر هنرمندان این بخش در حوزه نوازندگی شب خاطره انگیزی را برای دوستداران موسیقی نواحی رقم زد.

مراسم اختتامیه سومین فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» ساعت ۲۱ روز یکشنبه ۲۷ تیر ماه در تالار وحدت تهران برگزار می شود.

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131