علی مرادخانی: پیام تصویری استاد علیزاده نشان دهنده همدلی بین هنرمندان است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in جشنواره موسیقی فجر 94 بازدید: 2692

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

علی مرادخانی: پیام تصویری استاد علیزاده نشان دهنده همدلی بین هنرمندان است

امیدوارم سال آینده بلیت اهدایی نداشته باشیم

علی مرادخانی: پیام تصویری استاد علیزاده نشان دهنده همدلی بین هنرمندان است
علی مرادخانی: پیام تصویری استاد علیزاده نشان دهنده همدلی بین هنرمندان است

 

موسیقی هنری ایران: معاون امور هنری وزارت ارشاد گفت: پیام تصویری استاد حسین علیزاده که در ابتدای کنسرت ارکستر سمفونیک تهران برای مخاطبان پخش شد، نشان دهنده همدلی است که بین هنرمندان به وجود امده است.

 

علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شب گذتشه در حاشیه برگزاری اجرای افتتاحیه چشنواره موسیقی فجر در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: درباره این دوره از جشنواره باید بگویم که به نسبت دوره های قبل اتقاقات بسیار خوب افتاده است

به هر ترتیب در هر جشنواره ای نمادها و شاخص هایی وجود دارد که استقبال مخاطبان مهم ترین شاخص موجود است. همین که تقریبا تمامی تالارهای ما در حوزه فروش بلیت با استقبال بسیار خوبی از سوی مخاطبان مواجه شده و مردم به سمت جشنواره آمدند نشان دهنده کار شایسته و مهمی است که از سوی ستاد برگزاری جشنواره انجام گرفته است.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا این روند در سال آینده نیز تکرار خواهد شد یا خیر نیز گفت: من امیدوارم که این نگاه و نگرش را هم برای سال های آتی داشته باشیم که هنرمندان مشارکت بیشتری داشته باشند و کارهای بیشتری هم در این رویداد مهم مطرح شود. همین الان بیش از 80 نفر از سرآمدان حوزه موسیقی در بخش داوری جشنواره حضور دارند و افرادی که معمولا دوست داریم در جشنواره موسیقی فجر حضور داشته باشند با بدنه جشنواره همکاری داشتند که این باعث خوشحالی است که نشان دهنده همراهی همه هنرمندان برای شرکت در جشنواره است. کما اینکه پیام تصویری که استاد حسین علیزاده در ابتدای کنسرت ارکستر سمفونیک تهران برای مخاطبان پخش شد نشان دهنده همدلی است که بین هنرمندان به وجود امده است.

 

مرادخانی ادامه داد: به هر ترتیب ما مشکلاتی هم داریم که امیدوارم سال آینده وجود نداشته باشد. یکی از این مشکلات بحث بلیت اهدایی است که امیدوارم سال آینده اساسا بلیت اهدایی نداشته باشیم زیرا مشکلی که پیرامون این موضوع وجود دارد باعث می شود که علاقه مندان کمتری بتوانند از اجراهای ما استفاده کنند چرا که بخشی از بلیت ها به بلیت های اهدای کنار گذاشته می شود. اگر چه قدم همه مهمانان بر روی چشمان ماست اما بعضا دیده می شود که در مواردی همین جای خالی کنسرت ها متعلق به بلیت های اهدایی است که مخاطبان آن به هر دلیل علیرغم دریافت بلیت به مکان اجرا نیامدند.

 

معاون امور هنری وزیر ارشاد با اشاره به حضور آثار و گروه های موسیقایی با مضامین انقلاب اسلامی عنوان کردد: من در مورد هنر اساسا نظر اینکه بخواهیم شعار گونه با ماجرا برخورد کنیم قبول ندارم. من بر این باورم که ذات هنر باید با انقلاب اسلامی عجین باشد. شما با نماد سازی نمی توانید وانمود کنید که فلان اثر همان چیزی است که در نماد نشان داده شده من معتقدم این ذات آن اثر هنری است که باید نشانه های از انقلاب اسلامی را داشته باشد. ما باید در حوزه هنر به گونه ای رفتار کنیم که رگه های آن تفکر ارزشی، انقلابی و درست که جزو هنجارهای ماست در ذات هنر و هنرمند وجود داشته باشد. به اعتقاد من از این منظر جشنواره موسیقی فجر در این زمینه خوب کار کرده است و امیدوارم روزی برسد که این نوع دیدگاه را بتوانیم در همه ابعاد نشان دهیم. من هم معتقدم که باید در حوزه های اجرایی نیز هر از چندگاهی کارهای مختلفی انجام پذیرد و یادمان نرود که بر اساس نمادها و ذکرهای روزهای منتهی به پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی کارهایی را انجام دهیم که این سرودها و نمادها از ذهنمان بیرون نرود.

 

مرادخانی با اشاره به انتقاد برخی از بزرگان موسیقی ایران از جمله حسین علیزاده و عدم حضورش در این دوره از جشنواره گفت: نظر استاد علیزاده برای ما بسیار محترم است اما ما هم تلاش خود را انجام می دهیم که در طول سال و نه این 10 روز به موسیقی احترام بگذاریم و کاری کنیم که برای بالندگی موسیقی ایران اتفاقات بسیار ارزشمند تر و بهتری بیفتد. برای ما مهم این است که دنبال ارائه های مناسب و ارزشمند از هنرمندان بزرگ موسیقی این سرزمین باشیم و به نظر می رسد بر این اساس به جلو برویم خیلی ها متوجه ارزش های این جشنواره می شوند و از این به بعد هم ماجرا را بهتر می بینند.

بیست و دوم بهمن نود و چهار

 

 

 

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131