در جستجوی صدا

اجرای آثار آهنگسازان ایرانی در لهستان

اجرای آثار آهنگسازان ایرانی در لهستان اجرای آثار آهنگسازان ایرانی در لهستان

اجرای آثار آهنگسازان ایرانی در لهستان/موزیسین‌های ایرانی در کراکوو روی صحنه می‌روند

جمعی از موزیسین‌های ایرانی برای اجرای چند کنسرت راهی لهستان خواهند شد تا آثار آهنگسازان کشورمان را در قالب پروژه "در جستجوی صدا" از ۳۰ شهریور تا ۹ مهر در شهر کراکوو روی صحنه ببرند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، "در جستجوی صدا" نام پروژه‌ای است که توسط کاتیا فینر و سروش زالی (پیانیست و دانش آموخته آکادمی ملی موسیقی اوکراین) تعریف و تاسیس شده است تا موسیقی ملل مختلف در لهستان شنیده و اجرا شود.

در برنامه امسال این طرح، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان گروه موسیقی دانشکده هنر (آژاد تهران مرکز) با هدایت فرزین طهرانیان و همراهی کورش متین به اجرای کنسرت خواهند پرداخت.

این کنسرت‌ها از ۳۰ شهریور تا ۹ مهر در شهر کراکوو لهستان روی صحنه می‌رود و آثاری از مهران روحانی، احسان صبوحی، امیروف، جواد معروفی، چکنواریان، پرویز مشکاتیان و همچنین یک اثر از ساخته‌های کورش متین برای گیتار و سنتور، در کنار آثاری از آهنگسازان بزرگ جهان توسط این گروه ایرانی اجرا خواهند شد.

همه کنسرت‌ها با تکنوازی سنتور کورش متین آغاز خواهند شد و با یک اثر دستگاهی ایرانی به پایان خواهند رسید. در این اجرا همچنین؛ دوئت برای دو گیتار اثر احسان صبوحی توسط محسن قلی پور و فرزین طهرانیان همچنین سونات برای گیتار و فلوت اثر مهران روحانی توسط فرزین طهرانیان و ناهید موفقی اجرا خواهند شد.

قطعه پرواز ساخته کورش متین که براساس اثری با همین نام از استاد هرمزی، که برای گیتار و سنتور نوشته شده است، نیز برای اولین بار در این کنسرت‌ها شنیده خواهند شد.

چند قطعه از ساخته‌های امیرف توسط فرزانه یغمایی و ناهید موفقی و چند اثر هم برای پیانو سولو از آهنگسازان ایرانی و ارمنی توسط میلاد محسنیان از دیگر اجراهای این کنسرت‌هاست.

دوئت‌های گیتار کلاسیک از چند آهنگساز فرانسوی معاصر و برخی آثار کلاسیک نیز در کنار آثار آهنگسازان ایرانی به صدا درخواهند آمد.

در این گروه فرزین طهرانیان (نوازنده گیتار و استاد دانشگاه)، کورش متین (نوازنده سنتور آهنگساز و استاد دانشگاه)، محسن قلی‌پور (نوازنده گیتار کلاسیک)، فرزانه یغمایی (نوازنده پیانو)، ناهید موفقی (نوازنده فلوت)، میلاد محسنیان (نوازنده پیانو) از گروه موسیقی دانشکده هنر و  سیاوش اسماعیلی (نوازنده تار و مدرس دانشگاه) و مهرگان زالی (آواز ایرانی) حضور خواهند داشت.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  طنز روز

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان سه ساعت به سی دقیقه تقلیل پیدا می‌کنند. چهار: در مرده‌شورخانه هیچ‌کس نگران اختلاط نیست چون آنجا آن قدر مخوف است که ملت خودبه‌خود به جای مخلوط شدن با هم از هم جدا می‌شوند. پنج: صدا در مرده‌شورخانه می‌پیچد و اگر کسانی با کاپشن آنجا باشند و از میت هم…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  ساز مورد علاقه خود را انتخاب کنید

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟

  آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟ برای اجرای یک دستگاه یا آواز، نخست باید به فواصل آن توجه کرد، که اگر مطابق با فواصل موجود در سازهای غیر ایرانی (سازهای با فواصل نیم پرده ای) باشند، می شود این دستگاه ها یا آوازها را با این سازها اجرا کرد. مثل دستگاه ماهور. ولی نکته ای مهم وجود دارد و آن اینکه دستگاه ها و آوازهای موسیقی ایرانی، هر کدام از گوشه هایی تشکیل شده اند که ممکن است مطابق با گوشه های ابتدایی دستگاه نباشند. مثلا در دستگاه ماهور، گوشه "دلکش" در ماهور آمده ولی از نظر فواصل مطابق دستگاه "شور" است، پس با اینکه در ماهور آمده ولی علامت های تغییر دهنده آن مانند دستگاه شور است. حال اگر ما بخواهیم ماهور را با سازی مثل گیتار اجرا کنیم، وقتی به گوشه دلکش می رسیم، باید فواصل شور را اجرا کنیم که در حالت طبیعی امکان پذیر نیست. در گذشته و زمانی که سازهای غیر ایرانی وارد ایران شدند، چند راهکار برای اجرای دستگاه های ایرانی در نظر گرفته شد. (به غیر از سازهای زهی مثل ویولن که مشکلی از نظر فواصل نداشت). یک راه این بود که سازی مثل…

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131