ارکستر نوجوانان به صدا درمی‌آید

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in کنسرت ها بازدید: 857

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ارکستر نوجوانان به صدا درمی‌آید

ارکستر نوجوانان به صدا درمی‌آید

ارکستر نوجوانان به صدا درمی‌آید
ارکستر نوجوانان به صدا درمی‌آید

ارکستر نوجوانان که هدفش پرورش و تربیت نسل جدیدی از نوازندگان است، ۲۳ اردیبهشت‌ماه به رهبری شهرام توکلی در فرهنگسرای ارسباران به اجرای برنامه می‌پردازد. به گزارش ایلنا؛ شهرام توکلی درباره این اجرا گفت: در این کنسرت که در راستای پنجمین جشنوارهٔ سایت‌ها و وبلاگ‌های موسیقی برگزار می‌شود، با توجه به محدودیت زمانی، چهار قطعه را اجرا می‌کنیم.

او دربارهٔ رپرتوار اجرایی این برنامه نیز توضیح داد: برنامه را با قطعهٔ مارش ایرانی اثر یوهان اشتراوس آغاز می‌کنیم و به‌دنبال آن، دو قطعهٔ والس و خاطره (از سوئیت لیریک) از ساخته‌های علی‌اکبر قربانی را می‌نوازیم. در پایان اجرا نیز قطعهٔ ریتموس سیگانوس را با رهبری یکی از نوازندگان ارکستر خواهیم نواخت که در بخشی از قطعه، ارکس‌تر به‌صورت ایستاده و در بخشی دیگر با حرکت روی سن به نوازندگی خواهد پرداخت که با کاراک‌تر ارکس‌تر نوجوانان که باید شور و هیجان را به مخاطب القا کند، هم‌خوانی دارد.

عضو هیات‌ موسس ارکس‌تر نوجوانان بیان کرد: این قطعات بخشی از رپرتوار اجرایی ارکس‌تر است که قصد داریم در کنسرت تیرماه در تالار رودکی طی دو شب آن را اجرا کنیم و بر این اساس تمرینات فشرده‌ای در حال انجام است. ترکیب اصلی ارکس‌تر، سمفونیک بوده اما با توجه به ظرفیت‌های موجود در ارکس‌تر می‌توانیم در مناسبت‌های زمانی خاص با اضافه شدن نوازندگان سازهای ایرانی، قطعاتی را در ژانر موسیقی ملی هم بنوازیم.

توکلی اضافه کرد: ارکس‌تر نوجوانان سال ۱۳۹۳ با حضور شش عضو در قالب هیأت‌ موسس (من، علی‌اکبر قربانی، آرمان نوروزی، آرش فلاحی، منصور حقی و پیمان می‌رآقاسی) با هزینهٔ شخصی و بدون هیچ وابستگی به دولت تشکیل شد و تا امروز هم اجراهای موفقی را برگزار کرده است که امیدواریم همین روند سال‌های سال ادامه یابد که البته در این بین، از حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی نیز در پیشبرد فعالیت‌هایمان استقبال می‌کنیم.

همچنین آرمان نوروزی، دیگر عضو هیات موسس ارکس‌تر نوجوانان، درباره جایگاه این ارکس‌تر در شرایط کنونی، گفت: با توجه به شرایط نامناسب ارکسترهای دولتی در کشور، تصمیم به راه‌اندازی این ارکس‌تر با حضور نوجوانانی کردیم که بتوانیم نسل جدیدی از نوازندگان را تربیت کنیم.

او ادامه داد: تجربهٔ راه‌اندازی چنین ارکسترهایی در دنیا بسیار موفق بوده، چراکه با انرژی خوب نوجوانان اجراهای با کیفیتی ارائه شده و موج مثبتی در روند جریانات موسیقی راه افتاده است. ما نیز به امید این‌که نسل جدیدی را در این زمینه پرورش دهیم، یک جریان جدیدی از نظر شیوه مدیریت ارکس‌تر به‌صورت مشارکتی در نظر گرفتیم، بدون هیچ وابستگی مالی به بخش دولتی تا در آینده بتوانیم به‌شکل فیلارمونیک آن را حمایت و پشتیبانی کنیم.

این آهنگساز افزود: جای خالی چنین ارکستری در کشور احساس می‌شد. به همین دلیل، بدون در نظر گرفتن منفعت مالی از نظر بخش اجرایی، آن را راه‌اندازی کردیم. امیدواریم در آینده نیز بتوانیم با پرورش این نوازندگان نوجوان و هدایتشان به مقاطع بالا‌تر نوازندگی به ارکس‌تر جوانان برسیم.

ارکس‌تر نوجوانان به رهبری شهرام توکلی ۲۳ اردیبهشت ساعت ۱۸ در فرهنگسرای ارسباران روی صحنه می‌رود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131