کارگاه تخصصی آموزشی «یارُوسلاو سوییِتسِنی» در تهران برپا می‌شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in کنسرت ها بازدید: 738

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کارگاه تخصصی آموزشی «یارُوسلاو سوییِتسِنی» در تهران برپا می‌شود

کارگاه تخصصی آموزشی «یارُوسلاو سوییِتسِنی» در تهران برپا می‌شود

کارگاه تخصصی آموزشی «یارُوسلاو سوییِتسِنی» در تهران برپا می‌شود
کارگاه تخصصی آموزشی «یارُوسلاو سوییِتسِنی» در تهران برپا می‌شود

کارگاه تخصصی آموزشی «یارُوسلاو سوییِتسِنی» ویلنیست برجسته چک به همت آکادمی موسیقی پنج خط در تهران برگزار می‌شود.

در این مستر کلاس که فردا دوشنبه 10 خرداد به همت آکادمی موسیقی پنج خط و با همکاری سفارت چک برگزار مى شود، «یارُوسلاو سوییِتسِنی» نوازنده ویلن چک با 20 شرکت کننده به تبادل اطلاعات موسیقایی و بررسی رپرتوار اجرایی این نوازندگان می پردازد. این نوازنده همچنین بعد از برگزاری این ورکشاپ، ساعت 21 در تالار رودکی به اجرای کنسرت خود می پردازد.

آکادمی موسیقی پنج خط طی یکسال گذشته به صورت تخصصی ورکشاپ های موسیقی متعددی را با حضور نوازندگان و آهنگسازان برجسته بین المللی برگزار کرده است که برگزاری مسترکلاس نوازنده چک از آخرین فعالیتهای این آکادمی محسوب می شود.

یاروسلاو اسوییتسنی از برجسته ترین نوازندگان ویولن معاصر چک و شخصیتی ممتاز در موسیقی چک است. کار حرفه ای وی به عنوان تکنواز از دوران تحصیل او در کنسرواتووار پراگ و آکادمی هنرهای نمایشی، تحت نظر استادانش پروفسور فرانتیشک پُوسپیشِیل و پروفسور واتسلاو اسنیتیل، آغاز شد. او مروج مشهور نوازندگی ویولن است که به ویژه پروژه های اجرای تلویزیونی، رادیویی و کنسرتهایش مخاطبهایی از همه گروههای سنی را به خود جذب کرده است.

تورهای کنسرت و اجراهای جشنواره ای پرشمار یاروسلاو اسوییتسنی در کشورهایی چون ایالات متحده آمریکا، کانادا، مکزیک، برزیل، کوبا، تمامی کشورهای اروپا، ترکیه، مصر، الجزایر، لیبی، مراکش، لبنان، اردن، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، هندوستان، اندونزی، تایلند، فیلیپین،.. برگزار شده است.

او تا کنون 46 آلبوم ، دربرگیرنده آثاری از مولفان موسیقی جهانی و چکی ، به ضبط رسانده که این آثار برنده جوایز پرشمار طلا و نقره شده اند. یاروسلاو اسوییتسنی نخستین نوازنده ویولن چک بود که برای شرکت سونی کلاسیکال (Sony Classical) یک آلبوم سی دی به ضبط رساند. در سال 1996، وی موفق شد جایزه معتبر آکادمی هنر ماساریک را برای فعالیت هنری نوآورانه اش به دست آورد؛ از آن پس، اسوییتسنی جوایز بسیار دیگری دریافت کرده، که آخرین آنها پلاک طلای ریاست جمهوری چک بود که در تاریخ 9 دسامبر 2010 در قلعه پراگ از دست آقای واتسلاو کلاوس، رییس جمهور پیشین چک، دریافت کرد. اسوییتسنی از بنیان گزاران جشنواره های موسیقی چک است.

او همچنین کارشناسی زبده در زمینه تاریخ ویولن و ساخت آن است. پروژه  اجرای کنسرت او به نام "ویولینو" معرفی ویولنهای نفیسی است که ساخت ویولن سازان شهیر قرون 17 تا 20 میلادی است. او بر معرفی و ارتقای اساتید ویولن ساز برجسته چک از قرن 18 تا 21 میلادی تاکید ویژه ای دارد.

بیش از 20 سال است که اسوییتسنی با اثرگذاری بر گروههای مختلف (از جمله مارتا کوبیشووا، واشو پاتِیدل، یالکون باند، رودلف رُکل،.. ) در پروژه های مشترک همکاری کرده و می کند، زیرا به زعم او این پروژه ها از اهمیت به سزایی در پیشبرد موسیقی کلاسیک در میان نسل جوان  برخوردار است.

حضور شرکت کنندگان در این مستر کلاس که از ساعت 10 تا 15 فردا برگزار می شود، رایگان بوده و علاقمندان برای حضور می توانند با شماره تلفن 88033852 دفتر آکادمى موسیقى پنج خط تماس حاصل نمایند.