درگذشت هموطنان عزیزمان در زلزله کرمانشاه را تسلیت می گوییم

آقای سماع به قونیه می‌رود

نوشته شده توسط persianartmusic. ارسال در کنسرت ها

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آقای سماع به قونیه می‌رود

آقای سماع به قونیه می‌رود

آقای سماع به قونیه می‌رود
آقای سماع به قونیه می‌رود

امیر حسین حسنی‌نیا کنسرت «صلح آقای سماع» را در شهر قونیه اجرا می‌کند.

به گزارش ایسنا، این اجرا که هفته‌ی گذشته در «خوی» روی صحنه رفت؛ حالا در قونیه در حضور نواده‌ی مولانا به دو زبان فارسی و ترکی اجرا خواهد شد.

رپرتوار کنسرت پیش رو شامل بداهه‌نوازی و اجرای قطعاتی از آلبوم «آقای سماع» و «راز آوری» (آلبوم جدید آقای سماع) به صورت تکنوازی و آواز خواهد بود.

امیرحسین حسنی‌نیا در این‌باره توضیح داد: موسیقی تلفیقی ارائه شده در این برنامه قرار است، پلی میان دو جهان یا دو فرهنگ باشد. این همان تضاد کوانتومی قضیه است؛ درست مثل دو ذره که همدیگر را نمی‌بینند اما نسبت به وجود آن دیگری اهمیتی قائل هستند. دو نوع موسیقی و دو شهر تلفیق شده‌اند. این مسیر گروهی است که برای سفر صلح می‌روند.

او ادامه داد: در بخشی از این اجرا موسیقی پنتاتونیک، در بخشی موسیقی جاز در ترکیب با موسیقی ایرانی اجرا می‌شود. اشعار همگی از مولوی انتخاب شده‌اند. از نکات جالب این اجرا در شهر قونیه آن است که علاوه بر زبان فارسی به زبان ترکی استانبولی هم کارهایی خوانده خواهد شد.

حسنی‌نیا همچنین درباره‌ی دلیل برگزاری کنسرت قونیه نیز گفت: حالا خود قونیه هم در مرکزیتی قرار دارد که جنگ به آن نزدیک است. از سوی دیگر این شهر هم پر از اختلافات فرهنگی مختلف است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    ساز مورد علاقه خود را انتخاب کنید

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟

    آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟ برای اجرای یک دستگاه یا آواز، نخست باید به فواصل آن توجه کرد، که اگر مطابق با فواصل موجود در سازهای غیر ایرانی (سازهای با فواصل نیم پرده ای) باشند، می شود این دستگاه ها یا آوازها را با این سازها اجرا کرد. مثل دستگاه ماهور. ولی نکته ای مهم وجود دارد و آن اینکه دستگاه ها و آوازهای موسیقی ایرانی، هر کدام از گوشه هایی تشکیل شده اند که ممکن است مطابق با گوشه های ابتدایی دستگاه نباشند. مثلا در دستگاه ماهور، گوشه "دلکش" در ماهور آمده ولی از نظر فواصل مطابق دستگاه "شور" است، پس با اینکه در ماهور آمده ولی علامت های تغییر دهنده آن مانند دستگاه شور است. حال اگر ما بخواهیم ماهور را با سازی مثل گیتار اجرا کنیم، وقتی به گوشه دلکش می رسیم، باید فواصل شور را اجرا کنیم که در حالت طبیعی امکان پذیر نیست. در گذشته و زمانی که سازهای غیر ایرانی وارد ایران شدند، چند راهکار برای اجرای دستگاه های ایرانی در نظر گرفته شد. (به غیر از سازهای زهی مثل ویولن که مشکلی از نظر فواصل نداشت). یک راه این بود که سازی مثل…

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131