هنرستان موسیقی شیراز تعطیل می شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 4031

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

گفت و گو با علی پویانیا

شنیده شده هنرستان موسیقی شیراز در شرف تعطیل شدن است. جنابعالی که در این شهر سکونت داشتید تا چه حد از این موضوع مطلع هستید و دلیلش چه بوده است؟

متأسفانه این موضوع صحت دارد و من عضو انجمن این هنرستان بودم و فرزندم اشکان از هنرجویان همین هنرستان بوده و مدت سه سال (از اول راهنمایی) در آنجا تحصیل نموده اند. از حدود چهار تا پنج سال پیش زمزمه بسته شدنش شروع شد و به تدریج قوت گرفت تا اینکه در سال تحصیلی هفتاد و نه - هشتاد به اوج خود رسید و اعضاء انجمن و خانواده های هنرجویان در این جهت تلاشهای زیادی کردند و شکایاتی را به مراجع ذیربط و ذیصلاح تسلیم نمودند که رونوشت آنها موجود است.

اما با کمال تأسف، مؤثر واقع نشد و تقریباً از همان سالها هنرجوی جدید ثبت نام نشد و هنرجویانی هم که مشغول تحصیل بودند به علت نبودن استاد اکثرا بعد از سه سال تحصیل در رشته موسیقی مجبور شدند رشته های دیگر را انتخاب کنند. این هنرستان در پایان سال تحصیلی امسال به طور کلی تعطیل می گردد و مسئولین علتش را نبودن بودجه اعلام نمودند. تعداد پنج نفر از این هنرجویان با سنین پایین با سختی و مشقات فراوان، دور از خانه و خانواده راهی هنرستان تهران شدند و در حال حاضر به دلیل عدم استطاعت و بضاعت مالی در یک آپارتمان اجاره ای چهل متری در جنوب تهران زندگی می کنند و عاشقانه با عشق به موسیقی با محرومیت از خیلی چیزها در مسیر اهداف عالیه شان زحمت می کشند و پیش می روند. حالا در نظر آورید پنج نفر با سازهای تخصصی متفاوت، مانند ویولن، کمانچه، سنتور و... چگونه در یک آپارتمان کوچک و یک خوابه در کنار هم کار کنند که مزاحمتی برای یکدیگر فراهم نکنند و یا همسایه ای در اعتراض به تمرین ساز و ایجاد سر و صدا از آنها شکایت نکند. در عین حال شنیده ام دو نفر از آنها در چنین شرایطی به نامهای علی زند وکیلی و علی برهانی با ساز تخصصی سنتور توانسته اند در بین سایر هنرجویان تهرانی رتبه اول ساز را به خود اختصاص دهند. و فرزندم اشکان پویا نیا نیز که رنج فراوانی را در این راه متحمل شده است، توانسته در طول سه سال متوالی دوران تحصیل در هنرستان موسیقی تهران برتری خود را اثبات و شاگرد اولی این هنرستان را به دست آورد. در سال گذشته در مصاحبه ای از مسئولین تقاضا کردم، نگذارند هنرستان موسیقی شیراز تعطیل شود. بدین وسیله اکنون یک بار دیگر از مسئولین محترم و دلسوز جامعه هنری ایران به ویژه مسئولین محترم خانه موسیقی، تقاضا دارم در صورت امکان، به هر طریقی که مصلحت می دانند تدبیری اندیشیده، نگذارند در شهر شیراز (این مرکز علم و ادب و تمدن کهن ایران زمین)، هنرستان موسیقی باربد تعطیل شود. آیا هنرستانی که جلوه هایی موفق و این چنینی داشته و دارای پتانسیلها و استعداد ها و نبوغ بالقوه سرشار دیگر نیز می باشد به همین سادگی تعطیل گردد؟ مگر نه اینکه استاد فرهیخته جناب آقای کامبیز روشن روان در سخنرانی اخیرشان در جشنواره موسیقی دفاع مقدس در شیراز (تالار بزرگ حافظ) فرمودند برای موسیقی نظامی باید هنرمندانی در مراکز موسیقی تربیت شوند تا بتوانند نقش زیبنده ای در موسیقی های مربوطه داشته باشند. آیا در چنین شرایطی که ایشان کمبود موسیقیدان در این خصوص را احساس می کنند، شایسته است که این هنرستان که می تواند نقش تعیین کننده  و مؤثری در این راستا داشته باشد به تعطیلی گراید و چشمه جوشان هنرش خشک گردد و بعد ما نتوانیم هنرمندانی توانا در این عرصه تربیت نمائیم. پیشنهاد می گردد در جهت تأمین و حمایت از دیدگاههای منطقی و قابل عمل آقای روشن روان در خصوص تربیت موسیقیدان برای اهداف و مقاصد نظامی یا مشابه و نیز حمایت صادقانه از مواهب الهی و مظاهر آفرینش یعنی هنر و هنرمند، بودجه آن تأمین اعتبار شده تا هنرستان موسیقی شیراز مجددا حیاتی دوباره یافته و فعالیت مثمرثمر و سازنده خود را از سر گیرد.

بیست و سوم مرداد ماه هشتاد و سه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131