ثبت ردیف موسیقی ایرانی در یونسکو یک افتخار است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 333

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ثبت ردیف موسیقی ایرانی در یونسکو یک افتخار است

واحد مرکزی خبر، مهر: ثبت ردیف های موسیقی سنتی ایران به عنوان میراث معنوی یونسکو اتفاقی بزرگ و افتخاری برای ماست که تاثیرات مثبتی بر جای خواهد گذاشت. رئیس کمیته ملی موسیقی یونسکو در ایران با بیان این مطلب گفت: ازقریب ۴ سال پیش کمیته موسیقی یونسکو درایران که در خانه موسیقی مستقر بود کار خود را برای ثبت ردیف های موسیقی به عنوان یک میراث جهانی در یونسکو آغاز کرد و از آنجا که بررسی این امور در یونسکو هر دو سال یک بار انجام می پذیرد ما فرصت زیادی برای انجام این کار نداشتیم.

میراث فرهنگی به جای ارشاد

مدیرعامل خانه موسیقی در ادامه به عدم همکاری و مساعدت ارشاد در ساماندهی این پروژه اشاره کرد و گفت : ما برای تهیه پرونده مربوط به ردیف های موسیقی سنتی به حمایت ارگانهای دولتی برای تامین بودجه نیاز داشتیم ومتاسفانه علی رغم تلاش برای جلب مشارکت ارشاد هیچ پاسخ مثبتی نگرفتیم و لذا مدتی این کار به حالت تعلیق درآمد واز آنجا که  با گذشت زمان فرصت ارائه اسناد به سازمان یونسکو نیز از دست می رفت من در مصاحبه ای از وجود این میراث معنوی گرانقدر در ایران و نبود امکانات برای ارائه آن به سازمان جهانی یونسکو صحبت کردم و متعاقب این مصاحبه بود که یکی از مدیران میراث فرهنگی با من تماس گرفت و پس از اطلاع از اهمیت و ارزش موضوع آمادگی سازمان میراث فرهنگی را برای همکاری و تامین بودجه مورد نیاز اعلام کرد.

همکاری استادان برجسته

دکتر سریر در خصوص نحوه عملکرد کمیته و نوع همکاری استادان در تهیه این پرونده گفت : در کمیته موسیقی یونسکو در ایران ۱۲ نفراز موسیقیدانان و پژوهشگران موسیقی عضو هستند که در طول جلسات متعددی که داشتیم تمامی اسناد مکتوب را در ارتباط با ردیف های موسیقی سازی و آوازی گرد آوردیم و پس از اعلام پشتیبانی از سوی میراث فرهنگی و برای تکمیل پرونده مبادرت به تهیه فیلم مستند با جلب همکاری دیگر استادان برجسته کردیم که در این میان از همکاری بزرگان ردیف موسیقی مانند محمدرضا شجریان، حسین علیزاده، حاتم عسگری، فرهاد فخرالدینی، کیانی، طلایی، ظریف و دیگر استادان استفاده بردیم.

کارشناسی با دقت نظر بالا

رئیس هیئت مدیره خانه موسیقی با سپاسگزاری از همکاری و مساعدت صمیمانه مدیران سازمان میراث فرهنگی در انجام این کار بزرگ افزود : تیم کاری ما برای تهیه این پرونده نهایت سعی و تلاش خود را به کار گرفت تا دقیق ترین و تاثیرگذارترین اسناد مربوط به اهمیت و ارزش موسیقی ایران و اعتبار و سابقه چند هزار ساله آن را با استفاده از نت، اسناد و آثار به جای مانده از استادان متقدم،آثار صوتی ، عکس و فیلم و تدوین دقیق این موارد به طوری که موسیقی ایرانی را به عنوان یک هنر والا که هزاران سال در متن زندگی مردم ایران استمرار داشته است نشان دهد تهیه کند و گاه برای کوچکترین موضوع و نکته ای بارها یک کلمه را تغییر می دادیم و مثلا از میان دهها ساعت فیلم فقط دقایقی را انتخاب کرده ایم.

ردیف خاصی ارائه نکردیم

عضو کانون مدرسان خانه موسیقی در پاسخ به این پرسش که کدامیک از ردیف های سازی و آوازی برای ثبت در یونسکو ارائه شده است گفت: هیچ کدام از ردیف های مشخصی که وجود دارد به عنوان ردیف های تهیه شده در کمیته موسیقی یونسکوارائه نشده وهدف ما ارائه کلی دستگاهها، آوازها، نغمه ها و گوشه هایی است که در ردیف های مختلف گرد آمده است.

دستاوردهای داخلی و خارجی

دکتر سریر با تاکید بر نقش و تاثیر بسیار مثبت ثبت موسیقی ایرانی به عنوان یک میراث معنوی در یونسکو گفت : اهمیت و اعتبار این اتفاق هم در داخل و هم در خارج قابل تامل است  چرا که در خارج از کشورثبت موسیقی ایرانی به عنوان میراث جهانی قطعا جایگاه فرهنگی ایران در بین ملل مختلف را ارتقا بخشیده و تاثیرات بسیار مهمی را در پی خواهد داشت و در بعد داخلی نیزاین رخداد ارزشمند یک بار دیگر به ما و مسئولان این نکته را یاد آوری کرد که موسیقی ایرانی دارای ظرفیت های بسیار بالایی است که نباید از آن غافل شویم و جا دارد که هم مسئولان و هم هنرمندان با توجه به این پتانسیل ارزشمند افق های روشن تری در برنامه ریزی های خود برای آن ترسیم کنند.

قدردانی در نشست خانه موسیقی

مدیرعامل خانه موسیقی در پایان با اشاره به اینکه بخش بین الملل این خانه در آینده طرح های دیگری نیز در زمینه گسترش ارتباط با موسیقی دیگر ملل دنیا در دست اقدام دارد گفت: ما در اواخر همین ماه با برگزاری گرد همایی کوچکی که در محل خانه موسیقی خواهیم داشت از تمامی دست اندر کاران تهیه پرونده موسیقی یونسکو دعوت خواهیم کرد تا به نوعی از همکاری و همگامی آنها در به دست آوردن این موفقیت ارزشمند سپاسگزاری کرده واز نقش آنها را در به ثبت رسیدن این ردیف ها قدردانی کنیم.

یازدهم مهرماه هشتاد و هشت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131