منوچهر صهبایی: طعم خوشگوار اجرای زنده موسیقی را تجربه کنید

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 324

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

منوچهر صهبایی: طعم خوشگوار اجرای زنده موسیقی را تجربه کنید

واحد مرکزی خبر، مهر: شنیدن اجرای زنده موسیقی طعمی دارد که در آلبوم های موسیقی وجود ندارد و این همان عاملی است که سالن ارکسترهای بزرگ دنیا را با وجود تکرار آثار بزرگان پر می کند. منوچهرصهبایی گفت: در پاسخ به کسانی که از اجرا و تکرار قطعات آهنگسازان مشهور جهان و ایران انتقاد می کنند باید بگویم که تفاوت بسیاری میان شنیدن زنده یک اثر و شنیدن همان کار به صورت ضبط شده وجود دارد. دقیقا مانند این است که کسی بگوید وقتی میلیون ها کپی از آثار نقاشانی چون ونگوک یا داوینچی وجود دارد چه لزومی دارد برای دیدن اصل آن به موزه رفت؟

رهبر ارکستر سمفونیک تهران در ادامه افزود: شما برای دیدن یک اجرای زنده از خانه خود خارج می شوید و در میان همنوعان خود می نشیند و اجرایی زنده از یک اثر موسیقایی را با اتمسفری که در آن سالن وجود دارد می شنوید و همراه با آن حس نوازندگان و اطرافیان خد را احساس می کنید. چنین اتفاقی با اینکه شما یک آلبوم موسیقی را از فروشگاه بخرید و به تنهایی در منزل به آن گوش کنید بسیار متفاوت است.

این آهنگساز همچنین تصریح کرد: شما می توانید به جای اینکه به میدان میوه و تره بار بروید از کنسروهایی که از همان میوه ها درست شده استفاده کنید اما طعم واقعی میوه تازه حتما چیز دیگری است؛ شنیدن اجرای زنده موسیقی نیز طعم و لذتی دارد که با شنیدن آلبوم ها برای شنونده ایجاد نمی شود؛ درست به همین دلیل است که اجرای قطعات آهنگسازانی امثال موتزارت توسط ارکسترهای مختلف دنیا باز هم با استقبال بسیار زیاد مخاطبان روبرو می شود.

وی همچنین گفت : متاسفانه در تالار وحدت نیز از سیستم های پخش صدا استفاده می شود و این کار کنسرت را از آن حالت زنده بودن تا حدودی دور می کند. استفاده از بلندگو شبیه به این است که شما یک آلبوم را تهیه کنید و در منزلتان آن را با صدای بلند گوش کنید؛ این در حالی است که در کنسرت نباید هیچ واسطه ای میان گوش شنونده و ارکستر وجود داشته باشد.

صهبایی با اشاره به کنسرت هفته آینده ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت گفت: ارکستر سمفونیک تهران نیز آثاری از آهنگسازان مشهور جهان مانند برامس و موتسارت را اجرا می کند که امیدوارم مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد. من باز هم تاکید می کنم که اگر قرار باشد فقط همان قطعات ضبط شده از آثار آهنگسازان خریداری و شنیده شود که دیگر باید تمام ارکسترهای دنیا فعالیت هایشان را تعطیل کنند و مردم از لذت شنیدن اجرای آنها محروم بمانند.

ششم آبان هشتاد و هشت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131