عاشیق حسن اسکندری: موسیقی مقامی فراموش شدنی نیست

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 325

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عاشیق حسن اسکندری: موسیقی مقامی فراموش شدنی نیست

واحد مرکزی خبر، فارس: موسیقی مقامی فراموش شدنی نیست جشنواره های مختلف که در زمینه موسیقی نواحی ایران برگزار می شود باعث شناساندن این موسیقی به مردم بخصوص جوانان می‌شود. به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران، حسن اسکندری سرپرست گروه عاشیق آذربایجان از نوجوانی عاشیق را نزد عاشیق عبدالعلی نوری، عاشیق عزیز شهنازی و عاشیق حاج علی عبادیان آموخته است او یکی از چهره های شناخته شده و چیره دست موسیقی آذربایجان است ، وی ضمن بیان مطلب فوق در مورد تأثیرات جشنواره های موسیقی مقامی بالاخص جشنواره موسیقی مقام نوازان جوان در فرهنگسرا گفت: اینگونه جشنواره ها برای شناساندن موسیقی فولکلور استان های مختلف بسیار تأثیرگذار است. جوانان در این جشنواره ها شرکت می کنند و علاوه بر نواختن موسیقی نواحی خود با موسیقی مقامی دیگر استانها هم آشنا می شوند.

وی افزود: موسیقی مقامی و سنتی ما فراموش شدنی نیست و مردم چه در ایران و چه در خارج از کشور برای این نوع موسیقی ارزش خاصی قایل هستند. این نوع موسیقی باید برای مردم تکرار شود و در صورت شنیدن زیاد موسیقی نواحی به طور قطع اهمیت بیشتری نیز برای آن قایل می شوند. این جشنواره ها در طول سال باید تکرار شود تا افرادی که این نوع موسیقی را می نوازند و جوانان برای یادگیری آن تشویق و ترغیب شوند. وی در مورد استقبال مخاطبان خارج از کشور از موسیقی مقامی افزود: من از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکنون در ۳۰ کشور دنیا کنسرت اجرا کردم مخاطبان خارج از کشور بسیار خوب به این موسیقی گوش می‌دهند و سازهای ما برایشان جالب است علاقمندند طریقه نواختن سازهای ما مثل بالابان، قپوز و ... را یاد بگیرند. و بعد از اجرا سؤال هایی می کنند که مشخص است از این نوع موسیقی لذت می‌برند و برای موسیقی سنتی ایرانی ارزش قائلند.

حسن اسکندری اضافه کرد: متأسفانه امروزه مخاطبان موسیقی بسیار کم شده نه فقط موسیقی مقامی بلکه به نظر من به طور کلی موسیقی مخاطب همیشگی خود را از دست داده و ما باید دلیل این را پیدا کنیم یا ما موسیقی را خوب ارائه نمی‌دهیم و یا سلیقه مخاطبان عوض شده است بالاخره در هر جامعه ای سلیقه های مختلف حاکم است که بعضی‌ها موسیقی پاپ را می‌پسندند که منظور من این مخاطبان نیستند بلکه تماشاگران موسیقی سنتی و مقامی در این سال‌ها بسیار کم شده‌اند. وی در مورد ثبت موسیقی عاشیق‌ها توسط آذربایجان در یونسکو گفت: به نظر بنده تنها ثبت این موسیقی در یونسکو اهمیت دارد نه اینکه توسط کجا و چگونه به ثبت رسیده است و ما عاشیق‌ها بسیار خوشحالیم که آذربایجان موسیقی عاشیق ها را در یونسکو به ثبت رساند.

حسن اسکندری درباره سازهای مخصوصشان و طریقه شناساندن این سازها به جوانان گفت: تحقیقاتی در مورد سازها در کشور صورت گرفته و چند کتاب در این مورد به چاپ رسیده است ولی این کافی نیست رسانه‌ها اعم از رادیو و تلویزیون و حتی روزنامه ها باید بیشتر به این مقوله بپردازند تا موسیقی سنتی ایرانی و سازها را به جوانان بشناسانند. ولی به علت محدودیت‌های موجود از نشان دادن تصویر سازها پرهیز می‌شود که یک جوان ۱۶- ۱۵ ساله باید ساز و طریقه نواختن آن را ببیند تا علاقمند شود. وی افزود: من شاگردان زیادی دارم ولی جوانان هم مثل گذشته موسیقی عاشیق را آموزش نمی بیند یک عاشیق واقعی باید داستان بداند باید اشعار نصیحت آموز و همراه پند بخواند که جوانان تنها آموزش ساز می‌بینند یک هنرجو باید یک تا پنج سال با عاشیق باشد تا آموزش ببیند و مقام ها و داستان‌ها را بیاموزد. شاگردان من تنها ساز می‌زنند. شایان ذکر است: حسن اسکندری در روز شنبه نهم آبانماه در جشنواره موسیقی مقام نوازان جوان فرهنگسرای نیاوران همراه گروهش موسیقی عاشیق آذربایجان را خواهند کرد.

ششم آبان هشتاد و هشت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131