کامکار، آقایی، پیرنیاکان و سریر از «فرامرز پایور» گفتند

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 293

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کامکار، آقایی، پیرنیاکان و سریر از «فرامرز پایور» گفتند

واحد مرکزی خبر، ایسنا: درپی درگذشت فرامرز پایور آهنگساز نوازنده‌ی برجسته‌ی سنتور هوشنگ کامکار، سیامک آقایی، داریوش پیرنیاکان و محمد سریر از این هنرمند گفتند و از آثار و کارهایش یاد کردند.

هوشنگ کامکار معتقد است: فرامرز پایور یکی از بنیان‌گذاران سنتور‌نوازی مدرن در ایران بود.

این آهنگساز در پی درگذشت فرامرز پایور در گفت‌وگویی با خبرنگار موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره‌ی جایگاه این هنرمند گفت: او یکی از برجسته‌ترین موسیقیدانان بود که سال‌ها برای موسیقی سنتی ایران‌ و ساز سنتور زحمت کشید و نزد موسیقیدانان بزرگی هم‌چون صبا کار کرد. او مرگ پایور را ضایعه‌ی‌ بزرگی برای جامعه موسیقی ایران دانست و افزود: بسیاری از سنتور‌نوازان بزرگ کشور نزد او ردیف و سنتور را آموختند و در تمام سال‌های فعالیتش، کنسرت‌های بزرگی را هدایت کرد. کامکار یادآور شد:ایشان در تمام سال‌های فعالیتش اجراهای قابل قبول در داخل و خارج از کشور داشت و در آن سال‌ها تصانیف قدیمی و برجسته ایرانی را با حضور خوانندگان و نوازندگان بزرگ احیا و بازسازی کرد. این آهنگساز با اظهار تاسف از عدم توجه به جایگاه و وضعیت این هنرمند در ماه‌های گذشته گفت: جای تاسف دارد که در روزهایی که ایشان در بستر بیماری بودند، آنچنان که باید و شاید از ایشان دلجویی نشد و خبری درباره‌ی وضعیت او نشنیدیم، در حالی‌که همواره در روزهای مرگ هنرمندان به یادشان می‌افتیم. کامکار با تسلیت به جامعه موسیقی و به خصوص سنتور‌نوازان به ایسنا گفت:قطعا جایگاه فرامرز پایور نیازی به تعریف ما ندارد، چون در زمانی که کودکی بیش نبودیم، شهرت فرامرز پایور در داخل ایران عالمگیر بود و تکنیک قدرتمند و شیوه‌های جدید او در سنتور‌نوازی نیازی به تعریف ندارد. سرپرست گروه کامکارها در پایان اظهار امیدواری کرد: تا حداقل بعد از مرگ این هنرمند آن‌طور که باید یادی از او شود و آثارش به بهترین شکل حفظ گردد.

سیامک آقایی هم گفت: بی‌شک فرامرز پایور پرکارترین هنرمند در حوزه‌ی موسیقی سنتی ایران محسوب می‌شود.

این نوازنده‌ی سنتور اذعان داشت: ایشان در حوزه‌ی آثار صوتی، گروه‌نوازی، تک‌نوازی و آموزش موسیقی با کمال عجیب و غربی و حجم وصف‌نشدنی کار کرد و چند برابر دو نسل بعد از خودش کار به دوش کشید. او ادامه داد: ماحصل زحمات فرامرز پایور تربیت صدها شاگرد برجسته بود که امروزه به عنوان نوازندگان سنتور و آهنگسازان کشور از آنها یاد می‌شود و او علاوه بر این‌کار بیشترین کتاب‌ها و تالیفات را هم در کارنامه‌ی خود دارد و شاید پیشکسوت‌ترین و قدیمی‌ترین نوازنده‌ی سنتور باشد. آقایی با اشاره به جایگاه پایور در یادگیری ردیف‌های موسیقی ایران،تصریح کرد: ایشان دردهه‌ی ۴۰ نزد استاد دوامی که یکی از بزرگ‌ترین ردیف‌دانان کشور بود، آموزش دید و اولین کسی هم بود که مقوله‌ی آموزشی را به شکل جدی و آکادمیک در این عرصه ترویج داد و دستور سنتور را برای دیگران باقی گذاشت. این نوازنده سنتور که چندی پیش با همکاری گروه «گوشه» به یاد پرویز مشکاتیان کنسرتی داده بود، اضافه کرد: فرامرز پایور الگو بود و نظم و ترتیب در کارهایش زبانزد خاص و عام است. به اعتقاد سیامک آقایی، امسال یکی از سیاه‌ترین سال‌ها برای موسیقی ایران است و ادامه داد: بعد از پرویز مشکاتیان، این‌بار داغدار فرامرز پایور شده‌ایم و این اتفاق فاجعه‌ی بزرگی برای سنتور ایران است، زیرا مرگ این دو هنرمند تنها مرگ دو نوازنده‌ی سنتور نیست بلکه جسارت آنها و خلاقیت‌شان تکرار‌نشدنی است و متاسفانه در فاصله‌ی زمانی کمی از هم، این اتفاق افتاده است.

داریوش پیرنیاکان نیز گفت:«فرامرز پایور» یکی از اسطوره‌های موسیقی ایرانی بود و ساز سنتور با نام او عجین شده است.

این آهنگساز و نوازنده‌ی‌ تار در گفت‌وگو با ایسنا مطرح کرد: پیش از حضور فرامرز پایور در عرصه‌ی موسیقی سنتی، ساز سنتور چندان شناخته شده نبود و جایگاهی نداشت.اما با حضور این هنرمند در موسیقی سنتی این ساز شناخته شد و در میان مردم راه یافت و به ویژه آموزش این ساز پیش از گذشته جدی گرفته‌ شد. پیرنیاکان جایگاه فرامرز پایور را در پیشبرد نوازندگی سنتور مهم برشمرد و افزود: ایشان کتاب‌های زیادی را برای آموزش سنتور تالیف کرد و اگر موسیقی را هم‌چون چهارراهی فرض کنیم، از هر سمت که وارد این عرصه شدیم قطعا به فرامرز پایور می‌رسیم. او در ردیف‌دانی، آهنگسازی، نوازندگی و تحقیق و آموزش یک استاد بی‌بدیل بود و از زمانی که به‌دلیل سکته‌ی مغزی از حوزه‌ی موسیقی بازنشسته شد، ما با ضایغه‌ی بزرگی مواجه شدیم که امروز با مرگ ایشان به اوج این ضایعه رسیدیم.

محمد سریر؛تأثیر فرامرز پایور را در ارتباط او با نسل اول و دوم موسیقی ایران و تلاش برای مکتوب کردن دستاوردهای موسیقی مهم برشمرد.

مدیرعامل خانه‌ی موسیقی درباره جایگاه پایور در عرصه موسیقی سنتی و ملی گفت: او پیوندی عمیق با نسل اول و دوم موسیقی داشت و به نوعی با شاگردی اساتید برجسته موسیقی قدیم، دانش شفاهی آن‌ها را آموخته بود و با تسلطی عمیق بر حوزه علمی موسیقی این دانسته‌ها را با زبان وامکاناتی دیگر به نسل جدید عرضه کرد. او ادامه داد: پایور علاوه بر انتقال داده‌های شفاهی موسیقی به هنرجویان آن زمان توانست کتاب‌های بسیاری را در آن سال‌ها مکتوب کند و به این شکل دستاوردهای موسیقی را برای سالیان سال ثبت نماید. سریر توانایی این آهنگساز و نوازنده را در نواختن سنتور ماهرانه دانست و افزود: پایور با روش‌هایی نوین سنتورنوازی را آموزش داد و کتاب‌های او امروزه دستمایه هنرجویان هنرستان‌های موسیقی و دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد. علاوه بر آن او در حوزه آهنگسازی نیز آثار بسیار درخشانی را از خود باقی گذاشته است که در حوزه موسیقی ایران چشم‌اندازهای تازه‌ای محسوب می‌شد و برای سالیان سال برای نسل کنونی و آینده باقی خواهد ماند. وی در پایان اذعان داشت:ارکستری که فرامرز پایور در آن سال‌ها رهبری می‌کرد و نوازندگان برجسته‌ای که در این ارکستر زیرنظر او تربیت شده‌اند، جایگاه ویژه‌ای را برای او کسب کرده است و به این دلیل هم او یکی از شاخص‌ترین هنرمندان در عرصه موسیقی ملی و ایرانی است. این آهنگساز و نوازنده برجسته سنتور که پس از گذراندن یک دوره طولانی بیماری صبح امروز - ۱۸ آذر ماه - در بیمارستان شهید با هنر اقدسیه به دلیل ایست قلبی و مشکل تنفسی درگذشت، روز شنبه - ۲۱ آذر ماه - از مقابل تالار وحدت تشیییع می‌شود و در قطعه هنرمندان بهشت زهار (س) به خک سپرده می‌شود. فرامرز پایور نوازنده‌ی برجسته سنتور و آهنگساز در سن ۷۷ سالگی از دنیا رفت. این هنرمند موسیقی متولد ۱۳۱۱ در تهران است.از سال ۱۳۲۸ تحت تعلیم ابوالحسن صبا قرار گرفت و پس از شش سال موفق به فراگیری دوره‌ی کامل ردیف موسیقی ایرانی (روی سنتور) و دریافت تقدیرنامه‌ای از صبا شد. وی آموختن موسیقی را در محضر عبدالله دوامی، موسی معروفی و ... ادامه داد و مدتی هم نزد امانوئل ملیک اصلانیان وحسین دهلوی آهنگسازی آموخت. فرامرز پایور همکاری خود را از سال ۱۳۳۴ با ارکستر شماره‌ی یک اداره‌ی هنرهای زیبا آغاز نمود و از سال ۱۳۳۸ استاد هنرستان موسیقی ملی بود. ضمن آن، کنسرت‌های بسیاری را در سراسر دنیا به عنوان تکنواز سنتور و سرپرست گروه‌ها به اجرا در آورد. در سال ۱۳۴۲ برای تحصیل زبان به انگلستان رفت و پس از گذراندن دوره‌ای سه‌ساله موفق به دریافت درجه‌ی تخصصی زبان انگلیسی از دانشگاه کمبریج (cambridge) شد. در اواخر همین دوره تحصیلی،چند برنامه تک‌نوازی سنتور را همراه با سخنرانی‌های برای معرفی موسیقی ایرانی در دانشگاه‌های لندن و کمبریح اجرا کرد و به قول خودش، تحصیل زبان انگلیسی را در خدمت معرفی موسیقی ایرانی گرفت.

پایور در سال ۱۳۴۵ گروه سازهای ملی را با شرکت هنرمندانی برجسته درتالار رودکی تهران تشکیل داد که این گروه هم‌چنان بانام گروه فرامرز پایور به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

گردآوری تنظیم و ارائه‌ی آثار هنرمندان قدیمی موسیقی ایران مانند: درویش‌خان، عارف قزوینی، مرتضی نی‌داوود، عبدالله دوامی، علی‌اکبر شیدا و ... بخشی از فعالیت‌های گسترده‌ی اوست. آثار: چندین صفحه تک‌نوازی سنتور با تمبک حسین تهرانی، گل‌های تازه ۱۳۳ و ۱۵۸ با آواز محمدرضا شجریان، آثاری با ویلن ابوالحسن صبا. کاست‌هایی شامل تکنوازی و همنوازی با علی‌اصغر بهاری، جلیل شهناز، محمد اسماعیلی ... و خوانندگانی چون علی رستمیان، حمیدرضا نوربخش و ... آثار چاپ شده: ترانه و اتود دشتی، دستور سنتور (چاپ ۱۳۴۰)، سی‌قطعه چهار مضراب برای سنتور (چاپ ۱۳۵۱)، پرنیان (دو نوازی برای تار و سنتور _ چاپ ۱۳۵۸)، گفت‌وگو (برای ویلن و سنتور _ ۱۳۵۸)، ردیف چپ کوک برای سنتور (۱۳۵۹)، تئوری موسیقی (۱۳۶۲)، ردیف ابتدایی برای سنتور (۱۳۶۷)، رهگذر (برای فلوت و سنتور _ چاپ ۱۳۶۸)، ردیف آوازی و تصنیف‌های قدیمی به روایت عبدالله دوامی (۱۳۷۸).

هجدهم آذر هشتاد و هشت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131