جلال ذوالفنون: فرهنگ؛ تاج و تخت مملکت است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 338

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جلال ذوالفنون: فرهنگ؛ تاج و تخت مملکت است

موسیقی هنری ایران: به اعتقاد ذوالفنون؛ شرایط امروز جامعه در حوزه موسیقی؛ برزخی میان ماندن و کار کردن یا رفتن و کار نکردن را به وجود آورده است. او؛ این سرگردانی را ناشی از سیاست‌های غلط متولیان موسیقی در کشور می‌داند. ایلنا: جلال ذوالفنون(نوازنده سه تار) با نقد شرایط امروز جامعه در حوزه موسیقی؛‌ آن را این چنین تصویر کرد که: جامعه به‌گونه‌ای است که گویی در برزخ قرار داریم و نه می‌توانیم برویم و نه می‌توانیم بماینم و کاری انجام ندهیم.
وی به خبرنگار ایلنا گفت: همانگونه که ساخت فرهنگ ذره ذره وطی سالیان متمادی به دست می‌آید؛ متاسفانه ازدست رفتن فرهنگ و عناصر زیرساختی آن یک‌باره و در کمترین زمان صورت می‌گیرد.
وی با تاکید بر اینکه عناصر فرهنگی ما درحال نابودی است، خاطرنشان کرد: اگر ما فرهنگ خود را از دست بدهیم؛ دیگر چیزی برای عرضه شدن در جهان نداریم و ملتی بی‌هویتی هستیم که همه از ما گریزان هستند.
این نوازنده سه تار با تاکید براینکه نباید چشم به دست متولیان فرهنگی داشته باشیم، افزود: ما نمی‌دانیم چطور به افرادی که در عمرشان یک کنسرت نرفته‌اند؛ یا شناخت هنری و علمی درستی از علم موسیقی ندارند، عنوان متولی فرهنگی بدهیم؛ چراکه به زعم ما مدیران باید دلسوز باشند و دلهره ازدست دادن میز ریاست خود را نداشته باشند.
وی ادامه داد: هنوز ما نمی‌دانیم اگر موسیقی دراین مملت بد است؛ پس چرا در دانشگاه‌ها آن را تدریس می‌کنند و هزاران آموزشگاه در راستای آموزش آن دایر می‌کنند یا چرا در هر مناسبیت شادی باشد یا عزا، سنتی باشد یا مذهبی؛ از آن استفاده می‌کنند و آن را چاشنی عزا و شادی خود قرار می‌دهند.
به‌گفته ذوالفنون، تاج و تخت یک مملت به فرهنگ آن است و امان از روزی که این فرهنگ روبه قهقهرا برود.
وی درباره بیرون رفت از این شرایط گفت: هرکدام از ما به عنوان یک عضو از جامعه باید در حفظ فرهنگ موسیقایی خود کوشا باشیم؛ چراکه متضرر اصلی ما و نسل آینده ماست.

شانزدهم مرداد هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131