همایون سلیمی: اهمیت موسیقی گیلان کمتر از محیط زیست نیست

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 286

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

همایون سلیمی: اهمیت موسیقی گیلان کمتر از محیط زیست نیست

موسیقی معاون هنری ایران: رشت - خبرگزاری مهر: رئیس صنف هنرمندان موسیقی استان گیلان گفت: اهمیت موسیقی گیلان کمتر از محیط زیست و میراث فرهنگی نبوده و نیست متاسفانه توجه خاصی به موسیقی استان نمی شود.

همایون سلیمی در گفتگو با خبرنگارمهر افزود: هنوز در سطح کشور مقوله موسیقی را یک نوع تفریح و سرگرمی تصور می کنند و فقط مصرف موسیقی را برای محافل عروسی، همایش و یا شب نشینی تجویز می کنند درصورتی که هنر موسیقی یکی از پر هزینه ترین و تخصصی ترین هنرها در دنیاست.

وی اظهار داشت: یک موسیقیدان باید سالها در دانشگاهها تحصیل کند تا علم موسیقی را فرار گیرد، ولی در داخل کشور این هنر ارزنده دستخوش امیال عده ای خوش گذران شده است.

رئیس صنف هنرمندان موسیقی گیلان گفت: ایران از محل درآمد موسیقی در سطح دنیا هیچ نفعی نمی برد و دلیل آن هم بی توجهی به امر موسیقی است.

وی با بیان اینکه متاسفانه هنوز گروهی با بی شرمی به اهالی دل سوخته موسیقی لقب "مطرب "می دهند، افزود: حال مشخص نیست اگر موسیقی از نظر برخی از این افراد مطربی محسوب می شود چرا در دانشگاهها کشور امروز موسیقی یک رشته تحصیلی به شمار می رود، یعنی یک جوان پس از سالها زحمت در دانشگاه از رشته موسیقی فارغ التحصیل می شود تازه از سوی برخی از افراد و جریانات بی هویت مفتخر به کسوت مطربی می شود، آیا با این دیدگاه امیدی به رشد هنرمندان موسیقی می توان داشت؟

سلیمی در ادامه از مسئولان فرهنگی استان خواست تا ضمن همکاری با انجمن صنفی هنرمندان موسیقی گیلان که تنها مرجع و سندیکای رسمی اهالی موسیقی شمال ایران یعنی گیلان، مازندران و گلستان است همکاری موثری برای بهبود اوضاع صنفی و شغلی اهالی موسیقی گیلان انجام دهند..

وی یاد آورشد: هنرمندان موسیقی گیلان دارای سندیکا و انجمن موسیقی رسمی  و به هر طریق ممکن قانونی خواستار استیفای حقوق قانونی خود هستند وامید دارند تا مسئولان دلسوز توجهی ویژه به این نهاد صنفی کنند، با بی خیالی و بی توجهی به انجمن و اهالی موسیقی نمی توان به اعتلای موسیقی ارزشمند گیلان کمک کرد.

دوم شهریور هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131