آذر هاشمی: حاضر نیستم موسیقی کافه‌ای اجرا کنم!

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 645

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آذر هاشمی: حاضر نیستم موسیقی کافهای اجرا کنم!

موسیقی هنری ایران: از نگاه هاشمی؛ بانوان بهدلیل محدودیتهای اجتماعی؛ جسارت کمتری برای حضور در حوزهی آهنگسازی را داشتهاند. او با نقد دیدگاههای رایج نسبت به موسیقی در سیما، متذکر میشود چه بسا که منتقدان هم همانگونه عمل میکردند.

به گزارش ایلنا آذر هاشمی در زمرهی معدود آهنگسازان زن است که چند سالی است زیاد در عرصه موسیقی بانوان به طور جدی وارد نشده است. او دلیل این امر را سطحی بودن کنسرتهای این قشر عنوان کرد.

آذر هاشمی(نوازنده سنتور و سرپرست ارکستر بانوان صدا و سیما) گفت: متاسفانه هماکنون موسیقی بانوان بیشتر شبیه محافل عروسی شده است و همه به نیت اینکه ساعاتی با موسیقی شاد سرگرم باشند؛ به این کنسرتها میآیند.

وی افزود: درست است که جذب مخاطب یکی از شرطهای مهم برای برگزاری کنسرت است اما آیا به هر قیمتی باید شان موسیقی و به ویژه بانوانی که با هزار سختی در این راه کار میکنند، زیرسئوال برود؟!

این آهنگساز با تاکید بر این مورد که تمایلی به اجرای موسیقی کافهای برای بانوان ندارم، خاطرنشان کرد: در این شرایط سعی میکنم مانند گذشته در عرصهی تدریس موسیقی و آهنگسازی فعالیت کنم اما شان هنری خودم را پایین نیاورم.

وی که هماکنون بهعنوان مدیر مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما هم مشغول به کار است، برخلاف دیگر همتایان خود از صدا و سیما و برخوردهای سلیقهای این رسانه با هنر و موسیقی ابراز رضایت میکند و اظهار میدارد: آیا کسانی که همیشه تیغ انتقاد را به سمت صدا و سیما نشانه میروند، اگر خود در این سازمان مشغول به کار بودند، بازهم انتقاد میکردند؟!

هاشمی ادامه داد: به عنوان یک موزیسین سعی کردهام خودم را با قوانین و ضابطههای صدا و سیما وفق بدهم تا بتوانم در حوزه موسیقی فعالیت مثمرثمری داشته باشم.

وی که سرپرستی گروه موسیقی نغمه را نیز عهدهدار است، درباره اینکه چرا تعداد آهنگسازان خانم در موسیقی ایران محدود است، گفت: ساخت آهنگ در مقایسه با نوازندگی و خوانندگی جدا از داشتن تحصیلات آکادمیک نیاز به ذوق قوی دارد که هرکسی توانایی انجام آن را ندارد.

آذر هاشمی در پایان در همین زمینه گفت: بانوان همیشه به دلیل قرار گرفتن در محدودیتهای اجتماعی کمتر جسارت حضور قوی در حوزه آهنگسازی را دارند.

پنجم مهر هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131