شاهین فرهت: موسیقی نواحی نیاز به مطالعات گسترده دارد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 520

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شاهین فرهت: موسیقی نواحی نیاز به مطالعات گسترده دارد

موسیقی هنری ایران: شاهین فرهت گفت:‌ موسیقی نواحی ایران نیاز به مطالعات گسترده دارد.همچنین موضوعات بسیاری در این زمینه برای پژوهش پیش روی پژوهشگران است.

به گزارش خبرنگار فارس‌، «شاهین فرهت» -آهنگساز- در همایش علمی، فرهنگی و هنری کارآواها و آیین‌های موسیقایی کار در ایران، در خصوص موسیقی کار در ایران گفت: موسیقی فکر انسان را تعالی می‌بخشد و شوق ایجاد می‌کند در نتیجه فرد در هر شغلی که باشد، حاصل بهتری خواهد داشت.من معتقدم موسیقی به همه هنرها کمک می‌کند اما هیچ احتیاجی به دیگر هنرها ندارد. شعر با واژگان و نقاشی با عناصر طبیعب در ارتباط است اما در موسیقی نوعی رمز نهفته است.

وی افزود: موسیقی کار در هیچ جای دنیا با این عنوان مطرح نیست و چنین طبقه بندی در موسیقی جهان نداریم. به عبارت دیگر موسیقی برای کارکردن خلق نشده است اما آثاری خلق شده است که کار کردن را نشان می دهد.

این آهنگساز در خصوص موسیقی کار در کشورهای غربی بیان داشت: قطعاتی توسط موسیقی‌دانان غربی برای کار در کارخانه فولادسازی و یا راه اندازی لوکوموتیو ساخته شده بود. در بسیاری از کشورها نیز کارگران با موسیقی کار می‌کنند.

فرهت در خصوص آیین «بیل گردانی» که قبل از سخنرانی او اجرا شده بود، گفت: من نه تنها تا به حال این آیین را ندیده بودم بلکه تا به حال اسم آن را هم نشنیده بودم و این بدان معنا است که در این زمینه باید بیشتر مطالعه کرد و موضوعات بسیاری در این زمینه برای پژوهش وجود دارد.

فرهت در خاتمه با انتقاد از وضعیت کارهای پژوهشی در ایران گفت: پژوهش در ایران یک موضوع نو و جدید است و من پس از سال ها تدریس در دانشگاه، تنها حدود پنج سال است که در دانشگاه شاهد انجام پژوهش هستم و این در حالی است که موسیقی ما دارای یک فرهنگ کهن است و برای پژوهشگران در عرصه موسیقی دستمایه های بسیاری وجود دارد.

بیست و دوم مهر هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131