مرتضی‌پور: برای ارکستری که با رهبران بین‌المللی کم کار کرده «کروگر» نیز غنیمت است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 319

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مرتضی‌پور: برای ارکستری که با رهبران بین‌المللی کم کار کرده «کروگر» نیز غنیمت است

موسیقی هنری ایران: نادر مرتضی‌پور که پیش از این در سال ۱۳۵۷ ارکستر سمفونیک تهران را رهبری کرده است، در مقایسه‌ای میان رشد ارکسترسمفونیک تهران به لحاظ کیفی با ۳۰ سال پیش گفت:این ارکستر به لحاظ کوک‌ سازها، نوازندگی و نظم اصلا با گذشته قابل مقایسه نیست و بسیار رشد کرده است.

رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران درگفت‌وگویی با خبرنگار ایسنا، در ادامه گفت: ارکستر سمفونیک تهران، ارکستری است که می‌تواند در آینده حرف‌های خوبی برای حضور در مجامع بین‌المللی داشته باشد و این همکاری دوباره با ارکستر سمفونیک تهران باعث شادی من است و این پیشرفت نشان می‌دهد که عده‌ی زیادی برای این ارکستر زحمت کشیده‌اند و من به عنوان یک رهبر، وقتی تمرینم با ارکستر تمام می‌شود، خسته نیستم و این‌که گروه نظم دارد نشان می‌دهد که نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران کارگروهی را بلد هستند.

مرتضی‌پور که در سال ۱۳۵۷ رهبری ارکستر سمفونیک تهران را برعهده داشته است و در آن سال‌ها کنسرت‌های خیابانی بسیاری برای تهییج مردم برگزار کرده است، یادآور شد: سال ۶۱ رهبری ارکستر مجلسی و سمفونیک صدا‌وسیما را برعهده گرفتم و پس از من، «حشمت‌الله سنجری» و «فریدون ناصری» رهبران ارکستر سمفونیک تهران بودند.

وی با اشاره به این‌که تعداد زیادی از نوازندگان آن زمان ارکسترسمفونیک تهران بازنشسته شده‌اند، افزود: هنوز علیرضا خورشید‌فر، ارسلان کامکار، مسعود غریب‌نواز، رضا عالمی، علیرضا شیبانی و مصطفی منفرد‌منش از آن روزها در ارکستر سمفونیک تهران حضور دارند و می‌نوازند، اما عده‌ای بازنشسته شده‌اند. عده‌ای نیستند یا از ایران رفته‌اند.

این هنرمند با اشاره به حضور «ماتیاس سباستین کروگر» (رهبر مهمان پیشین ارکستر سمفونیک تهران) و حاشیه‌های مطرح شده درباره‌ی حضور رهبران بین‌المللی در کشور افزود: این موضوع که رهبران درجه یک دنیا به ایران نمی‌آیند، درست است اما ما می‌توانیم رهبران متوسطی را به کشور دعوت کنیم. رهبرانی که حداقل به لحاظ سنی به پختگی لازم رسیده‌اند.

رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران افزود: این رهبر بین‌المللی اگر بسیار مطرح نباشد، حداقل می‌توانست کسی باشد که از نظر سنی و تجربه با چند ارکستر مطرح اروپایی کار کرده باشد. اما به هر حال برای ارکستر سمفونیک تهران که با رهبران بین‌المللی بسیار کم کار کرده‌اند، حتی ماتیاس کروگر نیز یک غنیمت است.

مرتضی‌پور با قطعاتی از «بتهوون»، «ثمین باغچه‌بان»، «حسین دهلوی» و «ارسلان کامکار» این ارکستر را در روز ۱۴ آبان ماه برای یک اجرا به قطر می‌برد. به گفته خودش؛کل این رپرتوآر حدود یک ساعت و ده دقیقه است که به مناسبت روز فرهنگی ایران در قطر اجرا می‌شود و به دلیل آنکه این اجرا از سوی یک کشور اسلامی به صحنه می‌رود، بخشی از موسیقی فیلم محمد رسول‌الله (ص) که برای تمام مسلمانان جهان جذاب است، اجرا خواهد شد.

ششم آبان هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131