شاهین فرهت: انگیزه ساخت سمفونی تهران عشق به زادگاهم بود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 461

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شاهین فرهت: انگیزه ساخت سمفونی تهران عشق به زادگاهم بود

موسیقی هنری ایران: شاهین فرهت گفت: "سمفونی تهران" را به خاطر عشق به زادگاهم ساختم تا خاطرات خوش دوره‌های مختلف زندگی در این کلان شهر را در قالب سمفونی به یادگار بگذارم.

آهنگساز "سمفونی تهران" ضمن بیان این مطلب در خصوص چرایی ساخت این سمفونی در گفتگو با خبرنگار مهر ، گفت :  همیشه دوست داشتم درباره زادگاهم که خاطره های تلخ وشیرین و درعین حال جذابی از با مردم بودن و مسائل مختلف داشتم کاری بکنم ویک سمفونی بسازم و به همین دلایل هم بود که انگیزه ساخت سمفونی شماره ۱۲ درباره تهران در من قوت گرفت.

شاهین فرهت در توضیح فرم به کارگرفته شده در ساخت سمفونی تهران افزود : سمفونی تهران از نظر فرم یک اثر فرمال کلاسیک با بیانی تازه است گواینکه تمام سمفونی های من تونال است و در آن از موسیقی ردیف دستگاهی و فولکلوریک ایران و در نهایت با درون خودم که با مشرق زمین عجین شده است ترکیب شده و با فرم موسیقی کلاسیک به بیان جهانی این سمفونی روایت شده است .

این استاد دانشگاه در ادامه صحبت های خود به بخش های مختلف این سمفونی اشاره کرد و گفت : قسمت اول این سمفونی درام تهران است که به ارتباط من به عنوان آهنگساز با زادگاهم مطرح می شود ، قسمت دوم به دوران قدیم و دوران کودکی و چگونگی بزرگ شدن فرزندان این شهر بر می گردد، قسمت سوم تهران جدید و مشکلات زندگی در این کلان شهر مانند رفت و آمد مردم ، ترافیک نوع زندگی و به نوعی تغییر و تحول چند سال اخیر را مطرح می کند در چهارمین قسمت این مجموعه هم آشتی مردم با پایتخت کشور بیان می شود.

وی در ادامه به جزئیات ساخت سمفونی تهران اشاره کرد و گفت : در ساخت این سمفونی با در نظر گرفتن آنچه درنظر داشته ام به فرم سمفونی وفادار بوده ام و به هیچ عنوان از این فرم خارج نشده ام قسمت نخست سمفونی تهران که تم اصلی است و بخش وسیعی را به خود اختصاص داده است یادگار ملودی هایی است که از دوران کودکی تا کنون شنیده و با آنها زندگی کرده ام در واقع این بخش مبین نمای کلی از شهر تهران است که در بخش پایانی نیز به نوعی دیگر مطرح شده است.

فرهت در پاسخ به این سئوال که چرا در بخش دوم سمفونی تهران از دل طبیعت بهره گرفته شده است گفت :اشاره درستی کردید در این بخش به طبیعت پاک این شهر اشاره کرده ام چراکه به خوبی به یاد دارم که تابستان ها وقتی به شمیران ییلاق می کردیم شبها صدای پارس سگ و صدای آواز جغد می شنیدم و صبح ها با صدای بلبل و آواز ناخوش کلاغ ها از خواب بیدار می شدیم ولی متاسفانه در شرایط فعلی از این طبیعت پاک و دست نخورده خبری نیست و در قسمت دوم یادآور روزهای خوش با طبیعت بودن را تداعی کرده ام و درست به همین دلیل است که در بخش دوم صدای طبیعت به شکلهای مختلف شنیده می شود.

این آهنگساز در ادامه صحبت های خود در تشریح قسمت پایانی این سمفونی و توضیح آشتی با کلان شهری چون تهران گفت : همانطور که اشاره کردم قسمت چهارم این مجموعه بیان کننده آشتی مردم با تهران است به این معنا که در کلان شهری که زندگی می کنیم ناملایمتی ها و ناهماهنگی هایی دیده می شود که این مسائل را با بیان صلح و صفا و تلاش در بهبود شرایط به زبان موسیقی شرح داده ام.

شاهین فرهت در ادامه صحبت های خود با اشاره به اینکه ساخت سمفونی شماره ۱۵ که به فردوسی تعلق دارد به پایان رسیده و قرار است توسط مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر شود گفت : ادبیات فارسی در موسیقی کلاسیک و فرم های جاری موسیقایی تاکنون جایگاه ویژه ای در فرم سمفونی پیدا نکرده است درحالی که ادبیات مغرب زمین جایگاه ویژه ای در این فرم موسیقایی دارد و حال آنکه ادبیات کهن ایران و به خصوص شعر فارسی بیش از این قابلیت مطرح شدن به شکل جهانی را دارد به همین دلیل تصمیم رفتم روی اشعار فردوسی کار کنم و عظمت این شاعر فارسی گو را در قالب سمفونی به نمایش بگذارم ؛ البته در این زمینه تجربه ساخت سمفونی "خیام" را نیز داشته ام.

آهنگساز سمفونی فردسی درپایان این گفتگو به قسمت های مختلف این سمفونی اشاره کرد و گفت : بخش نخست این سمفونی به معرفی خود فردوسی اختصاص دارد و از این جهت با لایت موتیف های واگنر قابل مقایسه است به این معنا که لایت موتیف های واگنر تم های کوتاهی دارند که هر کدام از آنها معرف کاراکتر و یا مبین اهمیت موضوع هستند ؛ در این بخش بعد احساسی وسیعی از عشق و احساس خود فردوسی شنیده می شود و در ادامه هریک از کاراکترها به نوعی خود را تعریف می کنند؛ قسمت دوم بیان  داستان سیمرغ است و قسمت سوم شرح دلاوری و عشق و احساس رستم را بیان می کند و در قسمت آخر باردیگر پرسوناژهای مختلف با احساس های متفاوت را بیان می کند درواقع پایان شاهنامه فردوسی است که فکر می کنم ایده کامل و تازه ای است.

نهم آذر هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131