بابک رضایی خبر داد: احتمال ۳ اجرای دیگر ارکستر سمفونیک تهران تا پایان امسال

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 409

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بابک رضایی خبر داد: احتمال ۳ اجرای دیگر ارکستر سمفونیک تهران تا پایان امسال

موسیقی هنری ایران: مدیر عامل انجمن موسیقی ایران از احتمال سه اجرای دیگر ارکستر سمفونیک تهران تا پایان سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا بابک رضایی در حاشیه‌ی نشست خبری رهبر ایرلندی ارکستر سمفونیک تهران و در جمع خبرنگاران گفت: به احتمال زیاد آقای درک گلیسون آخرین رهبر خارجی ارکستر‌ سمفونیک تهران در سال جاری خواهند بود. از آنجا که برنامه‌ریزی‌های ما از این تاریخ این‌گونه هماهنگ‌شده بود، لذا طی دو ماه اخیر و با فاصله کوتاهی دو رهبر خارجی را برای ارکستر سمفونیک تهران هماهنگ کردیم، اما امیدواریم در آینده رهبران ایرانی بیشتری برای این ارکستر در نظر گرفته شود.

او با اشاره به مواردی که این رهبر ایرلندی ارکستر سمفونیک تهران در صحبت‌های خود درباره‌ی نقاط ضعف و قدرت ارکستر سمفونیک تهران به آن اشاره کرده بود، گفت: بی‌شک تمامی این مسائل باید مورد توجه قرار بگیرد. ما پیش از این ارکستر سازهای بادی را راه‌اندازی کردیم، اما به دلیل مشکل سربازی تعدادی از نوازندگان، فعالیت‌های این ارکستر تا حدودی معلق بود که در حال پیگیری هستیم تا مجددا این ارکستر به صورت جدی و مستمر فعالیت‌های خود را پی بگیرد.

او هم‌چنین تصریح کرد: توجه به وجود ارکستر‌های نظامی به عنوان پشتوانه‌ی ارکستر‌ سمفونیک یکی از مواردی است که باید به شکل جدی به آن پرداخت و امیدواریم جشنواره‌ی موسیقی نظامی تداوم پیدا کند و برای این کار آمادگی انجمن موسیقی را اعلام کرده‌ایم.

او با اشاره به یکی دیگر از پیشنهادات این رهبر ارکستر ایرلندی برای ارتقای وضعیت کیفی ارکستر سمفونیک تهران گفت: ایشان اشاره‌ به شکل‌گیری ارکستر جوانان کردند و ما امید داریم با همکاری و حمایت معاونت هنری که برنامه‌هایی برای تاسیس ارکستر‌های بیشتری دارند بتوانیم به شکل‌گیری ارکستر جوانان بپردازیم. اما نکته قابل توجه در این است که برای ارتقای سطح آموزش در حوزه‌ی موسیقی کلاسیک نیازمند حضور مدرسان بین‌المللی هستیم و این یکی از برنامه‌های انجمن موسیقی است.

رضایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره‌ی عدم اجرای نادر مرتضی‌پور با ارکستر ‌سمفونیک تهران برخلاف برنامه‌ی قبلی این ارکستر توضیح داد: برای برگزاری برنامه‌ی هفته‌ی فرهنگی ایران در قطر قرار نبود ارکستر ‌سمفونیک تهران سازی با خود ببرد، اما از آنجا که ارکستر قطر در تاریخ ذکر شده خودش برنامه داشت، لذا ما مجبور شدیم در یک زمان کوتاه سازهای ارکستر سمفونیک را به قطر ببریم و فکر می‌کردیم برای بازگشت آنها نهایتا ۴۸ ساعت وقت صرف می‌شود. در حالی که به دلیل تعطیلی گمرک قطر و تهران در آن فاصله‌ی زمانی سازها با تاخیر به ما رسید و نتوانستیم برنامه‌ی ارکستر‌ سمفونیک تهران به رهبری نادر مرتضی‌پور را در تاریخ‌های اعلام شده اجرا کنیم. این اتفاقی بود که هیچ کاری از دست ما بر نمی‌آمد و از آنجا که بنیاد رودکی نیز برنامه‌های فشرده‌ای دارد و از سوی دیگر در آستانه‌ی ماه‌های محرم و صفر بودیم، نتوانستیم بار دیگر برای رهبری ایشان در تهران برنامه‌ریزی کنیم.

او با اشاره به برنامه‌های ارکستر ‌سمفونیک تهران بعد از ماه‌های محرم و صفر گفت‌: پیش‌بینی سه برنامه برای ارکستر ‌سمفونیک تهران شده است که در حال برنامه‌ریزی آن هستیم، البته هم رهبر این ارکستر و رپرتوار‌ها مشخص شده است. هم‌چنین درحال برنامه‌ریزی هستیم که برای ایام محرم و صفر نیز اجرا ویژه‌ای با حضور ارکستر ‌سمفونیک داشته باشیم. این یکی از بهترین اتفاقاتی است که در صورت تایید آن در حوزه‌ی موسیقی با آن مواجه خواهید شد.

مدیر عامل انجمن موسیقی در بخش دیگری از این نشست درباره‌ی دلایل عدم اجرای ارکستر زهی پارسیان با حضور علی رهبری توضیح داد: سال گذشته تمام برنامه‌های این ارکستر با همکاری انجمن موسیقی انجام شد و امسال نیز حمایت خود را از آنها اعلام کردیم و خوشبختانه تاریخی که برای اجرای این گروه پیشنهاد شده بود، با برنامه‌های رزرو شده انجمن موسیقی مطابقت داشت، اما مشکل اینجا بود که اعضای گروه زهی پارسیان برنامه‌ی خود را برای استفاده تعدادی از نوازندگان ارکستر سمفونیک اعلام نکرده بودند و از آنجا که این ارکستر سمفونیک قرار بود برنامه‌های دیگری داشته باشد، موفق به اجرای این اجرا نشدیم.

دهم آذر هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131