منوچهر صهبایی: تالار وحدت نیازی به بلندگو ندارد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 354

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

منوچهر صهبایی : تالار وحدت نیازی به بلندگو ندارد

موسیقی هنری ایران: منوچهر صهبایی معتقد است اگر هنرمندی در صحنه تالار وحدت بایستد و آواز بخواند، متنی را دکلمه کند و یا ساز بنوازد صدای او یا سازش تا آخرین ردیف سالن شنیده می شود و به هیچ وجه این تالار بلندگو لازم ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر در پی برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره گلبانگ سربلندی که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  و معاون هنری این وزارتخانه در تالار وحدت برگزار شد منوچهر صهبایی(آهنگساز و رهبر سابق ارکستر سمفونیک تهران) که در این مراسم حضورداشته است یادداشتی در باره وضعیت صدای این سالن نوشته و در اختیار خبرگزاری مهر قرارداده است . متن این یادداشت چنین است:

تقریبا صدای تمامی برنامه های تالار وحدت به وسیله بلندگوهای بسیار قوی تقویت می شود و در نتیجه اینگونه صدادهی ها باعث از بین بردن اصالت و در حقیقت تخریب صداها و دفورمه شدن آنها می شود. در حالی که در هیچ جای دنیا در سالنهایی مثل تالار وحدت از اینگونه وسائل تشدید صدا استفاده نمی شود و اگر هم به صورت محدودی وجود داشته باشد در برنامه های جدی و هنری مثل کنسرت و تئاتر هرگز از آنها استفاده نمی کنند.

در مراسم اختتامیه جشنواره گلبانگ سربلندی در تالار وحدت که از جمله جشنواره های بسیار مفید بوده و باعث ایجاد انگیزه درهنرمندان و در نتیجه پیشرفت کارهای هنری در کشورمان می شود نوازندگان در چاله ارکستر(قسمت جلوی صحنه) موسیقی را اجرا می کردند ولی صداها  به جای اینکه مستقیم یعنی همانطوریکه صدای طبیعی سازها است از جلوی صحنه بگوش برسد، بوسیله بلندگوها از دو ستون راست و چپ بصورت ناخوشایند و غیر طبیعی و در بعضی موارد گوشخراش بگوش می رسید. صدای گروه کوچک کر آقایان هم به همان صورت بود.شخصی که بوسیله پانتومیم نقش مهمی را اجرا می کرد بصورت" پلی بک" دهانش را کمی تکان می داد ولی صدای بسیار قوی و گوش خراشی از بلندگوها به گوش می رسید . وقتی که ارکستر به قسمتهای فورتیسیموی (قوی و پرقدرت) قطعه می رسید صدای بلندگوها آنقدر زیاد می شد که قابل تحمل نبود.

طبیعی است که تنظیم صدا به اینگونه(صدابرداری) و ارائه آن به مخاطبان موجب تخریب هنر است و باعث می شود که مردم عادی که دلیل آنرا نمی دانند و یا به این مسائل توجه نمی کنند این تصور برایشان پیش بیاید که موسیقی ارکسترال (سمفونیک) باعث سر درد می شود. این موضوع را من بارها بطور مستقیم و غیر مستقیم از اشخاص مختلف شنیده ام. در صورتیکه صدای موسیقی و یا هنر پیشگان تئاتر باید کاملا طبیعی بگوش برسد تا تاثیرگذار باشد.

در کنسرتهایی که من با ارکستر سمفونیک داشتم سعی میکردم حتی المقدور از بلندگوها استفاده نشود و صدای ارکستر بطور مستقیم و طبیعی به گوش برسد.

در پایان باید تاکید کنم که آکوستیک تالار وحدت بگونه ای است که اگر کسی در صحنه بایستد و آوازی بخواند و یا متنی را دکلمه کند تا آخرین ردیف  در سالن شنیده می شود و به هیچ وجه بلندگو لازم ندارد به شرط آنکه مجریان هنر صدایی زیبا، حساس و رسا داشته باشند وصدای ساز نوازندگان نیز به همین گونه باشد و  مردم هم در سکوت برنامه را تعقیب کنند.گروههای هنری که کیفیت صدا و یا صدادهی آنان به حدی نیست که بتوانند بدون استفاده از وسائل الکترونیک برنامه ای را اجرا کنند جایشان در تالار وحدت نیست.

سیزدهم آذر هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131