حاتم عسگری: نمایشگران تعزیه ردیف موسیقی را نمی شناسند

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 339

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

حاتم عسگری: نمایشگران تعزیه ردیف موسیقی را نمی شناسند

موسیقی هنری ایران: حاتم عسگری گفت: تعزیه از قدیم بر اساس مقام و ردیفهای موسیقی خوانده می شد و دایره موسیقی ایرانی را طی می کرد اما در حال حاضر چنین نیست و بسیاری از نمایشگران تعزیه اصلا نمی دانند که ردیف موسیقی چیست و جایگاه کلام را هم در آن رعایت نمی کنند.

حاتم عسگری ردیفدان موسیقی ضمن بیان این مطلب در انتقاد به شیوه های بیان تعزیه در مراسم ویژه عزاداری واقعه کربلا در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : در گذشته های دور هنر تعزیه مراسم ویژه و اساتید بنام خودش را داشت که به نوعی بنیانگذار مداحی نیز بودند اما امروزه نام و نه یادی از آنها باقی نمانده است در واقع اهمیتی به این این موضوع داده نمی شود و هر چه در حال حاضر موجود است یک نمایش ساده برای گذران امور است.

وی در ادامه صحبت های خود به نقش موسیقی ردیف دستگاهی ایران درتعزیه اشاره کرد و گفت : موسیقی در آیین تعزیه بر پایه موسیقی قدیم ایران پایه گذاری شده است که درحال حاضر تحت عنوان موسیقی مذهبی مطرح است که به اعتقادمن خود موسیقی مذهبی شامل دو بخش است بخش نخست تعزیه است و بخش دیگر به نوحه خوانی اختصاص دارد و خوشبختانه با وجود همت و تلاش فعالان در این عرصه این میراث همچنان حفظ شده است؛ اما مداحان نه شعر و نه آهنگ را رعایت می کنند نه آگاهی از ردیف موسیقی دستگاهی دارند این درحالی است که در گذشته آهنگسازان و یا مداحان با علم به موسیقی ردیف مرثیه و مولودیها را بر اساس روح و روان ما ایجاد می کردند اما درحال حاضر چنین نیست.

این ردیف دان موسیقی مذهبی در ادامه افزود : هریک از تعزیه ها براساس یکی از مقام های موسیقی پایه گذاری شده است به عنوان مثال تعزیه حضرت مسلم باید در ماهور خوانده شود چرا که ماهور آغاز زندگی انسان است و یا تعزیه حضرت علی اکبر در چهارگاه و حضرت ابوالفضل در همایون خوانده می شود اما اغلب تعزیه خوانها اصلا نمی دانند کدام تعزیه را در کدام دستگاه باید بخوانند.

حاتم عسگری در ادامه با بیان این مطلب که دلسوزانی درعرصه فرهنگ  هنر آیینی تعزیه وجود ندارد گفت : انجام هر کاری نیاز به تخصص دارد و بدون داشتن تخصص و تجربه کافی نمی توان اثر خوبی را ارائه کرد از همین رو معتقدم در این حوزه از هنر سنتی و آیینی دلسوز واقعی وجود ندارد و به نظر می رسد انجام هنرهایی از این دست برای رفع تکلیف صورت می گیرد و متاسفانه مسئولان صدا و سیما متوجه اهمیت این موضوع نیستند و آگاهی درست نسبت به موسیقی ردیف دستگاهی ایران ندارند و از سوی دیگر کارشناس اهل فن در حوزه موسیقی مذهبی در رسانه ملی وجود ندارد.

وی درپایان صحبت های خود از اتمام تعزیه "حر" خبر داد و گفت : تعزیه "حر" را در ۱۲۷ قسمت در گوشه عشاق در دستگاه نوا به پایان رساندم و قرار است توسط مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر شود ؛ در حال حاضر هم روی تعزیه اما حسین (ع) در دستگاه شور و دوگاه مشغول به کار هستم و همچنین ردیفهای موسیقی این تعزیه را که از گذشتگان به جا مانده تصحیح و تکمیل می کنم.

بیستم آذر هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131