شاه‌آبادی: موسیقی فاخر منحصر در آثار مقامی، محلی، سنتی و حتی کلاسیک نیست

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 323

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شاهآبادی: موسیقی فاخر منحصر در آثار مقامی، محلی، سنتی و حتی کلاسیک نیست

موسیقی هنری ایران:  معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: موسیقی فاخر منحصر درآثارمقامی، محلی، سنتی و حتی کلاسیک نیست، بلکه باید در شرایطی که جوانها به آرامش روحی و روانی نیاز دارند، بتواند آنها را در راستای رسیدن به کمال هدایت و آنها را بر اندیشههای معنوی مسلط تر و قدرتمندترکند.

به گزارش ایرنا ، حمید شاهآبادی درمورد حمایت از آثار موسیقایی فاخر و اصیل گفت: هر زمان که صحنه را خالی کنیم، طبیعتا موسیقی غربی، غیر اصولی و غیر متناسب با هنجارهای اجتماعی بخش بیشتری از نیازهای شنیداری جامعه را به خود اختصاص میدهد.

وی ادامه داد: آنچه که از موسیقی فاخر می دانیم، انحصار به سبک و نوع معینی از موسیقی ندارد، بلکه در نحوه ارائه موسیقی در هر کدام از این آثار موسیقی، می توانیم شاهد موسیقی فاخر باشیم.

شاه آبادی در ادامه اظهار داشت: هر چه هنرمند ما در بستر رشد یافتگیاش با مبدا عالم ارتباط نزدیکتر و معنوی تری داشته باشد، موسیقی که از دل و جان هنرمند برمیآید، طبیعتا به راس الرئوس زیباییها که خداوند است، نزدیکتر خواهد بود.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: گام نخست در راستای تولید موسیقی فاخر، پاکی روح هنرمندی است که رپرتوارها را مینویسد، اندیشه زلال شاعری است که شعر را میسراید و دستان توانمند هنرمندی است که به رغم اینکه هنرمند است، اما به امور معنوی و جلای روح خودش بیشترین توجه را دارد ، بنابراین به نظرم موسیقی فاخر، موسیقیای است که این عوامل در آن نقش آفرین باشند.

وی در ادامه درمورد جدال و جنگهای بین انواع موسیقی گفت: نوعی رقابت پیچیدهای بین جریانهای موسیقایی در کشور موجود و در حال تحقق است.

وی تصریح کرد که این جدال و جنگ همیشه بین ژانرهای موسیقی وجود داشته و هر زمان که ما صحنه را خالی کنیم، طبیعتا موسیقی غربی، غیر اصولی و غیر متناسب با هنجارهای اجتماعی بخش بیشتری از سبد شنیداری جامعه را به خود اختصاص میدهد.

شاهآبادی گفت: در سال جدید تعداد آلبومهای موسیقی که متناسب با فضای فرهنگی و اجتماعی کشور است، از گذشته بیشتر شده، اما به دلیل عدم وجود سامانه منظمی در حوزه نشر، ما از میزان تولید و توزیع این آثار موسیقایی نمیتوانیم آماری صحیحی ارائه دهیم.

بیستم آذر هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131