ریاحی : توجه به نسل جوان مهمترین رویکرد جشنواره موسیقی است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 332

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ریاحی : توجه به نسل جوان مهمترین رویکرد جشنواره موسیقی است

موسیقی هنری ایران: دبیر بیست و ششمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر گفت : توجه به نسل جوان دانشگاهی در حوزه های مختلف موسیقایی ارکسترال، کرال، سنتی و آهنگسازی از مهمترین رویکردهای جشنواره موسیقی امسال است.

حسن ریاحی دبیر بیست و ششمین جشنواره موسیقی فجر ضمن بیان این مطلب در خصوص چرایی رویکرد به نسل جوان دانشگاهی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : خوشبختانه هنرمندان جوان که از فارغ التحصیلان دانشکده های موسیقی بودند عملکرد قابل توجهی در حوزه آموزش موسیقی داشته اند و شاهد هستیم که درحال جایگزین شدن اساتید قدیمی این هنر هستند؛ به همین دلیل جا دارد جوانان هنرمند و فارغ التحصیلان و حتی اساتید جوان موسیقی در این جشنواره به درستی مطرح شوند از همین رو در بخش آهنگسازی برخی از پایانامه ها مورد پذیرفته شده و قرار است آثار در بخش رقابتی این دوره از جشنواره در دو حوزه پایانامه و آزاد مورد بررسی قرار گیرد.

وی در ادامه به فعالیت های ستاد برگزاری جشنواره موسیقی فجر اشاره کرد و گفت : در حال حاضر مراحل مقدماتی و دعوت از گروههای موسیقی در بخش جنبی جشنواره را پشت سر می گذاریم و از تعدادی از هنرمندان برجسته موسیقی ایران و همچنین خارج از کشور دعوت به عمل آمده و منتظر پاسخ آنها هستیم .

دبیر بیست و ششمین جشنواره موسیقی فجر در ادامه صحبت های خود به بخش پژوهشی آثار اشاره کرد و گفت : دربخش پژوهشی و نشست های تخصصی این دوره از جشنواره موسیقی فجر شاهد تغییرات اساسی به لحاظ کیفی خواهیم بود به این معنا که در نظر دارم علاوه بر مسائل تخصصی هنر موسیقی برخی از مشکلات روز مانند مسائل ارکستر سمفونیک تهران، چرایی تعطیلی و بازآفرینی ارکستر ملی و همچنین مسئله اشتغال هنرمندان و جوانان فعال در این عرصه نقد و بررسی داشته باشیم .

ریاحی در پایان صحبت های خود در تایید خبر حذف بخش رقابتی موسیقی پاپ گفت : بخش رقابتی جشنواره موسیقی فجر حذف شده است چراکه به اعتقاد من این بخش رقابتی به لحاظ کیفی حرفی برای گفتن نداشت و فقط بخشی از فضای جشنواره و سالن ها را اشغال کرده بود؛ البته ناگفته نماند که در بخش جنبی موسیقی پاپ گروه هایی چون رستاک و رومی و سایر گروه های مطرح در این بخش حضور دارند ؛ همچنین از برخی از ارکسترهای کشور همسایه دعوت کردیم تا در بخش بین المللی حضور داشته باشند و رایزنی هایی در این زمینه انجام شده است .

بیست و یکم آذر هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131