مصطفی کمال پورتراب: پایه های علمی موسیقی باید تقویت شوند

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 471

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مصطفی کمال پورتراب: پایه های علمی موسیقی باید تقویت شوند

موسیقی هنری ایران: عضو شورای سیاستگذاری بیست وششمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر گفت: برای اعتلای هنر موسیقی کشور نیازمند تقویت پایه های علمی آن هستیم.

مصطفی کمال پورتراب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نبود متخصص کافی موسیقایی یکی از عوامل کندی رشد این هنر در کشور بوده و متاسفانه هنرمندان ایرانی در موسیقی کلاسیک نیز بسیار عقب مانده تر از همتایان غربی خود هستند.

رئیس کانون مدرسان خانه موسیقی گفت: این عوامل سبب رواج موسیقی های نامناسب با تاریخ و فرهنگ ایران همچون 'پاپ' شده است.

وی افزود: متاسفانه از زمان حمله مغولان به کشور و آتش زدن کتابخانه ها، شکاف عمیقی در موسیقی علمی ایران ایجاد شد بطوریکه قبل از آن دوران دانشمندانی همچون 'ابن سینا' ، 'فارابی'، 'صفی الدین هرموی' کتاب های ارزشمندی در این زمینه به رشته تحریر در آورده بودند.

به گفته کمال پورتراب، این روند علمی دیگر پس از آن دوران درخشش، رو به خاموشی گرایید بگونه ای که در زمان قاجار کمتر استاد موسیقایی می زیست که این هنر را با زبان علمی آموخته باشد و بیشتر آنان از راه انتقال آموزش سینه به سینه در این عرصه حضور داشتند.

عضو شورای سیاست گذاری بیست وششمین جشنواره موسیقی فجر گفت: تقویت بنیه و پایه های علمی از طریق برگزاری سمینارها و یا انتشار مقالات، نیاز امروز جامعه موسیقایی کشور است.

وی با بیان اینکه یکی از پایه های موسیقی دانش ریاضیات است، خاطرنشان کرد: کمتر موسیقیدانی در کشور آشنایی کاملی با علوم ریاضی دارد و بر همین اساس باید در هنرستان های کشور از همان ابتدا به محصلان موسیقی این علم آموزش داده شود.

کمال پورتراب با اشاره به حذف موسیقی 'پاپ' در بخش رقابتی بیست وششمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر خاطر نشان کرد: به سبب اینکه در دوره های گذشته نیز این نوع از موسیقی نتوانست جایگاه مطلوبی در جشنواره کسب کند، بنظر می رسد حذف آن می تواند سبب ارتقای کیفیت برگزاری این دوره از جشنواره فجر شود.

وی گفت: 'پاپ' مخفف واژه 'مردمی' است اما متاسفانه در شرایط کنونی آهنگسازان این نوع از موسیقی با استفاده از لغات دشوار و ضرب آهنگ های ناهنجار سعی در ارائه آلبوم دارند.

رئیس کانون مدرسان خانه موسیقی افزود: موسیقی باید سبب لذت روح مخاطبان شود و آنان را به راه راست هدایت کند در غیر این صورت ایجاد سروصدای ناهنجار و بی مفهوم کار دشواری نیست.

سیزدهم دی ماه هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131